Представницька урядова делегація в складі міністрів кабінету міністрів, освіти і науки, фінансів, інфраструктури, держсекретаря кабміну відвідала НУБіП

26 квітня 2021 року
     26 квітня, в день 35-х роковин Чорнобильської трагедії і вшанування людей, які допомагали долати наслідки аварії на ЧАЕС, Національний університет біоресурсів і природокористування України відвідала представницька урядова делегація.

     Цей візит саме в НУБіП – цілком закономірний, адже наш університет, зокрема його структурні підрозділи – Український НДІ сільськогосподарської радіології та Українська лабораторія якості і безпеки продукції АПК – зробили і роблять нині дуже багато для подолання наслідків чорнобильського лиха. Про цю роботу міністру освіти і науки Сергію Шкарлету, міністру інфраструктури Владиславу Криклію, міністру фінансів Сергію Марченку, міністру Кабінету Міністрів України Олегу Немчінову, державному секретареві Кабінету Міністрів України Олександру Яремі і розповідали ректор університету Станіслав Ніколаєнко разом з директорами УкрНДІ СГР Валерієм Кашпаровим та УЛЯПБ АПК Валерієм Ушкаловим.

 

     Валерій Кашпаров представив технічний потенціал інституту, спинився на виконанні його науковцями 10 тем, половина з яких – міжнародні гранти. У 2021 році до них планується додати ще дві наукові теми, які фінансуватимуться Національним фондом досліджень. Вчені зосереджені на унікальних дослідженнях аквакультури і впливові радіації – рибам вживлюють спеціальні датчики місцезнаходження і дозиметрії, аналізується отримана з них інформація. Другий напрямок досліджень стосується плану виведення земель із зон, забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС, і тут інститут очолює науковий супровід. Розроблено концепцію землекористування територій, побудовано карти радіонуклідного забруднення Чорнобильської зони відчуження, визначена небезпека лісових пожеж. Також розробляється проєкт, пов’язаний з тамтешніми лісовими насадженнями.

  

  

     Саме завдяки вагомому внеску розробок фахівців інституту радіологічну ситуацію в сільськогосподарському виробництві України вдалося стабілізувати, а дози опромінення населення були зменшені удвічі, що визнано світовою спільнотою.
     Актуальність цих тематик значна: після чорнобильської трагедії пройшло 35 років, а проблеми, причому в районах, віддалених від Зони відчуження, залишаються. І це далеко не все. Недаремно ж роботами НДІ сільськогосподарської радіології НУБіП цікавляться по всьому світу. До речі, з 30 ключових статей, розміщених у найавторитетнішому виданні в цій сфері, 6 – авторства наших вчених.

  

     Директор УЛЯБП Валерій Ушкалов, представляючи наукові підрозділи лабораторії, акцентував увагу на результатах досліджень, розробках, випробуваннях (яких, до речі, лише минулого року тут проведено для більше 2100 різноманітних найменувань і видів). На базі лабораторії здійснюється успішна підготовка наукових кадрів, розширюється і співпраця з іншими науковими установами. У цьому році планується розширити напрями надання послуг, розвивати підрозділ стандартних випробувань, створити центр депонування штамів мікроорганізмів. Ще один перспективний напрямок, для якого, до речі, підготовлено проєкт – створення лінії з виробництва ІФА тестів для різноманітних хвороб (на кшталт коронавірусних інфекцій, ящура, африканської чуми свиней тощо). Проте ця тема не носить наукового характеру, тому прийнято рішення звернутися до Ради національної безпеки і оборони з пропозицією створити таку лінію для потреб країни, оскільки вже зрозуміло, що коронавірус, який спричиняє COVID-19, – це лише невелика частина загроз.

  

  

     Високі гості оглянули лабораторії УкрНДІ СГР і УЛЯБП АПК, ознайомилися з науковими здобутками їх провідних науковців. Та відвідали ще одну родзинку університету – його ботанічний сад.

 

     А у третьому корпусі на них чекало ще одне знайомство з науковими здобутками факультетів та ННІ нашого вишу. Науковці факультету ветеринарної медицини представили інформаційну систему моніторингу благополуччя у скотарстві і технологію пластинації біооб’єктів; факультету тваринництва та водних біоресурсів – сучасні технології виробництва продукції бджільництва та штучного осіменіння бджолиних маток; ННІ лісового і садово-паркового господарства – системи обліку деревних ресурсів та моніторингу пожеж; агробіологічного факультету – селекційні досягнення, технологічні рішення в аеропоніці і системи моніторингу якості рослинницької продукції; факультет інформаційних технологій – систему електронного дорадництва; гуманітарно-педагогічний факультет – наукові праці за напрямами діяльності, а також комплект експрес-діагностики для визначення особистісних особливостей; ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження – системи повітряного моніторингу стану посівів та синхронізації ІРсигналів; факультет захисту рослин, біотехнологій та екології показав свою участь у глобальній мережі якості повітря.

     Члени урядової делегації також зустрілися з представниками вченої ради, наукової спільноти та студентського самоврядування НУБіП. В ході цієї зустрічі Сергій Шкарлет вручив Почесні грамоти МОН Валерію Кашпарову, професорам Ігорю Гудкову (кафедра загальної екології, радіобіології і безпеки життєдіяльності), Миколі Кривенку (кафедри годівлі тварин та технології кормів) і Віктору Максіну (кафедра аналітичної і біонеорганічної хімії та якості води). Так відзначено їх внесок у ліквідацію чорнобильського лиха. Університет теж відзначив працівників, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

     Спілкуючись з членами колективу і засвідчуючи йому свою повагу, Сергій Шкарлет і Олександр Ярема відзначили: університет сіє добрі знання, виховує молоде покоління справжніх фахівців і патріотів.

     На завершення зустрічі було домовлено кілька важливих речей. Мова йшла про базове фінансування Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології та Української лабораторії якості та безпеки продукції АПК, допомогу уряду в будівництві житлового будинку для співробітників університету, виділення 15-20 мільйонів гривень для добудови спортивного комплексу, підвищення студентських стипендій хоча б до двох тисяч гривень тощо.

     Проводжаючи гостей, Станіслав Ніколаєнко звернувся до членів уряду з проханням підтримати НУБіП до його 125-річчя та запросив на відповідні урочистості.

Валентин Обрамбальський

 


Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook