«Аграрний аташе: дипломатична місія, функціональна необхідність, роль в умовах воєнного стану»: круглий стіл з міжнародним експертом
18 вересня 2024 року на гуманітарно-педагогічному факультеті НУБіП України студенти-гуртківці секції «Міжнародник» українськомовного гуртка «Історія України. Історія рідного краю. Історія родини» (науковий керівник – к.і.н., доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Наталія Кравченко) підвели перші підсумки своєї науково-дослідницької роботи, організувавши круглий стіл «Аграрний аташе: дипломатична місія, функціональна необхідність, роль в умовах воєнного стану» для обговорення результатів та обміну досвідом. Такі заходи зазвичай сприяють глибшому аналізу проведених досліджень, дають можливість презентувати свої досягнення, а також отримати зворотний зв'язок від інших учасників та наукових керівників. Круглі столи є важливою частиною освітнього процесу, оскільки допомагають студентам вдосконалювати свої навички критичного мислення, наукового аналізу та публічних виступів.
Тримаючи руку на пульсі життя, декан гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України Інна Савицька, особисто цікавлячись змістовою частиною науково-дослідної роботи студентів, порекомендувала заглибитись у вивчення ролі і місця аграрного аташе в Україні та світі. А також осмислити для себе аташе як перспективну професію, що стає дедалі більш затребуваною в умовах глобалізації та зростання ролі сільського господарства в міжнародному середовищі, зазначивши, що основне завдання аграрного аташе полягає у сприянні співпраці між країнами в аграрній сфері, просуванні національних аграрних інтересів на міжнародній арені та підтримці експорту сільськогосподарської продукції.
Можливість детально дослідити запропоновану тему була зустрінуто в студентському активі з цікавістю та певним запалом, все ж актуальність аграрного питання в умовах воєнної агресії не затихає ні на мить, а шанс поглибити власну обізнаність ніколи не буде зайвою для майбутнього дипломатичного представника.
Особливої цікавості заходу додав виступ гостя круглого столу - експерта європейської комісії з аграрних питань, закордонного професора Північно-Східного інституту географії та агроекології Національної академії наук Китаю, віце-президента всесвітньої асоціації Молісолів, члена робочої групи WRB, експерта МОН, доктора сільськогосподарських наук Юрія Кравченка, що містив у собі актуальні дані досліджень та спостережень за впливом військових дій на аграрну сферу нашої держави, стан ґрунтів України.
Для того, щоб стати аграрним аташе, зазначив гість, необхідно мати хорошу освіту в галузі аграрних та політичних наук, міжнародної економіки та права, знання дипломатичного протоколу та етикету, володіти іноземними мовами та мати розуміння глобальних процесів у сільському господарстві.
Той спектр освітніх компонентів, які передбачені ОПП підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», є хорошим підґрунтям для підготовки аграрного аташе, який зможе представляти інтереси країни у питаннях аграрної політики на міжнародних форумах, виставках та зустрічах; робити аналітику та надавати рекомендації уряду та бізнесу щодо розвитку аграрної сфери; встановлювати контакти з іноземними урядами, аграрними асоціаціями та підприємствами; здійснювати моніторинг міжнародних законодавчих змін у сфері сільського господарства, що можуть вплинути на національні інтереси; допомагати в укладанні міжнародних угод в аграрній сфері тощо.
Як зазначив у своїй доповіді магістр групи МВ-24002м Євген Журавель, аграрний аташе - це дипломат, який збирає, аналізує та опрацьовує інформацію про сільське господарство, агробізнес, продовольство та інші суміжні сфери в іноземній країні або країнах.
Досліджуючи питання ролі аграрного аташе в умовах воєнного стану, Онікієнко Денис, група МВ-24002м, підкреслив, що аграрний аташе – це дипломований представник держави, який відповідає за питання, пов'язані з сільським господарством, торговельною політикою та міжнародними відносинами в аграрному секторі. І в умовах воєнного стану він виконує ключову роль у підтримці продовольчої безпеки, координації міжнародної допомоги та збереженні стратегічних економічних відносин.
19 вересня 2024 року відбулося спільне засідання круглого столу українськомовних та англійськомовних груп та секцій гуртків, де студенти-міжнародники завершили обговорення означеної теми.
Загалом, круглий стіл підтвердив важливість інституту аграрного аташе, що міг би стати одним з ключових елементів у розвитку аграрного сектора України та його інтеграції у міжнародний простір.
Наталія Кравченко,
доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук,
координатор круглого столу,
Євген Журавель, Денис Онікієнко,
студенти-магістри першого року навчання