Музей історії НУБіП України у першому семестрі 2024/2025 н.р.: напрацювання і проекти

14 грудня 2024 року
«Сучасне – то дорога з
минулого в майбутнє!»
Олександр Довженко
Музей історії НУБіП України є культурно-освітнім, навчальним та науково-дослідним структурним підрозділом університету, який зберігає та демонструє історію розвитку навчального закладу, його роль у становленні аграрної науки і освіти в Україні та світі.
Витоки музею сягають грудня 1964 р., коли було прийняте рішення про створення музейної кімнати Української сільськогосподарської академії. З того часу музейне зібрання, відповідно до юридичних норм, змінювало свою назву — «Народний музей революційної, бойової та трудової слави», «Народний музей», «Музей історії УСГА», «Музей історії НАУ» та «Музей історії НУБіП України». За свою 60-річну історію музей був і залишається зберігачем та популяризатором історії флагмана аграрної освіти України — Національного університету біоресурсів і природокористування.
Сучасна діяльність музею історії НУБіП України спрямована на збереження пам’яті, адже фонди музею є свідками історії НУБіП України; сприяють формуванню ідентичності університетської спільноти та почуття приналежності до її традицій; усвідомлення патріотизму та громадянської відповідальності у молоді; популяризації наукових знань та досягнень університету. 
Очільниками музею історії НУБіП України протягом його історії були науковці, організатори та фахівці музейної справи С. І. Силенко, В. І. Силенко, В. В. Котюжинський, О. П. Мельник, І. Р. Байрак, Л. П. Лановюк, М. А. Поливач. З вересня 2024 р. директором музею стала доктор історичних наук, доцент О. З. Силка (https://nubip.edu.ua/node/156000).
 
Місія музею історії НУБіП України полягає у збереженні, дослідженні та популяризації історії університету, його наукової, освітньої та культурної спадщини. Музей є важливим центром для вивчення історії університету, його ролі у розвитку суспільства та науки.
 
Основними напрямки діяльності музею історії НУБіП України є: організаційний, освітньо-просвітницький, збереження історичної спадщини, експозиційний, науково-дослідницький, співпраця з іншими установами.
 

НАПРАЦЮВАННЯ МУЗЕЮ ІСТОРІЇ НУБІП УКРАЇНИ

ЗА ЗВІТНИЙ ПЕРІОД

 
Організаційна діяльність: забезпечено безперебійну роботу музею, проведено інвентаризацію матеріальних цінностей музею, проведено щомісячні засідання комісії з контролю за дотриманням правил внутрішнього розпорядку. Директор музею історії НУБіП України О. Силка пройшла навчання і перевірку знань законодавчих актів з охорони праці, гігієни праці, щодо правил електробезпеки і пожежної безпеки, правил надання первинної допомоги потерпілим.
Музей бере активну участь у засіданнях Наради з історичної спадщини НУБіП. Зокрема, за необхідності, на основі наявних у його фондах архівних матеріалів, артефактів та експонатів, готує довідково-інформаційні довідки. Директор Музею є секретарем Наради.
 
Освітньо-просвітницька діяльність — це проведення екскурсій для студентів, викладачів, співробітників університету та широкої громадськості; організація лекцій, семінарів, виставок, присвячених історії НУБіП України.
За звітний період співробітниками Музею було організовано та проведено 60 екскурсій, у ході яких студенти знайомились з історією НУБіП України від заснування школи лісоводів у м. Маримонт (1825), створення сільськогосподарського відділення у Київському політехнічному інституті (1898), Київського ветеринарно-зоотехнічного інституту (1920) до сучасності. Загалом на екскурсіях побувало понад 1200 студентів першого та другого курсів. Відгуки про проведенні екскурсії зібрані на сторінці Музею https://nubip.edu.ua/node/156701.
Окрім студентів, Музей відвідували і гості НУБіП України. Свої враження про відвідування Музею почесні гості залишають у «Книзі відгуків». Окремо відзначимо візит до Музею 14 листопада 2024 р. Надзвичайного і Повноважного Посла В’єтнаму в Україні Нгуєна Хоан Тханя (https://nubip.edu.ua/node/156279).
Вчений секретар музею історії НУБіП України Тетяна Чумак, Надзвичайний і Повноважний Посол В’єтнаму в Україні Нгуєн Хоан Тхань, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності Олександр Лабенко
 
З метою інформування студентів, викладачів та працівників НУБіП України про відзначення міжнародних та загальноукраїнських Днів, працівники Музею щомісяця готували інформаційні повідомлення, які опубліковані на сайті НУБіП України (https://nubip.edu.ua/node/156277).
 
Діяльність музею зі збирання, зберігання та формування фондів музею. Фонд музею історії НУБіП України складається з документів, фотографій, матеріалів, артефактів, які пов’язані з історією університету. У Музеї систематизують та описують зібраний матеріал для забезпечення його збереження та доступності для досліджень.
За звітний період співробітники Музею продовжували збирати й обліковувати колекцію. Нові експонати були передані із секретаріату Вченої ради НУБіП України, з приймальної ректора НУБіП України та від приватних дарувальників. Кількість нових експонатів, які надійшли до Музею у вересні-грудні 2024 р., становить 22 одиниці. Усі вони отримали реєстраційні номери та введені до фонду Музею (https://nubip.edu.ua/node/156067). Серед них окремо наголошуємо на експонатах, які були подаровані Університету його випускником, нині військовослужбовцем 228 окремого батальйону логістики Володимиром Лабою (прапор, шеврон, декорована гільза, кружка, декорований тубус від снаряду гаубиці 120 мм М1101) та студенткою гуманітарно-педагогічного факультету Вікторією Савченко (9 експонатів, які мають стосунок до українського села другої половини ХХ ст.). Інформація про поповнення колекції від названих дарувальників була розміщена на сторінці Музею (https://nubip.edu.ua/node/156081; https://nubip.edu.ua/node/156233).
 
Експозиційна діяльність полягає устворенні й оновленні музейної експозиції, яка відтворює різні періоди історії університету, його розвиток та досягнення. Сучасна експозиція Музею включає архівні документи, фотографії, зразки наукових розробок і досягнень як студентів, так і викладачів, а також матеріали, що ілюструють етапи становлення університету — від заснування до сучасності. Експозиція музею історії НУБіП України складається з трьох відділів:
  • перший присвячено становленню сільського господарства на території України та історії становлення НУБіП;
  • другій — історії НУБіП України у часи Другої світової війни, участі студентів і працівників Університету у Революції гідності та російсько-український війні (перший період 2014–2020 рр.);
  • третій — періоду відновлення Голосіївських інститутів, утворення УСГА, підписання перших міжнародних угод, культурно-масовому життю студентів, сучасній діяльності ННІ та факультетів НУБіП України.
У вересні 2024 р. розпочаті роботи щодо розширення експозиції музею НУБіП України за рахунок створення та виготовлення нових стендів, а також демонстрування артефактів, які мають стосунок до сучасної російсько-української війни. Концептуально нова експозиція покликана відобразити події в Україні та НУБіП України у перший рік повномасштабного вторгнення 2022 р.
Розроблено і затверджено концепцію стендів «Російська агресія в Україні (з 2022 р.)», «Єдність за ради перемоги: НУБіП у 2022 р.», «Герої НУБіП». Завершено макетування першого стенду, розпочаті макетувальні роботи другого стенду. Продовжується робота зі збору та упорядкування інформації про загиблих студентів і викладачів НУБіП у російсько-українській війні 2014 – ? рр.
У листопаді 2024 р. організовано тимчасову експозицію, присвячену вшануванню памяті загиблих у Голодомор 1932–1933 р. та штучних масових голодів ХХ ст. https://nubip.edu.ua/node/156281.
 
Науково-дослідницька діяльність: проведення наукових досліджень з історії Університету, його видатних діячів, наукових шкіл та досягнень; публікація результатів досліджень на сайті НУБіП України, у наукових виданнях, у збірниках наукових конференцій та семінарів.
За звітний період директор О. Силка взяла участь у трьох конференціях, на яких виступила із доповідями про комомеративну діяльність Музею: «Політика пам’яті в Україні щодо загиблих воїнів у російсько-українській війні (2014 – ? рр.) в контексті стратегії сталого розвитку» (Київ, 26.09.2024 р.), «Практики вшанування пам’яті учасників майданів у діяльності музею історії НУБіП України» (Черкаси, 20.11.2024 р.), «Меморіалізація Героїв Небесної Сотні у діяльності музею історії НУБіП України» (Київ, 22.11.2024 р.).
Працівники Музею налагодили спілкування з онуком Зіновія Мойсейовича Валовича — проректора з наукової діяльності Київського сільськогосподарського інституту у 1937–1941 рр. Розпочаті роботи щодо формування матеріалів про діяльність З. М. Валовича. Також встановлені контакти з онуком д.т.н., проф. Олександра Олександровича Омельченка — студента (1933–1939) Київського сільськогосподарського інституту, аспіранта (1962) та викладача Української сільськогосподарської академії. Електронний фонд фотографій Музею поповнено новими копіями з приватного зібрання О. О. Омельченка https://nubip.edu.ua/node/156691.
 
Співпраця з іншими установами: співпраця з архівами, бібліотеками, музеями та іншими науковими установами для обміну досвідом та інформацією.
За звітний період до наукової бібліотеки НУБіП України було передано 50 примірників книг, які були подаровані музею у період до вересня 2024 р. і які не стосуються проблематики музею історії НУБіП України.
 
Директор музею історію НУБіП України О. Силка, на запрошення заступниці відділу Вивчення духовної культури Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» І. Шульц, ознайомилась із важливим документом для історії НУБіП України, який експонувався у заповіднику. Це «Ухвала Наукової ради Київського ветеринарно-зоотехнічного інституту від 26 серпня 1922 р.» про присудження Михайлу Петровичу Слюсаревському наукового ступеня магістра ветеринарних наук. За результатами співпраці підготовлене клопотання до директора Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» про виготовлення і надання до фондів музею НУБіП України електронної копії «Ухвали» (https://nubip.edu.ua/node/152708).
Учений секретар музею НУБіП України Т. Чумак за звітний період продовжувала співпрацю з Центральною районною бібліотекою «Голосіївська». Зокрема:
  • 22 жовтня вона узяла участь у літературній зустрічі, присвяченій пам’яті Віктора Баранова (1950–2014), українського письменника, поета, прозаїка, літературного критика, публіциста, головного редактора літературного журналу «Київ», віце-президента Товариства «Україна-Румунія», голови Національної спілки письменників України (2011–2014);
  • 27 жовтня, напередодні Дня української писемності та мови, Т. Чумак інформувала присутніх про студентів та викладачів НУБіП України, які відзначилися на поетичній та літературній нивах;
  • 06 листопада, до Дня визволення Києва від нацистських загарбників, Т. Чумак у навчальному корпусі №10 для студентів організувала зустріч з українським письменником І. Кручиком (https://nubip.edu.ua/node/156714);
  • 13 листопада, підтримуючи стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Т. Чумак узяла участь у просвітницькому заході у рамках проєкту «Славетні епохи України» (до Дня інженерно-саперних військ України та до Дня визволення Києва від нацистських військ). Доповідь Тетяни Миколаївни стосувалась участі студентів та викладачів НУБіП України у обороні Києва 1941 р., діяльності музею НУБіП України щодо збереження інформації про учасників та загиблих у Другій світовій війні — студентів та викладачів Університету.
 
Одним із результатів співпраці з ЦРБ «Голосіївська» та музею історії НУБіП України стало поповнення книжкового фонду музею виданнями сучасних поетів та письменників.
Музей НУБіП України задіяний як інформаційний майданчик для профорієнтації школярів для вступу на спеціальності Університету. На День відкритих дверей 13 листопада 2024 р. Музей отримав у подарунок від майбутніх абітурієнтів із Чернівців акварельну картину.

 
Музей, спільно з кафедрою міжнародних відносин та суспільних наук, продовжує працювати над упорядкуванням видань, присвячених українським парламентаріям — випускникам НУБіП України, видатним іноземним діячам випускникам НУБіП, а також історії НУБіП у науково-популярній формі. Музей започаткував розробку нових проектів, які дозволять залучити сучасні інтерактивні елементи (аудіогід, QR, відеоресурси) у експозиції та його щоденну роботу.
 
Музей історії НУБіП України виконує важливу роль у збереженні та популяризації насиченої історії Університету, його внеску в розвиток аграрної науки і освіти України. Він є не лише місцем збереження історично важливих артефактів, пов’язаних з історією навчального закладу, а й освітнім та культурно-просвітницьким простором, де проводяться екскурсії й тематичні заходи для студентів, викладачів і гостей університету. Музей сприяє формуванню у студентів почуття гордості за навчальний заклад, підтримує наукову спадщину і зберігає пам’ять як про видатних науковців і випускників, так і про студентський, та професорсько-викладацький склад університету. Музей є платформою для культурного діалогу, яка підкреслює значення НУБіП України у контексті української національної історії.
 
Оксана СИЛКА,
директор музею історії НУБіП України

    

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook