«SEВ-2024»: факультет захисту рослин, біотехнологій та екології на секції 5 «Кліматичні зміни та сучасні агротехнології»
10 жовтня 2024 року за ініціативи Національного університету біоресурсів і природокористування України, Ради роботодавців та представників бізнесу, закладів вищої освіти та наукових установ, відбувся Всеукраїнський форум «SEВ-2024».
Форум «SEВ-2024» — важливий крок для забезпечення післявоєнного відновлення України. Форум спрямований на пошук, обговорення, а також визначення ефективних механізмів взаємовигідної співпраці між НУБіП України та бізнес-середовищем, реалізації євроінтеграційних процесів, гармонізації освітнього і науково-інноваційного середовища.
Форум пройшов у два етапи: пленарні доповіді та секційні. Секція 5 «Кліматичні зміни та сучасні агротехнології» пройшла в 1-му навчальному корпусі, де модератором став Віталій Коваленко, а співмодераторами: Юлія Коломієць, Леонід Центило, Юрій Марчук.
На 5-й секції були заслухані наступні доповіді: Богдан Шпак з темою «Технології захисту навколишнього середовища», Віктор Забалуєв з темою «Ґрунтові ресурси України і зміни клімату: виклики і стратегії адаптації», Анна Ярош з темою «Адаптація технологій зрошення до кліматичних змін», Іван Лакида з темою «Ліси України в умовах кліматичних змін», Сергій Зібцев з темою «Вплив війни на пожежний режим ландшафтів України протягом 2022-2024 років». Загалом секція 5 дискутувала щодо відновлення грунтів, органічного виробництва, вуглецевих сертифікатів для аграріїв, говорили про селекцію і насінництво, управління лісами, про технології захисту навколишнього середовища, наближене до природи лісівництво, меліорацію, зрошування, адаптивні технології, про екологічну безпека в умовах воєнного стану, повоєнне відновлення екосистем на засадах сталого розвитку.
Віталій Коваленко та Юлія Коломієць наголосили, що співпраця бізнесу, освіти і науки є вкрай необхідною, оскільки знання та навички набуті студентами під час теоретичного навчання необхідно підкріплювати професійними компетенціями, які здобуваються на виробничих практиках.
На секційному засіданні були присутні науково-педагогічні працівники факультету: завідувачка кафедри загальної екології, радіобіології та БЖД Алла Клепко, завідувачка кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Олена Кваско, завідувач кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин Микола Доля, завідувач кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Дмитро Гентош, професор Микола Лісовий, доценти Оксана Сикало, Петро Дрозд, Анна Дащенко, Валерія Бондарь, Катерина Гринчук, а також стейкхолдери факультету, а саме Ярослав Чабанюк — голова Ради роботодавців факультету, генеральний директор компанії BioNorma, Катя Благодарова — заступник директора з економічних питань ТОВ «ВТОРМАГ», Богдан Шпак — директор департаменту реєстрації та регулювання ТОВ «Сингента», Сергій Сальніков— керівник сервісно-технологічного відділу департаменту захисту інтересів клієнтів UKRAVIT.
Богдан Шпак виступив з презентацією «Технології захисту рослин на засадах сталого розвитку: сучасність та майбутнє». Він зазначив, що темпи зростання населення Землі, як ніколи високі й проблема голоду у країнах, що розвивається, стоїть надзвичайно гостро — 309 мільйонів людей у 71 країні світу стикаються із проблемою гострого голоду. Кліматичні зміни та нераціональне ведення сільського господарства призводять до катастрофічних втрат родючих земель. Крім того, пан Богдан окреслив тренди розвитку сільського господарства: це точне сільське господарство, оптимізація внесення засобів захисту рослин та добрив, використання інноваційних технологій (безпілотні транспортні засоби, машинне навчання, прогнозування на основі «big data», відновлюване землеробство (no-till, low-till технології, секвестрація вуглецю).
Богда Шпак підкреслив, що досягнення сталого розвитку можливе лише за тісної співпраці науковців та бізнесу. Темпи технологічного прогресу вимагають швидкого та постійного навчання і негайного застосування знань на практиці, зазначає пан Богдан. На його думку, саме студентство є найбільш динамічною, сучасною та активною категорією суспільства, яка здатна впроваджувати інновації у практику й забезпечувати прогрес у сучасному світі.
Учасники секції зазначили, що доцільно буде:
- Розвивати наукові дослідження направлені на розроблення технологій, що гарантують охорону, раціональне використання природних ресурсів та якість сільськогосподарської продукції.
- Розвивати методи отримання оздоровленого посадкового матеріалу с/г культур за використання біотехнологічних прийомів, у тому числі культури in vitro.
- Звернути особливу увагу на питання пов’язані з екологічною безпекою в умовах воєнного стану.
- Залучати сертифіковані місця практики з провідними науковими установами та бізнесовими структурами для студентів і аспірантів. Забезпечити якісну практичну підготовку студентів спеціальностей 101 «Екологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 202 «Захист та карнтин рослин».
- Розширити співпрацю у галузі наукових досліджень та освіти з Університетами ЄС.
- Ширше залучати стейкхолдерів відповідної галузі до освітнього процесу та «Ярмарок вакансій».
Після завершення зустрічі співробітники факультету захисту рослин, біотехнологій та екології на чолі з пані деканом Юлією Коломієць провели екскурсію для запрошених стейкхолдерів та ознайомили їх з основними напрямками роботи.
Наталія Батрак