Підготовка фахівців з менеджменту зовнішньоекономічної діяльності в умовах сучасних викликів: підсумки обговорення проєкту освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» на 2025-2026 навчальний рік

26 лютого 2025 року

26 лютого 2025 року на кафедрі адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності відбулося обговорення проекту освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 073 «Менеджмент».

В обговоренні проєкту на 2025-2026 навчальний рік від імені факультету взяли участь гарант програми Лариса Діброва, к.е.н., доцент, та члени проектної групи - Тетяна Мостенська, д.е.н., професор, професор кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності; Олена Ковтун, к.е.н., завідувач кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності; Сергій Кузьменко, к.е.н. доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності; Олександр Файчук, к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності; Людмила Чорненька, к.е.н., доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності; Вероніка Марченко, здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» за спеціальністю 073 «Менеджмент». Також були присутні Анатолій Остапчук, к. е. н., доцент, декан факультету аграрного менеджменту, Дарія Басюк д.е.н., професор, професор кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності, Наталія Коваленко, к.е.н. доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності, Ольга Костюк, к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності та Альона Тюріна, к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності. Від імені стейкхолдерів в обговоренні взяли участь представники бізнесу та громадських організацій, наукових установ та освітніх закладів: Олександр Перехожук, старший науковий співробітник Лейбніц-Інституту аграрного розвитку у країнах з перехідною економікою (IAMO), Німеччина; Тарас Гагалюк, науковий співробітник Лейбніц-Інституту аграрного розвитку у країнах з перехідною економікою (IAMO), Німеччина; Тетяна Іщенко, к.е.н., професор, директор науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти; Наталія Куліш, викладач циклової комісії економічних дисциплін ВСП «Боярський фаховий коледж НУБіП України»; Максим Шеремет, розпорядчий директор «MarGen Ukraine»; Анастасія Сень, заступник генерального директора ІМК з HR; Богдан Зеленський, комерційний директор компанії «Агросем Україна»; Володимир Бондаренко, фінансовий директор компанії «Сігнет»; Вікторія Махинич, менеджер із зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «LNZ Експорт».

Модератором обговорення освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» була доцент, завідувач кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Олена Ковтун, яка привітала усіх присутніх та відзначила вкрай важливу необхідність таких зустрічей, так, як пропозиції стейкхолдерів під час попередніх обговорень були враховані при оновленні освітньо-професійної програми та подякувала за співпрацю.

З вітальним словом виступив декан факультету аграрного менеджменту, доцент Анатолій Остапчук, який подякував за вчасно організований захід, який зумів зібрати представників наукової спільноти, стейкхолдерів, роботодавців, практиків для того, щоб поділитися своїми розробками, новаціями, які внесені в освітню програму «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Декан наголосив на усіх змінах, які відбуваються у вищій освіті, відмітив актуальність даної дискусії та вказав на важливість обміну досвідом з питань забезпечення освітньої програми, наголосив на актуальності і важливості дисциплін, які визначені в розробленій ОПП, що дає можливість якісно підготувати фахівців з менеджменту зовнішньоекономічної діяльності та бути затребуваними на ринку праці, не дивлячись на складні умови, які склалися в Україні для бізнесу. 

Гарант освітньо-професійної програми Лариса Діброва привітала усіх присутніх та подякувала за знайдену можливість долучитися до зустрічі. Лариса Діброва презентувала освітню програму та навчальний план на 2025-2026 навчальний рік, проінформувала про запропоновані зміни, які відбулися з урахуванням відповідності стандартам вищої освіти.

Далі гарант звернулася до присутніх експертів з проханням надати рекомендації та пропозиції щодо удосконалення освітньої програми. У цілому, всі присутні визнали освітню програму достатньо продуманою, хоча і висловили свої побажання щодо її удосконалення.

Директор науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти, професор Тетяна Іщенко подякувала за запрошення та відзначила, що вона знайома з ОП, яка є апробованою, оскільки існує вже досить тривалий період. Водночас програма весь час удосконалюється відповідно до вимог часу. Вона також запитала чи передбачає дана ОП індивідуальну освітню траєкторію, на що отримала коментар від Олени Ковтун. Олена Ковтун зазначила, що за ОП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» індивідуальна освітня траєкторія забезпечується повністю. У здобувачів є можливість вільно обирати навчальні дисципліни з циклу вибіркових компонент, які є не блокові, а вільного вибору з переліку. Крім того, здобувач протягом двох місяців після зарахування на програму сам обирає тему магістерської роботи, відповідно визначає об’єкт, предмет дослідження, і це все відображено в індивідуальному плані здобувача, який з 2024 року ведеться в електронному вигляді з використанням діджитал технологій. Студент також може самостійно обирати базу для проходження практики, в чому є сприяння з боку ЗВО. Індивідуальна освітня траєкторія визначається також неформальними методами освіти, тобто якщо здобувач пройшов курси підвищення кваліфікації, або пройшов сам курси неформальної освіти на платформі Prometheus чи Coursera, які можуть бути зараховані як модуль навчальної дисципліни або частиною курсу, це також є індивідуальною освітньою траєкторією.

Олександр Перехожук, старший науковий співробітник Лейбніц-Інституту аграрного розвитку у країнах з перехідною економікою (IAMO), Німеччина, попросив уточнень щодо норм аудиторного часу для здобувачів освіти в Україні та прийшов до висновку, що дані норми подібні до норм навчання в Галле-Віттенберзькому університеті імені Мартіна Лютера (Німеччина). Також Олександр порадив збільшити кількість кредитів на підготовку та написання магістерської роботи, так, як в тому ж таки університеті на це відведено 30 кредитів.

Тарас Гагалюк, старший науковий співробітник Лейбніц-Інституту аграрного розвитку у країнах з перехідною економікою (IAMO), Німеччина відзначив високий рівень освітньої програми, логічність та структурованість її побудови, що забезпечує якість підготовки здобувачів вищої освіти та зробив коментар щодо назви та змісту вибіркової навчальної дисципліни «Управління конкурентоспроможністю підприємства», запропонувавши замінити її на навчальну дисципліну «Стратегічний менеджмент».
Наталія Куліш, викладач циклової комісії економічних дисциплін ВСП «Боярський фаховий коледж НУБіП України» подякувала за запрошення та зазначила, що вражає перелік вибіркових дисциплін, які відповідають вимогам сьогодення. Загалом, на думку Наталії Куліш, дана освітня програма є сучасною та створює позитивне враження.
Максим Шеремет, розпорядчий директор «MarGen Ukraine», відмітив, що постійний зв'язок із гарантом ОПП дозволяє вибудувати тісну співпрацю. Також наголосив, що ОПП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти максимально враховує практичну складову, логічно структурована, характеризується послідовністю, дає можливості для опанування багатьох навичок та компетентностей, що забезпечує високу якість підготовки магістрів з менеджменту зовнішньоекономічної діяльності.

Вікторія Махинич, менеджер із зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «LNZ Експорт» також схвально відгукнулася стосовно даної освітньої прогами та зазначила, що внесені зміни до ОПП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти щодо вибіркових дисциплін дозволить здобувачам швидко адаптуватись до сучасних вимог ринку праці та побажала випускникам ОПП в майбутньому стати провідними фахівцями в сфері менеджменту зовнішньоекономічної діяльності.
Вероніка Марченко, здобувач вищої освіти на ОП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», надала позитивний відгук щодо навчання на освітній програмі.
Наприкінці зустрічі гарант програми Лариса Діброва, завідувач кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Олена Ковтун та декан факультету аграрного менеджменту Анатолій Остапчук подякували всім присутнім за участь в обговоренні освітньо-професійної програми.


Сергій КУЗЬМЕНКО,
доцент кафедри адміністративного менеджменту
та зовнішньоекономічної діяльності,
член проектної групи

 

 

 

 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook