Підсумки Міжнародної науково-практичної конференції «Функціональна годівля великої рогатої худоби за боротьби із кетозом»
18 травня 2023 року кафедрою годівлі тварин та технології кормів ім. П.Д. Пшеничного проведено міжнародну науково-практичну онлайн конференцію присвячену 125-річчю НУБіП України. Тема конференції: «Функціональна годівля великої рогатої худоби за боротьби із кетозом».
Конференцію відкрив доктор наук, професор, завідувач кафедри Михайло Сичов із доповіддю про історію кафедри, факультету та університету. Друга частина доповіді була присвячена особливостям і важливості годівлі корів у транзитний період. Хоч це уже третя зустріч присвячена цьому важливому періоду, проте він є один із найважливіших у забезпеченні здоров’я корів та ефективності виробництва молока. Зокрема, фізіологічно нормальне явище - кетоз у післяотельний період, через порушення живлення може перерости у хворобу з якою доводиться боротися медикаментозними препаратами та яка призводить до зниження економічної ефективності виробництва.
Перший спікер Сара Квідера - народилася на невеличкій фермі у штаті Айова. Вона отримала ступінь бакалавра в Університеті штату Канзас, де поєднувала навчання з роботою у дослідній лабораторії. Ступінь доктора філософії з живлення тварин вона отримала в Університеті штату Айова. Її наукова діяльність пов’язана з дослідженнями метаболізму в організмі молочних корів, теплового стресу, запалення і здоров’я кишківника. З 2017 року вона працювала технічним консультантом у галузі молочного скотарства, а у 2021 році приєдналася до Elanco Animal Health.
Пані Квідера зробила доповідь на тему: «Кетоз молочних корів. Хвороба чи симптом інших проблем». У організмі корів існує гомеорезис, або скоординований контроль метаболізму тканин, необхідний для підтримки фізіологічного стану. Саме завдяки цьому організм корів отримує необхідну енергію через кетони в умовах зниженого рівня споживання сухої речовини корму та постійно зростаючої молочної продуктивності у період роздоювання. Саме цей фізіологічно нормальний процес може запустити цілу низку патологій: кетоз, зниження продуктивності, зміщення сичуга, метрит, затримка посліду, ламініт, гіпофункція яєчників.
Основною причиною цих явищ, на думку дослідниці, є множинні запальні процеси в організмі корови, що виникають після отелення та зниження імунітету організму. Добре вгодовані тварини, що споживають збалансований раціон добре переносять цей період без будь-яких зовнішніх втручань. Важливе значення також має рівень глюкози у крові та активність інсуліну. Проте, і використання традиційних підходів у лікуванні і профілактиці, таких як пропіленгліколь, також ефективне.
Доповідач запропонувала низку цільових стратегій для боротьби з кетозом, які поклала на відповідальність фермера з однієї сторони та відповідальність нутриціоніста з іншої.
Професор Михайло Сичов доповів про «Вплив довгострокової годівлі молочних корів раціонами з додаванням кліноптилоліту на частоту кетозу, надої молока та функцію печінки». Доцент Дмитро Уманець доповів про «Згодовування раціону з більшим вмістом корму перед отеленням для зменшення випадків субклінічного кетозу у корів», а Ігор Ільчук – про «Управління кетозом у корів та забезпечення здоров’я та відтворення». Доцент Іван Баланчук зробив доповідь на тему: «Жирні кислоти молока, як біомаркери негативного енергетичного балансу у ранніх лактуючих корів» та доцент Тетяна Голубєва – на тему: «Метаболізм, лікування кетозу та виробництво молока після використання гліцерину у молочних корів». Доповідь на тему «Прогнозування ризику кетозу у молочних корів за допомогою поточного вимірювання β-гідроксибутирату: біологічна модель» зробила Руслана Уманець. Про менеджмент та годівельні аспекти кетозу доповіла асистент Ольга Ісько. Роман Вознюк поділився даними про «Розуміння ролі захищеного холіну для зменшення кетозу та підтримки корів». Владислав Пітера розказав про «Використання монензину для профілактики кетозу у молочних корів у перехідний період», а Лілія Пітера – про «Вплив згодовування цукрів на продуктивність лактуючих корів».
У дискусії взяли участь студенти, аспіранти, науковці, практичні технологи та лікарі ветеринарної медицини, оцінивши на високому рівні зустріч. Також, було окреслено коло інтересів та питань для наступної зустрічі.
Доцент кафедри годівлі тварин
та технології кормів ім. П.Д.Пшеничного
Ігор Ільчук