15 липня в Україні державне свято – День Української державності
Менше ніж за рік до повномасштабного вторгнення Росії президент України Володимир Зеленський підписав відповідний указ на Майдані Незалежності у 30-ту річницю Незалежності України, 24 серпня 2021 року і започаткував традицію відзначення Дня української державності 28 липня – у День Хрещення Київської Русі-України.
В президентському указі Зеленського було зазначено, що історія української державності сягає своїм корінням «часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого». Саме він, прийнявши у 988 році християнство, «засвідчив цивілізаційний вибір Київської Русі». В указі Зеленського підкреслено, що в День державності українське суспільство вшановує пам’ять та засвідчує повагу до діяльності «видатних представників національної еліти та борців за державність і незалежність України».
Спадкоємцями Київської держави тих часів Україна вважає:
- Галицько-Волинське князівство,
- Українську козацьку державу,
- Українську Народну Республіку,
- Західноукраїнську Народну Республіку,
- Українську Державу,
- Карпатську Україну
- сучасну незалежну Україну, яка відновила державність Актом проголошення незалежності від 24 серпня 1991 року, що був схвалений 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням.
Починаючи з 2024 року Україна відзначає День української державності 15 липня, а не 28 липня.
Таке рішення Верховна Рада затвердила 14 липня 2023 року, ухваливши закон про зміну дат трьох свят:
Різдво Христове відзначають 25 грудня замість 7 січня;
День Української Державності – 15 липня замість 28 липня;
День захисників і захисниць України (збігається з церковним святом Покрова Пресвятої Богородиці) – 1 жовтня замість 14 жовтня.
Українці як ніхто знають високу цінність незалежності та ціну втрати власної держави, заявив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у День Української Державності.
Саме тому, підкреслив очільник уряду, «сьогодні ми б’ємося та боремося за збереження України. За її свободу та незалежність. За право жити у демократичній, європейській державі. За збереження спадщини, яку ми вибороли завдяки тисячам хоробрих людей в різні часи».
Шмигаль висловив вдячність «захисникам і захисницям, які щодня героїчно боронять нашу державу. Дякуємо тим, хто творить історію та майбутнє. Вічна шана воїнам, які віддали за це життя».
Як наголосив Прем'єр-міністр, «Українська держава була, є і буде».