Діалог України та ЄС у аграрній галузі: стан та виклики
23 лютого 2024 р. Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ) організували міжнародний онлайн захід, на якому була обговорена тема: «Взаємовідносини Європейського Союзу та України у сільському господарстві: виклики попереду».
Модератором даного заходу був керівник європейського офісу УКАБ Назар Бобицький.
Важливі питання сільського господарства у контексті інтеграції України до ЄС було обговорено з представниками уряду, бізнесу та науковцями. Конференцію відкрив президент УКАБ та генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса. Він наголосив на важливості проведення таких дискусій з різними представниками та країнами для вирішення конкретних проблем, з якими стикається український бізнес сьогодні та що очікує його у майбутньому. Дискусія торкнулась таких питань як:
· Чи дестабілізує український імпорт сільськогосподарських товарів (цукор, яйця, птиця, зернові, олійні) європейський ринок?
· Чи зможуть заборони на імпорт або квоти допомогти європейським виробникам?
· Який ймовірний економічний вплив торгівельних обмежень ЄС на український аграрний сектор та українську економіку?
· Чи можуть ЄС і Україна знайти шлях вперед у торговельній політиці? Чи можна скоригувати існуючі торгові преференції для досягнення компромісу між українськими та європейськими агровиробниками?
· Чи є український аграрний сектор довгостроковою загрозою для європейських агровиробників, оскільки Україна готується до вступу в ЄС? Чи можна адаптувати Загальну сільськогосподарську політику, щоб допомогти впоратися з можливими викликами, відкриваючи при цьому нові можливості для продуктивності, зростання та посилення ролі ЄС у світі як агропродовольчої наддержави?
Голова Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Олег Нів’євський обгрунтовував, що та ситуація, яка складається на аграрних ринках, є не лише результатом проблем у економіці, але й політиці.
На конференції наголошувалось на важливості України як одного з ключових гравців аграрного ринку, підтвердженням цього є, наприклад, різке зростання цін на сільськогосподарську продукції у 2022 р. через блокаду портів.
Доктор Хайнц-В. Штрубенхофф підкреслив зміни на аграрних ЄС, які очікуються при збільшенні експорту з України. Так, за підрахунками старшого наукового дослідника Центру європейських політичних досліджень (CEPS) у Брюсселі Майкла Емерсона, вступ України до ЄС коштуватиме 18,85 млрд євро на рік.
Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький зазначив, що у 2024 році для сільгосподарських пвиробників залишаються основними виклики, які пов'язані з повномасштабною війною - це питання фінансування, логістичні шляхи експорту та розмінування сільськогосподарських земель, також прокоментував ситуацію з протестами фермерів, які відбуваються у Польщі. При цьому пріоритетними напрямками залишаються питання продовження адаптації українського законодавства до норм і стандартів ЄС, де близько 40% всього законодавства ЄС стосується аграрного сектору. При цьому він підкреслив, що доступ до європейського ринку є дуже важливим для розвитку аграрного сектору країни.
Доценти кафедри статистики та економічного аналізу НУБіП України Тетяна Куць, Оксана Макарчук та Леся Воляк прийняли участь у даному онлайн заході та долучилися до дискусії щодо викликів в сільському господарстві, пов’язаних зі вступом України до ЄС, зокрема конкурентоспроможності українських виробників сільськогосподарської продукції.
Доценти кафедри статистики та економічного аналізу,
Куць Т.В. та Макарчук О.Г.