УДОСКОНАЛЕННЯ НАВИЧОК З ЛАБОРАТОРНОЇ ДІАГНОСТИКИ ПІД ЧАС ОПАНУВАННЯ СТУДЕНТАМИ ДИСЦИПЛІНИ «ВЕТЕРИНАРНА ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА»
УДОСКОНАЛЕННЯ НАВИЧОК З ЛАБОРАТОРНОЇ ДІАГНОСТИКИ ПІД ЧАС ОПАНУВАННЯ СТУДЕНТАМИ ДИСЦИПЛІНИ «ВЕТЕРИНАРНА ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА»
May 12, 2023
Протягом останніх років популярності серед студентів набирає дисципліна за вибором «Ветеринарна лабораторна діагностика».
Дисципліна є комплексною, забезпечується фахівцями декількох профільних кафедр і забезпечує формування у студентів навичок та вмінь лабораторних досліджень, які є необхідними у клінічній діяльності ветеринарного лікаря.
Кафедра терапії і клінічної діагностики забезпечує складову частину лабораторної діагностики, яка стосується дослідження фізико-хімічних та морфологічних показників крові та сечі та їх інтерпретація за різних патологічних станів організму тварин. Протягом тривалого часу доцент Бойко Н.І. передавала свій досвід багатьом студентам. У поточному році до викладання даної дисципліни була залучена доцент Немова Т.В., яка протягом тривалого часу, разом із Бойко Н.І, забезпечувала здійснення лабораторних досліджень крові для клініки ветеринарної медицини «Ветметсервіс».
![](/sites/default/files/u222/1_66.jpg)
Вивчення дисципліни «Ветеринарна лабораторна діагностика» відбувалось у змішаному форматі: частину вивчали дистанційно з використанням ЕНК «Клінічна лабораторна діагностика», zoom-конференцій, в період очного навчання намагались максимально якісно використати час, працюючи в лабораторії кафедри терапії і клінічної діагностики.
![](/sites/default/files/u222/2_52.jpg)
Слід зазначити, що обирають дисципліну «Ветеринарна лабораторна діагностика» переважно студенти, які працюють у ветеринарних клініках, ветеринарних лабораторіях або ж ті студенти, які планують у них працювати та хочуть вдосконалити знання з лабораторної діагностики.
![](/sites/default/files/u222/3_46.jpg)
Саме тому, важливим є практичний аспект підготовки за даною дисципліною. Наявність на кафедрі терапії і клінічної діагностики сучасної навчальної лабораторії «Ветеринарної гематології» дозволяє в повному об’ємі забезпечити навчання студентів.
![](/sites/default/files/u222/4_33.jpg)
Після вивчення дисципліни «Ветеринарна лабораторна діагностика» для студентів 6 курсу не буде складною проблемою зробити загальний аналіз крові та сечі, проаналізувати результати, інтерпретувати їх у відповідності до виявлених патологічних змін.
Адже, унікальність цієї дисципліни полягає у глибокому ретельному вивченні, з використанням класичних та сучасних автоматизованих методів, функцій, властивостей клітин крові, особливостей їх змін під впливом інфекційних та бактеріальних агентів; дослідженні та інтерпретації показників сечі здорових і хворих тварин за хвороб заразної та незаразної етіології.
![](/sites/default/files/u222/5_27.jpg)
Оскільки, дисципліна тісно пов’язана з клінічною практикою, для вивчення її тематично підбирали проби як від здорових тварин, так і від пацієнтів, які звертались до ветеринарної клініки. Це дозволяє здобувачам вищої освіти набувати практичних знань поєднання семіотики та даних лабораторних досліджень, розмірковувати та аргументувати щодо встановленого діагнозу.
В лабораторії зберігаються безліч мазків крові різних видів тварин, з різною патологією, що дозволяє студентам наочно порівнювати, визначати зміни та інтерпретувати їх за патологій заразної та незаразної етіології.
![](/sites/default/files/u222/6_26.jpg)
Крім того, всі студенти, присутні на заняттях, набули досвіду проведення рутинних лабораторних досліджень з визначення еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, відпрацювали методику виготовлення, фіксації та фарбування мазків крові різними методами, які застосовуються у ветеринарній практиці, порівняли їх, встановили особливості різних видів фарбування. Провели визначення лейкограми різних видів тварин та їх інтерпретації, визначення гематокриту, гемоглобіну. Окрім того, ознайомились із клініко-діагностичним значенням зміни показників еритрону за фізіологічних і патологічних станів, діагностикою різних видів анемії у тварин, тощо.
![](/sites/default/files/u222/7_24.jpg)
Важливим аспектом ветеринарної лабораторної діагностики є оцінка гемостазу: коагуляція та її розлади, а також визначення найбільш поширених кровопаразитів у тварин. Тому, значна увага на заняттях була приділена і цим темам.
![](/sites/default/files/u222/8_21.jpg)
На жаль, змішана форма навчання не дозволила провести усі заняття безпосередньо в лабораторії, тому теоретичну частину продовжили опрацьовувати в дистанційному форматі у вигляді лекцій та відео конференцій.
![](/sites/default/files/u222/9_21.jpg)
![](/sites/default/files/u222/10_13.jpg)
У підсумку, хочеться зазначити важливість дисципліни «Ветеринарна лабораторна діагностика» для підготовки практикуючих лікарів ветеринарної медицини, адже знання, здобуті на заняттях, допоможуть в майбутньому в їх професійній діяльності.
Доцент кафедри терапії і клінічної діагностики Тетяна Немова