День поля в Носівській селекційно-дослідній станції
20 червня представники інституту взяли участь у Дні поля в Носівській селекційно-дослідній станції Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України.
У заході прийняли участь представники Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, керівництво Ніжинського району, представники наукових установ аграрної галузі, а також керівники й агрономи сільськогосподарських підприємств з різних областей України, представники громадськості та ЗМІ.
Носівська селекційно-дослідна станція – одна із найстаріших науково-дослідних установ України із понад 100-річною історією. Серед основних напрямків наукових досліджень: селекція озимого жита, ярого ячменю, вівса, конюшини, люцерни, цибулі та огірків; проведення досліджень з покращання селекційного процесу і створення сортів генетично захищених від ураження основними хворобами та стійких до абіотичних факторів навколишнього середовища; створення голозерних сортів ярого ячменю та вівса з високим вмістом поживних речовин; оригінальне та елітне насінництво зернових, кормових та овочевих культур. За весь час роботи на станції створено і зареєстровано понад 80 сортів різних сільськогосподарських культур.
Завідувач лабораторії селекції і насінництва багаторічних трав Носівської СДС та за сумісництвом доцент кафедри агрономії інституту Анатолій Боженко був нагороджений вітальним листом Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської облдержадміністрації.
На заході була представлена мобільна лабораторія ґрунтів від СТОВ «Інтер», яку презентувала наша студентка Яна Андрющенко, що зараз проходить там стажування. Приємно відмітити, що і випускниця 2023 року Любов Довгаль вже успішно працює на Носівській СДС.
Учасники заходу оглянули сортові посіви озимих та ярих зернових культур на демонстраційному полігоні, побували на полях станції з посівами зернових культур, проса, гороху, гречки. Учасники жваво обговорювали нові сорти, обмінювались досвідом вирощування сільськогосподарських культур.