Молекулярні механізми розвитку і підтримання стану природного і штучного гіпобіозу тварин
Молекулярні механізми розвитку і підтримання стану природного і штучного гіпобіозу тварин
Мельничук Сергій Дмитрович. Академік Національної академії аграрних наук України, директор Українського ННІ якості біоресурсів та безпеки життя, доктор біологічних наук
Послідовники: Цвіліховський В.І., Жулай В.Є., Обштат С.В., Олефіренко В.В., Вихованець В.І, Сілонова Н.І. та інші
Мельничук Сергій Дмитрович є одним із засновників наукової школи в Україні з питань вивчення молекулярних механізмів розвитку і підтримання стану природного і штучного гіпобіозу тварин в Україні. Ним та його колегами вдосконалені існуючі та розроблені нові методи переведення деяких біологічних об'єктів (тварини, риби, клітини) у стан штучного гіпобіозу, показані певні молекулярно-біохімічні особливості впливу цього явища на ключові ланки енергетичного і азотного метаболізму та на утворення вільних радикалів у тканинах.
Мельничуком С.Д. вперше запропоновано механізм анаеробної взаємотрансформації енергії відновлених піридиннуклеотидів і АТР у клітинах тварин за умов природного гіпобіозу.
Під керівництвом Мельничука С.Д. проводиться значна наукова робота з питань управління якістю і безпекою продукції АПК:
- розробка, експертиза та застосування генних, молекулярно-біологічних, аналітичних та інших сучасних методів діагностики здоров'я тварин і рослин, а також визначення їх походження та генетична ідентифікація порід і сортів;
- виявлення в продукції АПК трансгенних матеріалів, а також збудників вірусних, бактеріальних та мікологічних захворювань;
- моніторинг забруднення екосистем ксенобіотиками;
- проведення Державних випробувань засобів захисту рослин та агрохімікатів з метою їх реєстрації в Україні;
- активна участь у створенні бази даних щодо методик проведення біологічних та токсикологічних досліджень;
- гармонізації регулюючої та нормативної документації з питань якості та безпеки продукції АПК;
забезпечення підготовки і перепідготовки кадрів у визначеній сфері.
Список його наукових праць налічує понад 130 робіт, у т.ч. одну монографію, 9 підручників та 5 посібників. Він є автором і співавтором 12 патентів України на винаходи.
Наукові праці:
- Мельничук Д.О. Гіпобіоз тварин – молекулярні механізми та практичне значення для сільського господарства і медицини: монографія /Д.О. Мельничук, С.Д. Мельничук. – К.: НАУ, 2007. – 220 с.
- Biochemical dictionary: словник /[D. Melnychuk, S. Melnychuk, I. Kalinin, N. Melnikova,V. Zhulai]. – К.: НАУ, 2008. – 58 с.
- Малий словник термінів до дисципліни: «Якість та безпека продукції тваринництва» /[Мельничук Д.О., Мельничук С.Д., Мельникова Н.М., Арнаута О.В., Жулай В.Є.].– К., 2009. – 54 с.