V Міжнародний форум «ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ: ЦІННІСТЬ.ЯКІСТЬ. РОЗВИТОК»
Сьогодні, коли світ змінюється швидше, ніж будь-коли, важливо адаптуватися до нових вимог ринку праці. Це питання завжди знаходиться у фокусі уваги викладачів факультету аграрного менеджменту. Тому традиційною вже стала участь у V Міжнародному форумі «ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ: ЦІННІСТЬ. ЯКІСТЬ. РОЗВИТОК» співробітників факультету: Бутенко В.М., Ковтун О.А., Балановської Т.І., Бондаренко В.М., Власенко Т.О. та інших.
Цьогорічний форум був спрямований на формування вектору руху Національної системи кваліфікацій, що дозволить наповнити ринок праці актуальними знаннями, навичками та компетентностями. Адже сьогодні надзвичайно важливо сприяти розвитку національної економіки, людського капіталу та інтеграції України у загальноєвропейський кваліфікаційний простір.
Форум відбувся за ініціативи Національного агентства кваліфікацій за підтримки Helvetas Ukraine в рамках реалізації угоди між Міністерством внутрішніх справ Чеської Республіки та Helvetas Ukraine щодо впровадження проєкту “Підтримка економічного розвитку внутрішньо переміщених осіб та осіб, постраждалих від війни в Україні” у співпраці з Чеською агенцією розвитку.
Форум відкрив Юрій Баланюк, Голова Національного агентства кваліфікацій.
З вітальним словом виступили Руслан Стефанчук, Голова Верховної Ради України; Маріо Нава, Генеральний директор Генерального директорату з питань зайнятості, соціальних питань та інклюзії Європейської Комісії; Оксен Лісовий, Міністр освіти і науки України; Дмитро Олійник, Голова Ради Федерації роботодавців України; Петр Баше, Директор Helvetas в Україні; Анатолій Мельниченко, Ректор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Сергій Бабак, Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Народний депутат України.
На вступній сесії «Євроінтеграція системи кваліфікацій» розглядалися питання доступу до європейського ринку праці, сучасних підходів визнання самоосвіти і присвоєння професійних кваліфікацій, коротких навчальних курсів.
У сесії взяли участь Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів; Кун Номден, Керівник групи з питань прозорості та визнання навичок і кваліфікацій Європейської Комісії; Пілві Торсті, Директор Європейського фонду освіти.
Учасники панельної дискусії відзначили, що сьогодні недостатньо інвестувати лише в економіку, виробництво чи технології. Інвестиції в людей, їхні знання, навички і компетентності не менш важливі.
Кун Номден, Керівник групи з питань прозорості та визнання навичок і кваліфікацій Європейської Комісії поділився досвідом взаємодії між різними країнами для поліпшення кваліфікаційних стандартів і запросив приєднатися українських фахівців до такої співпраці.
Пілві Торсті, Директор Європейського фонду освіти визначила ключові моменти у формування Європейської моделі кваліфікацій, які включають у себе прозорість, порівнянність, довіру, що також є дуже важливими для формування українського ринку праці.
Також вона звернула увагу на необхідність спрощення системи підтвердження професійних стандартів, освіти для підтримання процесів інтеграції України у Європейський простір. Доповідач відзначила, що робочі місця бізнес створює в тих країнах де є достатня кількість кваліфікованих працівників і прозорість системи їх підготовки, визнання результатів навчання.
На сесії «Кваліфікаційні центри: можливості та перспективи» спікери розглянули роль кваліфікаційних центрів у процесі визнання навичок, здобутих працівниками на життєвому шляху.
Виступаючі наголосили на необхідності розгляду питання про присвоєння професійних кваліфікацій не лише закладами професійної освіти, а й закладами вищої освіти, оскільки курси мікрокваліфікацій дають можливість отримати професію упродовж незначного часу. Особливо це є нагальним для людей з особливими потребами.
Також під час форуму було розглянуто важливість питання набуття необхідних навичок майбутніми спецілістами, скорочення кваліфікаційного розриву між потребою ринку праці і здатністю освіти забезпечити необхідні навички і компетентності працівників.
Спікери обговорювали також питання можливостей і перспектив розвитку регульованих професій, про виклики та досягнення у розвитку Національної системи кваліфікацій.
Результатом даного форуму було визначення пріоритетів та нагальних завдань формування Національної системи кваліфікацій, одним із завдань якої є забезпечення відповідності освітніх та професійних кваліфікацій сучасним та перспективним вимогам економіки і ринку праці, потребам суспільства.
Віра Бутенко,
д.е.н., професор кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД