Лісовий Микола Михайлович

ВЧЕНІ ЗВАННЯ

Старший науковий співробітник з  2004р.

Вчене звання присвоєно рішенням вченої ради  Інституту захисту рослин УААН від 10 листопада 2004 р., протокол № 18-09/10 (спеціальність – 16.00.10 –ентомологія, атестат  АС № 003939).

Професор за спеціальністю – 101 екологія (2017 р.)

Вчене звання присвоєно рішенням вченої ради  Інституту агроекології і природокористування НААН від 19 червня 2017 р., протокол № 6 (спеціальність – 101 екологія, атестат  АП № 000138).

 

ОСВІТА

Факультет захисту рослин  Українського державного аграрного університету (зараз НУБіП України) – вчений-агроном  за спеціальністю «Захист рослин», (1988-1993 рр.).

Інститут захисту рослин УААН: аспірантура, 1998-2000 рр., тема дис. роботи: «Шляхи підвищення ефективності ентомофагів основних шкідників гороху Лісостепу України» кандидат с.-г. наук, 16.00.10 – ентомологія, 2001 р.;

Інститут агроекології  УААН: докторантура, 2007-2010 рр., тема дис. роботи: «Екологічні особливості видового стану ентомологічного біорізноманіття агроландшафтів Лісостепу України», 03.00.16 – екологія, 2011 р.

 

ГРАНТИ, НАГОРОДИ, ЧЛЕНСТВО У НАУКОВИХ ТОВАРИСТВАХ

Лісовий М.М. експерт МОН України з атестації наукових установ НАН України експертної групи ЕГ, наукового напряму – Природничі науки;

Член вченої ради факультету захисту рослин, біотехнологій та екології Національного університету біоресурсів і природокористування України;

Член експертної комісії з розгляду навчальних посібників, підручників та науково- методичної літератури факультету захисту рослин, біотехнологій та екології НУБіП України;

Член науково-технічної ради НДІ фітомедицини, біотехнологій та екології;

Член і експерт з ентомології, екології і біотехнології Agrobiodiversity for improving nutrion, health and life quality (AgroBioNet) (Міжнародне об'єднання організацій і досліджень, освіти і розвитку);

Biologischen Bundesanstlt fur Land – und Forstwirtschaft Berlin-Dahlem BBA (Німеччина);

Член східнопалеарктичної секції Міжнародної організації по біологічному захисту із шкідливими тваринами і рослинами (СПС МОББ);

Член українського ентомологічного товариства з 1997 р.

Професор М.М. Лісовий − почесний доктор з екології Інституту агроекології та природокористування НААН, член редколегій наукових журналів: «Агроеколічний журнал» та «Biological Systems: Theory and Innovation» («Біологічні системи: теорія та інновації»), двох спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій НУБіП України (Д 26.004.02 і Д 26.004.15).

Член Ради, Президії ВГО «Асоціація агроекологів України» і голова Комітету з питань освіти, науки та підготовки кадрів Асоціації.

Лісовий М.М. Академік Академії наук Вищої школи України по відділенню Біології. Постійно сприяє розвитку та поширенню знань із захисту рослин, екології, агроекології, поліпшенню екологічної ситуації в державі, формуванню нового природоохоронного менталітету через участь у конференціях, видавничій діяльності, читанні лекцій та ін.

Нагороджений медаллю «25 років АН ВШ України».

 

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

1998-2003 рр. – в Інституті захисту рослин НААН  пройшов шлях від аспіранта до завідувача лабораторії стійкості сільськогосподарських культур до шкідників.

З 2003 р. – працівник апарату Президії НААН Відділення землеробства і рослинництва. В апараті Президії НААН був куратором НТП «Землеробство», НТП «Охорона і родючість грунтів», НТП «Агроекологія», НТП «Сільськогосподарська мікробіологія» та НП «Заповідна справа». Брав участь у підготовці важливих матеріалів на засідання Бюро Президії та Президії НААН від Відділення землеробства, приймав участь у написанні щорічної Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища, був розробником і співавтором Державної Програми охорони і родючості ґрунтів України, низки ДСТУ, СОУ та ТУ, концепцій і програм стосовно охорони і сталого розвитку агроценозів України та ін.

Приймав активну участь у розробці законодавчої та нормативної діяльності у сферах землеробства, охорони ґрунтів, сільськогосподарської мікробіології, збереження біорізноманіття та ін.

Пізніше працював на посадах: заступника директора з наукової роботи в Інституті рису НААН та Інституті картоплярства НААН, директора Чернігівського інституту АПВ НААН.

Постійно брав участь у виконанні науково-технічних програм, розробок, проектів, які виконувалися на замовлення Національної академії аграрних наук України, Мінагрополітики України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

З травня 2014 р. – в Національному університеті біоресурсів і природокористування України завідувач кафедри агробіотехнологій;

01.10.2016 р. по 01.10.2020 р. – професор кафедри молекулярної біології, мікробіології та біобезпеки.

01.10.2020 р і до н.ч. – професор кафедри екобіотехнології та біорізноманіття.

 

НАВЧАЛЬНА РОБОТА

Лісовий М.М. – досвідчений педагог, читав курси лекцій з дисциплін ОС «Магістр» «Шкідливі організми України в карантині країн світу» на кафедрі інтегрованого захисту і карантину рослин НУБіП України, в даний час читає курси лекцій для студентів ОС «Бакалавр» з дисциплін «Технології біовиробництва», «Екологія біологічних систем. Фітовірусологія», «Біобезпека», ОС «Магістр» – курс «Діагностика та ідентифікація ГМО.

ДНК-паспортизація», «Біотехнології в АПК», «Імунна біотехнологія», «Біобезпека біотехнологій»   для студентів денної та заочної форм навчання зі спеціальності «Екобіотехнологія».

Здійснює керівництво курсовими і дипломними роботами студентів, працює у ЕК зі спеціальності «Біотехнологія рослин».

 

НАУКОВА РОБОТА

Керівник наукових проектів НААН, зокрема:

2005-2010 рр. – «Вивчити шляхи накопичення ентомофауни і дослідити механізм взаємозв'язків в ланцюзі рослина-фітофаг-ентомофаги та дати екологічну оцінку ентомофауни в різних біоценозах»;

2006-2011 рр.  –  «Дослідити стан ентомофауни рисових агроценозів України»;

2014-2022 рр. –  «Розробка натурального захисту деревних рослин від основних видів комах-фітофагів у населених пунктах».

 

СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ

Фундаментальні та прикладні дослідження з екології, ентомології та захисту рослин, пошук та розроблення біологічних  та мікробіологічних методів регулювання чисельності шкідливих комах в агроценозах і особливо в населених пунктах, зокрема: каштанова мінуюча міль, липова міль-строкатка, картопляна міль та ін.

Формує свою наукову школу «Збереження біорізноманіття і сталий розвиток агроценозів», підготував 4 кандидатів наук.

 

СПИСОК НАУКОВИХ ПРАЦЬ

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

Опубліковано 225 наукових праць, з них 6 монографій, 1 підручник, 1 навчальний посібник, 2 словники-довідники з агроекології, 8 патентів на винахід, 7 ДСТУ/ ISO, ДСТУ, 29 науково-методичних рекомендацій. За кордоном опубліковано більше 40 друкованих праць.

Індекс цитування в Scopus (Web of Science) (h-індекс) – 1, Google Academy (h-індекс) – 18.

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook