ПИЛОВІ БУРІ: ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ТА ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ

24 серпня 2022 року

 

Друга половина серпня 2022 року характеризувалася появою у різних різних регіонах нашої країни пилової бурі. Спочатку про забруднення повітря повідомили жителі Лівобережних областей України. Надвечір понеділка 22 серпня неприємне метеорологічне явище вже відчули мешканці Чернігівщини та Київщини. В Українському Гідрометеорологічному центрі припускають, що погіршення якості повітря є наслідком перенесення пилу з Середньої Азії та інших регіонів, про що свідчить південно-східний напрямок вітру. Підсилює дане явище  досить висока температура повітря.

У Державній службі України з надзвичайних ситуацій повідомили, що у Києві додатковим фактором стало посилення швидкості вітру до 20 м/с. Воно зумовило видування дрібнодисперсного пилу, а також підвищення вологості повітря, яке сприяло погіршенню горизонтальної видимості. Також фахівці ДСНС наголошують на небезпеці такого явища для життя і здоров’я людей.

 

Синоптик Наталя Діденко відзначає, що раніше пилові бурі були характерними для Півдня і Сходу України, проте нині вони підбираються вже й північніше. Саме тому з огляду на небезпеку для здоров’я громадян та довкілля важливо не лише фіксувати дане метеорологічне явище, але й попереджати його виникнення. А для цього необхідно знати причини виникнення пилових бур і заходи з їх попередження.

До основних причин вітрової ерозії відносять:

  • природні фактори: інтенсивна сонячна активність, клімат, рельєф тощо;
  • нераціональне використання ґрунтових ресурсів, яке полягає у надмірній розораності земель і зниженні екологічної стійкості земель;
  • інтенсивний обробіток ґрунту, а саме глибока полицева оранка;
  • недотримання чергування культур у сівозміні: збільшення площ під просапними культурами, недостатня частка культур, що відновлюють родючість грунту (багаторічні трави, зернобобові).
  • зниження протидефляційної стійкості ґрунтів.

Причинами зниження стійкості ґрунтів до вітрової ерозії є руйнування структури ґрунтів і їх дегуміфікація. Адже органічна речовина ґрунту забезпечує формування стійкості до деградаційних процесів. Позаяк недостатня кількість внесених органічних добрив, спалювання пожнивних решток, застосування високих доз мінеральних добрив, а також інтенсивний обробіток ґрунту є основними причинами різкого зменшення органічної речовини у ґрунтах України.

Також важливо запобігати проявам агрофізичної деградації ґрунтів. Нашими дослідженнями встановлено, що мінімізація обробітку ґрунту разом із органо-мінеральною системою удобрення забезпечує формування вітростійкої поверхні ґрунтів, за якої вміст агрегатів розміром більше 1 мм складає понад 60 %.


Чергова пилова буря нагадала нам про важливість знань про ґрунти, їх властивості та заходи з охорони і відновлення родючості, які студенти отримують на кафедрі ґрунтознавства та охорони ґрунтів ім. проф. М.К.Шикули за спеціальністю 201 «Агрономія».

 

 

Доцент кафедри грунтознавства та охорони грунтів

Олена ПІКОВСЬКА

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook