Обговорення звіту КМДА про результати моніторингу якості атмосферного повітря у місті Києві за 2023 рік

21 лютого 2024 року
  14 лютого 2024 року професор кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності факультету захисту рослин, біотехнологій та екології НУБіП України Володимир Боголюбов взяв участь в обговоренні результатів моніторингу якості атмосферного повітря у місті Києві, що проводилися протягом 2023 року. Захід був організований та проведений Департаментом захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

  Результати моніторингових спостережень, отриманих на 46 індикативних і 7 референтних автоматичних станціях, презентував директор Департаменту Олександр Возний. За його словами з 01 січня по 31 грудня 2023 року якість атмосферного повітря в Києві була прийнятної якості тобто 87,39% загального часу.

  Серед районів міста найгірше повітря спостерігалось у Солом’янському і Голосіївському районах (відповідно 42% і 41% загального часу спостережень рівень забруднень був середній, високий або й дуже високий).
  Незважаючи на такі високі показники комплексного індексу якості атмосферного повітря (CAQI) кожна з 7 референтних станцій протягом року фіксувала в середньому близько 60 перевищень максимально разових ГДК і близько 8 раз перевищення середньодобових ГДК для оксидів азоту. Цікавий розподіл перевищення середньодобових рівнів ГДК для сірководню по станції на вул. Харківське Шосе, 7/1 — на інших станціях таких перевищень не зафіксовано. В доповіді прозвучало одне пояснення — причиною є сміттєспалювальний завод «Енергія». Найбільшу тривогу викликає інформація про перевищення середньодобових ГДК для приземного озону — в середньому близько 290 раз по кожній з 7 референтних станцій (окрім станції на вул. Харківське Шосе, 7/1).

  Дещо інші результати показав аналіз даних 16 стаціонарних постів спостережень Центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського (ЦГО), виконаний фахівцями громадської організації Save Dnipro. Дані, отримані від ЦГО у табличному форматі і перетворені в наочні графіки системою SaveEcoBot свідчать про 2-3 разове перевищення ГДК по діоксиду азоту протягом перших 9 місяців 2023 року.

 

  Порівняння матеріалів Департаменту і даних ЦГО свідчить про те, що існуюча в м. Києві державна система моніторингу атмосферного повітря є технічно застарілою й не дозволяє отримувати актуальну інформацію (зокрема, про О3, ТЧ2.5, ТЧ10), забезпечувати органи державної влади та громадськість необхідною й своєчасною інформацією про якість атмосферного повітря. Треба зауважити, що стаціонарні пости ЦГО дають результати високої точності й достовірності, але вимірювання здійснюються тільки 4 рази на добу з інтервалом у 8 годин. Це означає, що при середньодобовому ГДК 40 мкг/м3 достатньо одного вимірювання з 4-х разовим перевищенням при трьох в межах ГДК, середньодобове вийде майже з 2-х разовим перевищенням. Якщо ж вимірювання відбуваються на автоматичних референтних станціях з щохвилинним усередненням, то результат може бути зовсім іншим, про що і свідчать дані доповіді КМДА.

  Професор Володимир Боголюбов висловив думку про необхідність модернізації і вдосконалення діяльності стаціонарних постів спостережень ЦГО в контексті зменшення дублювання вимірюваних речовин (оксиди азоту, діоксид сірки, пил) і збільшення частоти відбирання проб і автоматизації процесу вимірювань. Крім того, потрібно виконувати постанову КМУ від 14.08.2019 р. № 827, якою затверджено оновлений «Порядок здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря». Такі заходи сприятимуть суттєвому покращенню системи моніторингу атмосферного повітря в м. Києві і забезпечать виконання Закону України, прийнятого ВРУ 20 березня 2023 р., про модернізацію державної системи моніторингу довкілля. Цей Закон передбачає створення Загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи, яка надаватиме доступ до екологічної інформації й забезпечить наукову підтримку прийняття управлінських рішень щодо збереження якості довкілля.
  Зауважимо, що такий звіт на рівні регіональної влади в Україні проведено вдруге і на висловлені зауваження пан Олександр Возний запевнив, що роботи з вдосконалення системи моніторингу атмосферного повітря Департаментом будуть продовжені із залученням науковців ЗВО та громадських організацій.

 

Алла Клепко,
завідувач кафедри загальної екології, радіобіології та БЖД

Володимир Боголюбов,
професор кафедри загальної екології, радіобіології та БЖД

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook