Козацькі традиції в українському державотворенні: історія та сучасність. Відкрита лекція від гуманітаріїв до Дня захисників і захисниць України

14 жовтня 2022 року
Ніжинський агротехнічний інститут

В день Покрови, 14 жовтня, коли в нашій державі відзначається День захисників і захисниць України, доктор історичних наук, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Олександр Сидорович провів он-лайн заняття із дисципліни «Історія української державності» для студентів перших курсів спеціальності «Агрономія» та «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». Тема лекції – «Козацькі традиції в українському державотворенні: історія та сучасність» була обрана, звичайно ж, не випадково.

У вступному слові лектор відзначивши давні релігійні корені свята Покрови, наголосив, що згодом це свято перестало бути суто релігійним і причина цього – непроста, буремна історія України. З часів Київської Русі і до сьогодні боротьба із зовнішнім агресором була однією із головних підвалин у формуванні національної ідентичності.

2014 року в українському суспільстві внаслідок реакції на збройну агресію Росії підсилилися тенденції декомунізації – відмови від радянських символів і свят. Саме тому Президентом України було встановлено щорічно, 14 жовтня, відзначати – День захисника України та скасовано святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, знаного за радянських часів як «День Радянської армії і Військово-морського флоту». Свято встановлене з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.

Особливо яскравим періодом в нашій історії є козацька доба. За часів Запорізької Січі свято називалося Козацька Покрова. Для січовиків Богородиця була заступницею і покровителькою, а Покрова символізувала своєрідний небесний щит, захист від ворогів.

Пізніше військовий символізм свята взяли собі на озброєння бійці армії УНР в 1917-1920 роках. Також 14 жовтня традиційно відзначається як день створення Української повстанської армії – військово-політичної формації українського визвольного руху періоду Другої світової війни та єдиної військової формації, котра в ті роки виборювала українську державність у протистоянні із тоталітарними імперіями.

В сучасну добу в умовах російської військової агресії значна частина військових з’єднань Збройних сил України носить ім’я славних гетьманів і отаманів.

Як бачимо, сьогодення перегукується з історією і ми продовжуємо славні традиції наших предків, шануємо мужність наших захисників та плекаємо любов до рідної землі.

Олександр Сидорович, професор кафедри
соціально-гуманітарних дисциплін
Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook