Кафедра соціальної роботи та реабілітації провела організаційне засідання напередодні нового навчального року: нові плани, проєкти, завдання
Кафедра соціальної роботи та реабілітації провела організаційне засідання напередодні нового навчального року: нові плани, проєкти, завдання
August 15, 2022
12 серпня кафедра соціальної роботи та реабілітації зібралась на своє перше в цьому навчальному році організаційне засідання. До того ж воно було заплановано наживо і в цьому був величезний плюс для активізації комунікації.
Зустріч була присвячена цілому ряду важливих питань. Насамперед, завідувачка кафедри доктор наук Ірина Сопівник представила нових членів кафедри. У цьому році колектив кафедри збагатився новими докторами наук і навіть заступником декана гуманітарно-педагогічного факультету.
Були розглянуті організаційні питання підготовки до нового навчального року. З 15 серпня кафедра чекає на очне навчання студентів 3 курсу. Ірина Віталіївна наголосила, що цей період має бути максимально насичений кожним НПП кафедри цікавими та інтенсивними формами роботи зі студентами – тренінгами, проведенням занять в імпровізованих аудиторіях ботанічного саду НУБіП, зустрічами з гостьовими лекторами і роботодавцями тощо. Педагоги мають зробити так, щоб цей період очного навчання став для студентів багатим на щасливі спогади та слугував надалі міцною мотивацією у навчанні.
Для 2 і 4 курсу кафедра поки що пропонує дистанційну форму навчання. Але вимоги до чіткості її організації та цікавості занять залишаються актуальною вимогою.
Темою, яка викликала занепокоєння завідувачки кафедри та жваве обговорення НПП, є цьогорічний стан прийому заявок та документів на бакалаврат спеціальності «Соціальна робота». Члени кафедри обговорили резерви пошуку абітурієнтів, які вступають на перший курс як після закладів повної загальної середньої освіти, так і після коледжів, маючи освітній ступінь «молодший спеціаліст».
Важливо не залишити поза увагою абітурієнтів на базі коледжів, які вже подали оригінали своїх документів на спеціальність «Соціальна робота» і не тільки впевнені, що навчатимуться саме на нашій кафедрі, але й прагнуть цього навчання вже зараз, ще до наказу про офіційне зарахування. Ірина Віталіївна і всі викладачі вітають таке бажання і запрошують таких абітурієнтів, що навчатимуться за скороченою програмою, вже зараз приєднатись до груп третього курсу та за власним бажанням відвідувати цікаві практичні заняття і тренінги.
У цьому році навчальна практика магістрів 2-го року навчання розпочинається з 15 серпня, тому магістри, які проходять практику на базі нашої кафедри та її центру соціально-психологічної реабілітації, будуть залучені до чергувань під час роботи приймальної комісії, розгорнуть локацію біля першого корпусу НУБіП з метою проведення організаційної та профорієнтаційної роботи. Керівник практики Альона Альтанова також запропонувала відвідування магістрантами-практикантами очних занять студентів бакалаврату 3-го курсу та розробку авторських тренінгів для студентів та для відвідувачів центру соціально-психологічної реабілітації.
Амбітними планами кафедри є проведення у жовтні 2022 року міжнародної міждисциплінарної конференції, яка поєднує в собі аспекти соціальної роботи, медицини, етики. Організатор конференції від кафедри Антоніна Картушинська доповіла про хід підготовки до заходу.
Колеги заслухали інформацію заступника декана гуманітарно-педагогічного факультету, а з цього року ще й за сумісництвом НПП кафедри соціальної роботи та реабілітації Вадима Овчаренка про грантову заявку на проект.
Вадим Миколайович розповів про ініційований ним та ГО «Молодіжний центр «Скаути Донеччини» цікавий проєкт під назвою «Екстрена допомога постраждалим від бойових дій через мережу центрів підтримки для дітей та сімей». Проєкт буде реалізовуватись за підтримки міжнародної організації та фінансуватись за програмою «Call for proposals under Small Projects Fund 2022 to 2023 in Ukraine».
Як зазначив керівник проєкту Вадим Овчаренко, метою є сприяння гідному життю вразливих дітей та їх сімей у суспільстві, а саме: надання екстреної психосоціальної допомоги вразливим дітям та їх сім’ям на звільнених територіях Київської області (м. Ірпінь, смт. Немішаєве) та у м. Київ (вразливі сім’ї ВПО, УБД, сім’ї з інвалідністю тощо), внаслідок чого вразливі діти та їхні батьки/опікуни матимуть довгостроковий потенціал для покращення своєї ситуації та знатимуть свої права та можливості.
Три локальних «Центри для дітей та сімей» будуть створені на базі відокремлених підрозділів Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Ірпінь; смт. Немішаєве та у м. Київ) у тісному партнерстві з соціальними службами гуманітарно-педагогічного факультету університету - «Студентською соціальною службою», «Центром соціально-психологічної служби» та «Центром прав дитини». Зазначені цілі будуть досягнуті шляхом консолідації та мобілізації наявних матеріальних (навчальні корпуси, обладнання) і людських (студенти і викладачі) ресурсів діючих підрозділів НУБіП України через координацію ГО «МЦ «Скаути Донеччини». На базі локальних «Центрів» будуть створені безпечні, інклюзивні та сприятливі середовища для дітей та сімей при яких буде надаватися комплекс цілеспрямованих соціо-педагогічних послуг: вразливим дітям - у формі секцій, гуртків, тренінгових програм, консультацій психологів; батькам/опікунам - у формі групових та індивідуальних консультацій, тренінгів, за запитом; працівникам локальних центрів буде проведено навчання, ознайомлення з успішними практиками. До кожної команди Усі запропоновані заходи створять ефективну модель надання комплексу екстрених, доступних та якісних соціальних послуг на базі підрозділів НУБіП України у довгостроковій перспективі, сприятиме збільшенню рівня соціальної відповідальності та зміцненню згуртованості усіх сторін задля сталого розвитку громад.
Центри підтримки працюватимуть у формі позашкільних, неформальних активностей для дітей та їх сімей.
Кожен центр працюватиме 5 днів на тиждень, з вівторка по суботу (вівторок-п’ятниця з 10:00 до 18:00, субота з 10:00 до 15:00) згідно єдиного графіку роботи. Графік адаптований з метою забезпечення максимального доступу до послуг для дітей та батьків/опікунів. Графік може коригуватися відповідно до запитів/потреб користувачів та пори року.
Робота з дітьми фокусуватимуться більше на їхньому загальному розвитку та навчанню, покращенню психоемоційного стану, крім того буде надаватися допомога у підготовці домашніх завдань до школи. Здійснюватиметься підвищення рівня обізнаності дітей про їхні права, знатимуть де звертатися за допомогою, якщо вони порушуються. Групова робота з дітьми поділятиметься на такі секції: «Я знаю свої права», «Успішна дитина», «Активна та здорова дитина», «Мистецька студія»; також існуватимуть секції для дітей та їхніх батьків/опікунів «Разом сильніші» та секція для батьків/опікунів «Свідоме батьківство». Назви секцій та їх складові можуть змінюватися залежно від потреб бенефіціарів. Крім того, працівники проекту надаватимуть індивідуальні консультації соціальний та психологічний супровід дітям та їхнім сім’ям при необхідності та за запитом. Усі секції розподіляють дітей за віком на 2 під-групи: 6-11 років та 12-17 років з метою більш ефективної роботи. Кожна група нараховуватиме до 15 дітей, планується охоплення системною роботою по 100 вразливих дітей у кожному центрі і більше 50 батьків. Усього проектом буде охоплено залучено більше 300 дітей. У кожному центрі працюватимуть по 4 фахівця з числа місцевих мешканців: соціальний педагог, психолог, соціальний працівник, локальний координатор-тренер. До керування проектом на постійній основі будуть залучені керівник, помічник керівника, піарник, бухгалтер, юрист-консультант. Для підготовки персонала та проведення супервізій будуть залучені тимчасові експерти (лектори з психології, соціальної роботи, фандрейзингу та медіаграмотності).
Для старшокласників на вибір за запитом будуть впроваджуватися літні школи: «Школа волонтера», «Школа відповідального батьківства», «Школа фінансової та правової грамотності», «Тренінгова програма підвищення соціальної компетентності молоді «Як стати успішним»», «Медіашкола «Зміцнення інформаційної та психологічної опірності сучасним гібридним загрозам», «Школа молодого підприємця» тощо. Зазначені тренінгові програми проводитимуться у форматі SOFT SKILLS CAMP шляхом організації тижневого цілодобового таборування із застосуванням скаутської методики: у холодний період при закладах освіти під час канікул, а в літній - у наметових містечках на Закарпатті (на території ВП НУБІП «Мукачівський аграрний коледж»).
Даний проект має на меті допомогти вразливим дітям та їхнім сімям з наступних категорій:
– діти/сім’ї в економічній скруті (низький рівень доходу, безробіття)
– діти/сім’ї з культурними відмінностями (вимушені переселенці, національні меншини)
– діти з проблемами соціалізації
– діти з поведінковими розладами
– молоді та/або одинокі батьки та їхні діти
– сироти та діти позбавлені батьківської опіки
– діти/сім’ї з географічними перешкодами (проживання у віддалених районах)
– діти та сім’ї ВПО, або що втратили житло.
Проєкт викликав зацікавлення НПП кафедри.
Отже плани кафедри соціальної роботи та реабілітації є амбітними і різновекторними, проте мають всі шанси не тільки на реалізацію, але й на успішне втілення в життя. Сподіваємось, що цього навчального року ми зможемо говорити про їхнє втілення вже в мирне життя.
Альона АЛЬТАНОВА
старший викладач кафедри соціальної роботи та реабілітації