Карповський Валентин Іванович
Доктор ветеринарних наук, професор, лауреат премії ім. С. З. Ґжицького, академік Національної академії наук вищої освіти України, Заслужений науково-педагогічний працівник НУБіП України
Карповський Валентин Іванович
Тел.: (044) 527-83-44, 527-89-40
Електронна пошта: [email protected]
Валентин Іванович Карповський – відомий вчений в галузі фізіології та патофізіології тварин. Народився 28 червня 1955 року в м. Бершадь Вінницької області. Після закінчення Гайсинського медичного училища та служби на Балтійському флоті вступив до Української сільськогосподарської академії, яку закінчив з відзнакою у 1982 році та отримав кваліфікацію лікаря ветеринарної медицини. Кандидатську дисертацію захистив 1994 р. на тему: "Патологія обміну речовин при хронічному отруєнні великої рогатої худоби нітратами і способи її профілактики" за спеціальностями 16.00.02 – патологія, онкологія та морфологія тварин і 16.00.04 – ветеринарна фармакологія з токсикологією. Науковий керівник – д. вет. н., професор, академік НААН України Г. О. Хмельницький. Вчене звання доцента по кафедрі нормальної і патологічної фізіології присвоєне 1995 р. Докторську дисертацію захистив 2011 р. на тему: "Типи вищої нервової діяльності великої рогатої худоби та характер адаптаційних реакцій на дію зовнішніх подразників" за спеціальностями 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин і 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Науковий консультант – д. вет. н., професор, академік НААН України, академік НАН ВО України А. Й. Мазуркевич. Вчене звання професора по кафедрі фізіології, патофізіології та імунології тварин присвоєне 2013 р. У 2012 році став лауреатом премії ім. С. З. Ґжицького та обраний академіком Національної академії наук вищої освіти України.
З 1982 р. по 1994 р. працював асистентом кафедри фармакології та патофізіології Українського державного аграрного університету. З 1995 року – на посаді доцента кафедри нормальної і патологічної фізіології та одночасно виконував обов’язки заступника декана факультету ветеринарної медицини. У жовтні 2001 р. В. І. Карповський був обраний на посаду завідувача кафедри фізіології тварин, а з червня 2007 року по грудень 2017 р. – завідувач кафедри фізіології, патофізіології та імунології тварин НУБіП України. В цей же період працював на посадах заступника декана, а потім – декана факультету якості та безпеки продукції АПК. З грудня 2017 року–професор кафедри біохімії і фізіології тварин ім. акад. М. Ф. Гулого., професор кафедри фізіології хребетних і фармакології по теперішній час
Карповський В. І. на високому науково-методичному рівні читає курс лекцій та веде лабораторні заняття з дисципліни «Фізіологія тварин» для здобувачів освіти ОР «Бакалавр» і «Магістр» спеціальностей Ветеринарна медицина; Гігієна, санітарія та ветеринарно-санітарна експертиза; Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва. Він є ініціатором створення нових дисциплін для студентів і аспірантів, зокрема «Нейрофізіологія з основами зоопсихології» та «Порівняльна фізіологія тварин».
Пріоритетом професора В. І. Карповського є наукова діяльність. Він постійно керує виконанням держбюджетних тематик: ”Дослідити участь окремих органів і систем організму тварин у формуванні адаптаційно-компенсаторних реакцій під впливом чинників довкілля”, ”Вивчити особливості нейроендокринної регуляції фізіологічних функцій організму продуктивних тварин за умов дії антропогенних чинників довкілля”, “Вивчити центральні регуляторні механізми формування реактивності, резистентності та продуктивності сільськогосподарських тварин і розробити шляхи їх фізіологічної корекції”, “Вивчити механізми регуляції фізіологічних функції та розробити методи їх корекції у свиней за умов промислового вирощування”. Велику роботу проф. В. І. Карповський здійснює як член редколегій фахових наукових журналів «Ветеринарний часопис», «Науковий вісник Причорномор’я», «Наукові доповіді НУБіП України», «Тваринництво України», а також видавництва РУП НПЦ НАН Білорусі з тваринництва; член центральної ради Українського фізіологічного товариства імені П. Г. Костюка; член Асоціації ветеринарних патологів України та президент Асоціації фізіологів тварин вищих навчальних закладів та наукових установ України аграрного профілю. Професор В. І. Карповський – автор 470 наукових та навчально-методичних праць, зокрема 34 патентів на винаходи та корисні моделі, 17 монографій, 11 навчальних підручників та посібників з грифом Міністерства аграрної політики України та Міністерства освіти та науки України. Підготовлені навчальні програми: Фізіологія сільськогосподарських тварин та Фізіологія тварин.
Професор В. І. Карповський є засновником наукової школи «Кортико-вегетативні механізми регуляції фізіологічних функцій в організмі тварин». Під його керівництвом захищено 13 кандидатських, 2 доктора філософії, 5 докторських дисертації та 24 магістерські роботи дослідницького спрямування. У даний час є консультантом 1 докторської дисертацій і науковим керівником 4 аспірантів, членом спеціалізованих вчених рад по захисту кандидатських та докторських дисертацій при Національного університету біоресурсів і природокористування України та Львівському Національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького.
Валентин Іванович постійно підвищує свій науково-педагогічний рівень на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників з дисципліни «Фізіологія тварин», бере активну участь у наукових, науково-виробничих конференціях та з’їздах в якості не тільки учасника, а й організатора. З метою вивчення новітніх засобів лікування та профілактики захворювань тварин, скринінгу біологічно активних речовин професор В. І. Карповський створив науково-дослідний центр із випробування ветеринарних препаратів і кормових добавок.
За період своєї науково-педагогічної діяльності професор В. І. Карповський нагороджений трудовими відзнаками: Почесними грамотами НУБіП України (2005, 2010, 2015 і 2017), медаллю «За співпрацю з внутрішніми військами МВС України» (2004), медалями НАН ВО України: О. О. Богомольця (2016, 2019), ім. Святого Володимира (2018), ім. Ярослава Мудрого (2020), орденом ім. Ярослава Мудрого (2021).
Напрям наукових досліджень – фізіологія та патологія вищої нервової діяльності й адаптації.
Orcid ID
Google Scholar
Researcher ID (Web of Science)