Документи та фотографії В.І. Пили - випускника КЛГІ 1955 р.

 

Олена ЧМИР
завідувач відділу формування академічних ресурсів
ДНУ «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації»,
доктор економічних наук, професор
 
 Пила Василь Іванович – доктор економічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки, студент Київського лісогосподарського інституту та випускник Української ордена Трудового Червоного прапора сільськогосподарської академії (13.01.1932 – 20.10.2023)
 
 
 
Пила Василь Іванович народився 13 січня 1932 року у робочій сім’ї. Батько – Іван Денисович, матір– Євдокія Кузьмінічна.
У 1949 році завершив Чернігівську середню школу № 4. Вступив до Київського лісогосподарського інституту, який готував інженерів лісового господарства. Після завершення інституту у 1955 році був направлений на роботу до Свердловської області, де упродовж 6-ти років працював на різних посадах – від начальника виробничо-технічного відділу до головного інженера підприємства.
У 1961 році повернувся до Києва. Працював в Укрголовлісозбуті Українського раднаргоспу, з 1963 року – у Планової комісії Південно-Західного економічного району Української РСР. Займався визначенням перспектив розвитку лісової і деревообробної промисловості, здійснював моніторинг продуктивних сил Закарпатської області, розробляв пропозиції з удосконалення управління регіоном. Майже 40 років поспіль працював у Науково-дослідному економічному інституті (НДЕІ) Держплану/Мінекономрозвитку України на посадах старшого наукового співробітника відділу економічних проблем лісової і деревообробної промисловості, вченого секретаря, завідувача відділу проблем територіального планування/регіональної економіки, заступника директора з наукової роботи. Короткий період (2009–2011 рр.) очолював Інститут міжнародної економіки та інформаційних технологій ім. Святої Великої княгині Ольги МАУП. У 2012–2023 роках працював завідувачем кафедри та професором Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова.
У 1970 році успішно захистив дисертацію «Ефективність розвитку та розміщення лісової промисловості Південно-Західного економічного району», здобувши науковий ступінь кандидата економічних наук. У 1978 році отримав наукове звання старшого наукового співробітника зі спеціальності «Економіка районів, розміщення продуктивних сил СРСР та зарубіжних країн». У 1987 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук «Програмно-цільове планування міжгалузевого промислового комплексу». У 1994 році отримав атестат професора. 17 травня 2021 року Указом Президента України №195/2021 Пилі Василю Івановичу присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
Автор понад 200 наукових праць у галузі економіки лісового господарства, програмно-цільового планування, розміщення продуктивних сил, регіонального розвитку та державного регулювання економіки. Системно проводив наукові дослідження та здійснював їх практичне упровадження у господарську практику, брав участь у розробленні численних нормативно-правових актів України. Займався підготовкою кадрів вищої кваліфікації, створив власну наукову школу: під його керівництвом захистили дисертації 2 доктори та 19 кандидатів економічних наук. Був членом редакційних колегій наукових видань, спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора наук, працював експертом Вищої атестаційної комісії України та МОН України.
З дитинства займався спортом. У шкільні роки виступав за збірну команду Чернігова з баскетболу, яка у 1948 році зайняла перше місце в обласній першості. Під час навчання у Лісовому інституті очолював першу чоловічу команду з баскетболу (1950–1955 рр.). У 1980-х роках створив та очолював аматорську команду НДЕІ з баскетболу, яка брала участь у турнірах міста Києва.  
Які б складні завдання не ставило перед Василем Івановичем життя, він вирішував їх із достоїнством: вивчав англійську, опановував економетрію, математичне моделювання, програмний підхід і кібернетику. Багато читав і постійно спілкувався з фахівцями, – практиками, науковцями, педагогами. Ніколи не боявся відстоювати свою позицію і при цьому проявляв надзвичайний талант уважно слухати співрозмовника, надихати учнів, мотивувати колег до спільних та амбітних наукових проектів. Багато людей поважали його за життя, і нині цінують та зберігають пам’ять про нього.

 

Спогади колег і учнів про Василя Івановича
 
«У нашому інституті є традиція вшановувати пам’ятні дати наших вчителів. Пила Василь Іванович – яскравий приклад правильного ставлення до життя. Його наукова багатогранність виявлялась у тому, що його академічний інтерес до лісового господарства поступово поширився на економіку та управління, але дослідження так чи інакше від початку кар’єри і до останніх днів життя були пов’язані з лісовим господарством. Його унікальна любов до спорту, активна життєва позиція, постійний науковий пошук зробили життя Василя Івановича дійсно прекрасним прикладом для наслідування молодим поколінням».
 
Роман ВАСИЛИШИН
директор Навчально-наукового інституту лісового
і садово-паркового господарства
НУБіП України,
доктор сільськогосподарських наук, професор
 
«Пила Василь Іванович – непересічна особистість… Не любити і не поважати його неможливо. Його життєвий шлях є прикладом для наслідування і викликає натхнення у величезної когорти молодих науковців, його учнів та друзів.
Він, безумовно, був великою постаттю не тільки нашого університету, всієї України, але і далеко за її межами. Його життєвий шлях є прикладом для багатьох як треба наполегливо йти до своєї мети і розвиватися в своїх наукових цілях. Багато вчених, його колег, учнів, які мали честь працювати під його керівництвом, перейняли його досвід, наукові надбання і харизму до нових наукових звершень».
 
Олег ОМЕЛЬЧУК
ректор Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України
 
«Свідченням його високої професійності було вміння бачити глибину питань і відстоювати власні позиції у багатьох ситуаціях. Щоразу, коли ми зустрічались, я міг по-новому оцінити мудрість, знання та чудові людські якості Василя Івановича. Він був людиною системного мислення. Намагався розбиратись у питаннях максимально глибоко, добираючись до самої суті. Не поспішав із висновками. Не страждав на конюнтурщину і політиканство. Міг прозорливо точно розпізнати наукові тренди, не боявся нового. Багатьох своїх колег та підлеглих надихнув на досягнення нових висот у науці, карєрі та житті. Мав унікальний талант слухати і спрямовувати, не повчаючи, не «нависаючи». Не радив, не рекомендував як «досвідченіший і старший»: він просто давав дуже точний і короткий аналіз ситуації й показував різні можливі варіанти розвитку подій. Підтримував, якщо треба, допомагав і щиро радів успіхам своїх учнів. Розумний, глибокий, спокійний, мудрий, талановитий чоловік з когорти тих, що пережили великі випробування і залишилися справжніми людьми».
 
Володимир КОРНЄЄВ
декан факультету фінансів та цифрових технологій Державного податкового університету, доктор економічних наук, професор
 
«Для нас, його учнів та колег, Василь Іванович – взірець: він був організованим, делікатним і наполегливим, з міцним характером, системно і креативно мислив, мав беззаперечні навички лідера, умів створювати команди й мотивувати їх до ефективної творчої роботи, об’єднуваов навколо себе талановитих і небайдужих людей. Він весь час розширював свій світогляд, активно підтримував усе нове, у наукових дослідженнях обов’язково орієнтувався на прикладний результат. Майстерно володів словом, його виступи у різних аудиторіях – у колі управлінців високого рівня, серед науковців та студентів, – завжди захоплювали, були цікавими, динамічними. Умів говорити просто і доступно про складні речі, його виступи викликали жвавий інтерес, ставали епіцентром цікавих дискусій. Студенти любили і поважали Василя Івановича за ерудицію, професіоналізм, легкість у спілкуванні. Він був наочним прикладом тієї мудрості, якої навчав своїх учнів: «завжди, за будь-яких обставин, залишайтесь людиною».
 
Тетяна ТЕРЕЩЕНКО
декан факультету управління та економіки, доцент кафедри публічного управління та адміністрування Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, кандидат економічних наук, доцент
 
«Знайомство і робота з ним були визначальною подією та великою цінністю мого життя, він став для мене прикладом глибокого і сумлінного відношення до роботи й великої людяності. Василь Іванович Пила – людина яка зробила себе сама. Усе, що він здобув у житті – науковий ступінь, вчене звання, нагороди, імя у науковому світі, карєру, повагу колег, – усе це результат його постійної роботи над собою. Він весь час навчався, цікавився новим, – подіями у світі та науковими ідеями, читав багато професійної літератури, опановував нові методики і підходи й тяжів до міждисциплінарності, у якій вбачав великий потенціал. Добре «дружив» зі статистикою, вмів коректно збирати й упорядковувати первинні дані, вдало застосовував у дослідженнях математичні методи. За які б наукові проблеми не брався, опановував їх системно та глибоко. Для мене він був і залишається учителем, людиною широкої душі й глибоких знань, яка завжди готова була підтримати, вислухати, зрозуміти, надати допомогу, поділитись своєю життєвою мудрістю і знаннями».
 
Валерій ЗАХОЖАЙ
професор кафедри статистики, IT та математичних методів в економіці Національної академії статистики, обліку та аудиту, доктор економічних наук, професор
 
«Василю Івановичу характерні високі особисті якості. Він яскраво увиразнює людяність, шляхетність, професіоналізм. Людина глибоких знань, сповнена справжньої життєвої мудрості. Великий інтелектуал, ерудит, інтелігент, харизматична постать і трудівник на полі конструктивної соціально-економічної регіоналістики, високоосвічена та мудра людина, яка постійно самоудосконалювалась і саморозвивалась на освітянській і науковій нивах, що потребує великих знань і зусиль. Прекрасний педагог, який умів стимулювати творчий потенціал студентів, аспірантів, здобувачів, а також заохочувати до плідної наукової праці, підтримати на креативному шляху становлення кваліфікованих фахівців, чутливий і завжди відкритий до нових ідей. Зразковий науковець, з якого варто брати приклад для наслідування в усіх сферах життя, який вмів визначати перспективи і напрями наукових досліджень».
 
Дмитро СТЕЧЕНКО
доктор економічних наук, професор
 
«Наукова громадськість знайома з працями Василя Івановича з питань розвитку та розміщення продуктивних сил. Він зробив великий внесок у теорію та практику прогнозування й управління економікою на макро- і мезорівні. Багато часу та сил приділяв підготовці кадрів вищої кваліфікації – аспірантів і докторантів. Співпрацював з багатьма університетами та науковими установами. Створив власну наукову школу. Дбайливо ставився до людей. Співробітникам завжди допомагав, підтримував їхній інтерес до наукової роботи, сприяв кар'єрному зростанню та щиро пишався їхніми успіхами. Доля не завжди була прихильна до Василя Івановича, але він стоїчно долав усі негаразди й завжди залишався порядною людиною, уважною до оточуючих».
 
Василь БЕСЕДІН
завідувач відділу Обчислювального центру Держплану УРСР (1965–1979 рр.), завідувач відділу, заступник директора, директор НДЕІ Мінекономіки України (1979–2015 рр.), доктор економічних наук, професор

 

 

 

 

У травні 2025 року до музею історії НУБіП України було передано документи та фотографії з особистого архіву Василя Івановича Пили – українського економіста, доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки, випускника Київського лісогосподарського інституту 1955 р. Передача здійснена його ученицею Оленою Сергіївною Чмир – українською науковицею в галузі економіки та наукознавства, доктором економічних наук, професором з метою виготовлення копій для музейного фонду.

Матеріали, передані до музею, становлять важливу історико-документальну цінність і дають змогу відтворити окремі сторінки академічного життя університету 1950-х років, зокрема повсякденну діяльність викладачів та атмосферу тогочасної університетської спільноти. Щиро дякуємо Олені Сергіївні за надані документи, які стали вагомим внеском у збереження пам’яті про історію нашого навчального закладу.

Випускний фотоальбом XXIII випуску інженерів-лісового господарства за 1955  рік знаходиться nubip.edu.ua/node/166478

 Диплом № 327991. Цей диплом видано Пилі Василю Івановичу в тому, що він в 1950 році вступив до Української ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарської академії і в 1955 році закінчив повний курс названої академії по спеціальності лісове господарство. Рішенням Державної екзаменаційної комісії від 15 червня 1955 року Пилі В.І. присвоєна кваліфікцаія інженера лісового господарства. м. Київ, 1 липня 1955 рік. Реєстраційний номер 440.

   

   

Додаток до диплома

Членський квиток Професійної спілки працівників вищої школи та наукових установ

Рік видачі - вересень 1950 р. 

Членський квиток Б№076685. Всесоюзного фізкультурно-спортивного товариства "Динамо". 12.03.1955 рік. 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в … році. Пила В.І. у першому ряду по центру.

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1950 році. Пила В.І. (ліворуч) та Лопата Ф.

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1950 році. Пила В.І. праворуч.

  

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1950 році. Пила В.І. ліворуч від центру, 

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1950 році. Пила В.І. праворуч.

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1954 році. Пила В.І. у першому читає книгу.

Студенти Київського лісогосподарського інституту в … році. Пила В.І. у першому ряду праворуч.

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1953 році. Пила В.І. у другому ряду праворуч.

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1950 році. Пила В.І. другий праворуч (у світлій сорочці).

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1953 році. Пила В.І. крайній праворуч.

Студенти Київського лісогосподарського інституту в … році. Пила В.І. у центрі. 

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1952 р. Пила В.І. ліворуч.   

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1953 році

.      

Студенти Київського лісогосподарського інституту у 1952 році. Пила В.І. праворуч. 

 

Студент Київського лісогосподарського інституту Пила В.І. в 1952 році.

 

Студент Київського лісогосподарського інституту Пила В.І. (ліворуч) в 1953 році.

 

Студент Київського лісогосподарського інституту Пила В.І. в 1953 році.

 

Студент Київського лісогосподарського інституту Пила В.І. в 1954 році.

Студенти Київського лісогосподарського інституту у 1954 році. Пила В.І. ліворуч.

Студенти Київського лісогосподарського інституту у 1953 році. Пила В.І. у верхньому ряду другий ліворуч. 

   

Студенти Київського лісогосподарського інституту у 1953 році. Пила В.І. ліворуч.

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту в 1954 році. Пила В.І. у центрі.

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту у 1954 році. Пила В.І. стоїть праворуч.

 

Студент Київського лісогосподарського інституту Пила В.І. в 1954 році. Пила В.І. другий праворуч.

 

Студент Київського лісогосподарського інституту Пила В.І. в 1954 році. Пила В.І. другий праворуч.

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени спортивних команд. 1951-1952 рр.

Пила В.І.  крайній у другому ряду праворуч.

 

Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени спортивних команд в 1952 році. Пила В.І. стоїть праворуч.

Студенти Київського лісогосподарського інституту на баскетбольному майданчику в 1953 році.

 

 Студенти Київського лісогосподарського інституту на баскетбольному майданчику в 1953 році.

 

  Студенти Київського лісогосподарського інституту на баскетбольному майданчику в 1953 році.

  Студенти Київського лісогосподарського інституту на баскетбольному майданчику в 1953 році.

  Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени футбольної команди в 1952 році. Пила В.І. ліворуч.

 

 Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени футбольної команди в 1953 році. 

 

 Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени футбольної команди в 1952 році.  Пила В.І. праворуч. 

 Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени футбольної команди.

  Студенти Київського лісогосподарського інституту - члени футбольної команди.

 Грамота. Українська Республіканська Рада Добровільного Спортивного товариства «Наука» нагороджує тов. Пила В.І. – студента Київського лісогосподарського інституту, голову спортивної секції з баскетболу за активну роботу з розвитку баскетболу в інституті. Підпис: Черикисов. 1950 рік.

 Грамота. Українська Республіканська Рада Добровільного Спортивного товариства «Наука» нагороджує тов. Пила В. – громадського інструктора  Лісогосподарського інституту за активну участь у виконанні плана розвитку фізичної культури та спорту колективу КЛГІ. Підпис: П. Кравченко. 1951 рік.

Грамота. Рада ДСТ «Наука» Київського лісогосподарського інституту нагороджує команду баскетболістів лісогосподарського факультету у складі: Пили В., Лопати Ф., Абрамченко П., Овдак А., Сетюк Б., Повозника, яка зайняла І місце у першості інституту по баскетболу та присвоює їй звання чемпіона інституту на 1951 рік. Підпис: Каюк. 1951 рік.

 

 Грамота. Рада ДСТ «Наука» Київський лісогосподарський інститут нагороджує тов. Пилу В. – громадського тренера з баскетболу за активну участь у розвитку баскетбольного спорту у КЛГІ. Підпис: Каюк. 2 грудня 1953 рік.

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook