Статті про діяльність гуртка
Засідання гуртка «Фіто – наше життя». Вплив пестицидів на нецільові об’єкти і навколишнє середовище
5 квітня 2024 року члени гуртка кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин взяли участь у черговому засіданні гуртка «Фіто – наше життя», на якому з великою зацікавленістю обговорювали питання, пов’язані із проблемами для навколишнього середовища при застосуванні хімічних засобів захисту рослин. Виступи гуртківців були обґрунтованими, викликали інтерес і бажання більш детально вивчати дисципліни, що так чи інакше стосуються захисту рослин від шкідливих організмів. Обговорювали теми, пов’язані із фітотоксичністю пестицидів. Ознаки фітотоксичності, що можуть проявлятися в зниженні схожості та енергії проростання насіння, зменшенні вмісту сухої речовини, втраті життєздатності пилку, опаданні зав’язі, можуть бути опіки рослин, їх деформація, хлороз, пошкодження плодів, погіршення якості продукції тощо. Все це неймовірно турбує майбутніх фахівців.
Ще одна проблема, що викликала неабияку зацікавленість гуртківців – вплив пестицидів на корисних комах - ентомофагів, бджіл. Неконтрольоване застосування хімічних засобів захисту, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл і інших корисних комах, які є запилювачами цих культур. Велике занепокоєння у гуртківців викликала фраза, якою в свій час поділився Ейнштейн: «Коли загине остання бджола – через 4 роки загине людство». Ми не повинні допустити цього і вивчення регламентів раціонального застосування пестицидів – велика і необхідна задача!
Екскурсія в Центральний Ботанічний Сад
Гуртківці гуртку «Фіто-наше життя» кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин факультету захисту рослин, біотехнологій та екології (спеціальність - Захист і карантин рослин) відвідали Центральний Ботанічний Сад. Осінь подарувала нам чудовий сонячний день, а природа – неймовірні пейзажі.
Студенти з цікавістю ознайомились із минулим і сьогоденням Центрального ботанічного саду нашого міста. Ідея створення в Києві ботанічного саду зародилася восени 1918 року. Його наукові основи були розроблені працями всесвітньо відомого флориста, мандрівника і знавця ботанічних садів світу, одного з перших Президентів Академії наук України — Володимира Липського. Саме він обґрунтував ідею такого ботанічного саду, накреслив його структуру і напрямки діяльності, розробив детальний план будівництва.
В той, вже далекий, час планували створити ботанічний сад на основі Голосіївського лісу і директором його мав бути Липський, але цей план не був реалізований. У 1928 році академік Липський переїхав до Одеси, де до кінця життя очолював Ботанічний Сад Одеського університету. Питання про будівництво нового ботанічного саду у Києві неодноразово порушував не менш відомий ботанік академік Олександр Фомін і в 1935 році для цієї мети була відведена ділянка землі площею в 117 га на Звіринці - місцевості, де Київські князі полювали на диких звірів, а в 1918 році всі забудови Звіринця були зруйновані внаслідок вибухів розташованих там артилерійських складів.
Будівництво Ботанічного Саду розпочалося восени 1935 року. Невдовзі був затверджений план будівництва, який передбачав створення колекції дерев та чагарників (дендрарію), ботаніко-географічних ділянок, системи трав'янистих рослин, ділянок культурної флори та ділянок акліматизації нових корисних рослин. До початку II світової війни було зібрано близько 1050 видів рослин просто неба і майже 1000 таксонів оранжерейних рослин. Було збудовано окремий корпус для наукових лабораторій. В 1944 році директором Ботанічного Саду був призначений видатний український генетик, селекціонер та ботанік, академік Микола Миколайович Гришко, ім’я якого ЦБС носить в наш час.
Студенти завітали в найзаповітніші місця Ботанічного Саду. Вразило багатство рослинного світу, зібране тут. Це унікальні колекції рослин, серед яких є і реліктові, і рідкісні, і ті, що занесені в Червону книгу України, є чудовий бузковий сад, велика експозиція хвойних рослин, букова діброва, кленові і липові алеї тощо. За одну екскурсію студенти побували і в Українських Карпатах, і в Криму, і в Степах України, так як Сад має різноманітні ботаніко – географічні експозиційні ділянки.
На території Ботанічного Саду розташований Іонинський монастир і православний храм цього монастиря - Троїцька церква, що була побудована у
1871—1872 роках. Студенти з цікавістю побували в ній і дізнались про її історію.
В 1934 році Троїцька церква була закрита радянською владою. Згодом створений тут Ботанічний Сад використовував храм під склад будматеріалів, лабораторію. Настінні розписи церкви руйнувалися від механічних пошкоджень і погодних умов, оскільки приміщення не опалювалося, вікна були вибиті, крізь дірявий дах всередину потрапляли атмосферні опади. У 1980-ті роки проводились роботи з консервації настінних розписів, щоб запобігти їх подальшому руйнуванню. У 1992 році храм був переданий православній громаді, і в ньому поновилися богослужіння. Сьогодні Троїцька церква багато в чому відновлена, відреставрована більшість розписів, наново зроблений різьблений дубовий іконостас, прикрашений іконами. Годинник Свято-Троїцького монастиря вважається найстарішим годинником в Києві. Він був виготовлений у Парижі в 1858 році і перевезений у наше місто. Все це студенти мали змогу оглянути.
З нагоди святкування у 2012 році двадцятої річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Корея та території Саду був створений корейський традиційний сад, в якому студенти також побували.
Екскурсія була дуже пізнавальною, змістовною і веселою. Ще дуже багато цікавих місць в Ботанічному Саду, який є найбільшим в Україні, ми залишили для наступних екскурсій.
Українські дрони для сільського господарства справа майбутнього?
Члени гуртка «Фіто – наше життя» прослухали гостьову лекцію керівника агронапрямку XAG Ukraine, DroneUA Анатолія Безолюка.
Drone.UA - українська група компаній, які входять в ТОП найбільш інноваційних бізнесів в сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найбільш інноваційних підприємств України.
Агродрони почали використовувати в нашій країні в 2019 році. На сьогоднішній день група компаній має перелік технологічних брендів, які презентує на ринку України і продовжує цей перелік розширювати та веде активну діяльність в сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також в сферах енергетики, геодезії і топографії.
У структурі групи компаній функціонують власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкритий центр обробки даних. Представлені DroneUA технологічні рішення використовуються на більш ніж 4 млн гектарів посівних площ України. Лише за результатами агросезону 2021р. дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн га. Це дало 345 тис.тон додатково зібраного урожаю. В 2022 році за допомогою дронів планувалось обробляти не менше ніж 2 млн.га, але в зв’язку з агресією росії приріст склав 20%. Понад 100 компаній в Україні надають послуги робіт з агродронами.
За допомогою дронів проводиться фото- і відео - аерозйомка полів з метою моніторингу наявності шкідливих організмів і стану посівів. Зйомка може здійснюватися з висоти від 2 м до 300 м над поверхнею поля. Внесення трихограми також може проводитись дронами. Одна польотна команда може обробляти до 2000 га в день. Обробка хімічними препаратами та удобрення сільськогосподарських посівів можуть бути проведені з мінімальним використанням ресурсів.
Внесення пестицидів агродронами потребує на 90-95% менше води та палива, а завдяки ультрамалооб’ємному внесенню сприяє скороченню необхідної кількості пестицидів на 30%. Крім того завдяки відсутності технологічних колій, витоптування, ущільнення грунту та можливості працювати без простою і у важкодоступних місцях, дрони-обприскувачі у кінцевому результаті здатні продукувати до 5% додаткового врожаю на кожному гектарі. Можливість проведення точкового, локального обробітку також сприяє зменшенню витрат, покращенню фітосанітарного стану посівів і зменшенню негативного впливу хімічних препаратів на навколишнє середовище в цілому.
Анатолія Безолюк звернув увагу на унікальність агродрону, який компанія презентувала кафедрі ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин. Це наявність перистальтичного насосу з форсунками-атомайзерами (дисками, що мають функцію рівномірного розпилення від 40 до 550 мікрон). Вартість такого дрону 425 тисяч гривень. Але за проведення робіт на 1000 га, як стверджують фахівці, витрати мають окупитись. А в подальшому завдяки економії паливно-мастильних матеріалів, води, засобів захисту рослин, можна отримувати неабиякі прибутки.
Лекція викликала великий інтерес як у студентів, що навчаються на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології, так і у викладачів і аспірантів факультету. Питання, що задавали слухачі, стосувались висоти обробки з дронів, покриття робочої поверхні, дрейфу пестицидів, норми витрати робочої рідини тощо.
Анатолій Безолюк наголосив на тому, що зараз в компанії існує дефіцит людських ресурсів, особливо молодих кваліфікованих фахівців. Тому у наших студентів є великі можливості навчатись, використовуючи потужну матеріально-технічну базу кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин і після успішного навчання мати чудові перспективи роботи в компанії.
А щодо використання агродронів в майбутньому – майбутнє вже в Україні!
Пізнавальна екскурсія до Голосіївської навчально-дослідної пасіки
Гуртківці гуртка «Фіто – наше життя» кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин продовжують вивчати цікаві місця нашого університету. Екскурсія до лабораторії кафедри бджільництва, яку провів для нас завідувач кафедри Микола Гаврилович Повозніков, перевершила всі очікування. Це було і пізнавально, і захоплююче, і допитливо, іноді навіть складно (бо приходилось багато думати, відповідаючи на цікаві питання Миколи Гавриловича). Але головне - неймовірно цікаво!
Голосіївській пасіці, а зараз сучасній науково-виробничій лабораторії кафедри бджільництва, вже більше 100 років! Завдяки невтомній праці багатьох фахівців, починаючи з фундатора кафедри Василя Антоновича Нестерводського, тут створені всі умови для лабораторно-практичного навчання студентів, аспірантів та для чудових екскурсій. Це в першу чергу бджолосім’ї, кормова база, технологічний інвентар, медогонки, димарі різних поколінь, тощо. Звичайно навчальні корпуси і навіть апібудиночок для оздоровлення.
На екскурсії студенти ознайомились із правилами роботи із бджолами, технікою огляду бджолиних сімей, технологією виготовлення рамок для вуликів, побачили медоносні рослини, які вирощуються на колекційних ділянках поряд із лабораторним корпусом.
В навчальному музеї бджільництва студенти звернули увагу на велику виставкову колекцію ботанічних сортів меду та колекцію запашних медоносних і лікарських рослин, дізнались про такі цікаві продукти бджільництва як маточне молочко, перга, прополіс і їх цілющі властивості для людини.
Микола Гаврилович зосередив увагу студентів – майбутніх захисників рослин на такому негативному моменті в роботі фахівців із захисту рослин як порушення регламентів застосування пестицидів. Микола Гаврилович зауважив, що під час обробки хімічними препаратами сільськогосподарських рослин можна завдати великої шкоди медоносним бджолам і іншим запилювачам, тим самим знизити очікувані врожаї.
Студенти зраділи інформації про те, що на старших курсах на факультеті захисту рослин у них буде дисципліна «Основи бджільництва» і вже з нетерпінням очікують початку цих занять.
Між двома найактивнішими студентами відбулось змагання на уважність під час екскурсії. Переможець отримав приз. А на завершення зустрічі всі студенти отримали смачний солодкий подарунок –мед!
Дякуємо кафедрі бджільництва за гостинність, а Миколі Гавриловичу за чудову екскурсію!
Екскурсія гуртківців в Українську лабораторію якості і безпеки продукції АПК
Одну із таких найкращих лабораторій - Українську лабораторію якості і безпеки продукції АПК відвідали гуртківці кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин.
Студенти дізнались, що УЛЯБП АПК отримала Атестат акредитації Національного агентства з акредитації України. Лабораторія бере участь у розробці, адаптації та вдосконаленні методів дослідження показників якості та безпеки сировини та продукції АПК, їх стандартизації та впровадження у виробництво. Співробітник лабораторії Світлана Вікторівна Мідик розповіла студентам, що крім випробувальної діяльності УЛЯБП АПК надає науково-консультаційні та інформаційні послуги як великим сільськогосподарським підприємствам, так і приватним фахівцям галузі АПК, бере активну участь у розробці та оцінці технологій виробництва («від поля – до столу») сільськогосподарської та харчової продукції України.
Гуртківці відвідали різні відділи лабораторії: сектор приймання замовлень, моніторингу безпеки продукції АПК , науково-дослідний відділ якості продукції, відділ дослідження грунтів , мікробіологічний відділ.
З цікавістю прослухали інформацію про те, чим живе лабораторія сьогодні, приміряли напрямки діяльності на своє майбутнє: науково-дослідна робота (розробка та впровадження нових методів аналітичних досліджень), міжнародна діяльність, навчання та перепідготовка кадрів, лабораторні випробування, аналітична експертиза та експертний супровід.
Гуртківці звернули увагу на те, що лабораторія акредитована за системою якості (ДСТУ ISO/IEC 17025), яка забезпечує неупередженість результатів. Тобто замовник не повинен контактувати з виконавцем. Спеціально для цього зроблено різні входи. Для замовника центральний, службовий - для виконавця. Така система забезпечує моніторинг результатів, тобто якщо на одному із етапів дослідження виявлено невідповідність, то виконавці можуть легко сказати на якому саме було допущено помилку.
Студенти дізнались, що лабораторія досліджує грунти, рослини, воду, добрива та пестициди, корми для тварин, овочі та фрукти. Займається визначенням та класифікацією олійно-жирової продукції. Також рослини та грунт досліджують на вміст ПХБ (поліхлоровані біфеніли ).
Гуртківці ознайомилися з порядком проведення досліджень. Кожне дослідження починається з відбору проб (рідких або сухих) , наступний крок це зважування метеріалу, яке відбувається на високоточних вагах (4 знаки після коми!). Аби всі досліди були точними - в лабораторіях має бути кліматичний контроль (від 15° - 25°C ), також враховується і вологість, і тиск. Якщо є якась невідповідність - все має бути скореговано до норми. З метою підвищення ефективності комерціалізації науково-аналітичного потенціалу лабораторії, підготовка до аудиту починається з оцінки відповідності принципам GLP (Належна лабораторна практика) та GEP (Належна експериментальна практика) за основним напрямком – випробувань пестицидів та агрохімікатів для цілей державної реєстрації.
Під час екскурсії гуртківці побачили і спробували попрацювати на цікавому сучасному обладнанні. Для досліджень у лабораторії використовують якісне закордонне обладнанння, багато новітніх методів та технологій .
Гуртківці опанували один з таких методів - метод атомної абсорбції. Він базується на поглинанні вільними атомами резонансного випромінювання при пропусканні променя світла через шар атомної пари. Також наших студентів зацікавив метод атомної емісії, що базується на вимірюванні збудженими у полум’ї атомами металів. Цей аналіз є частиною емісійного спектрального аналізу, в якому в якості джерела збудження використовується полум’я різних типів.
Для гуртківців була проведена екскурсія в лабораторії із двома видами хроматографії: на газорідинному хроматографі та на рідинному. рідинні хроматографи для розділення складних, багатокомпонентних сумішей речовин різного походження та природи. Розділення відбувається за рахунок перерозподілу компонентів сумішей між рухомою та нерухомою фазами. У потоці рухомої фази аналіти з різним ступенем утримуються на сорбенті , що призводить до розділення суміші та послідовного виходу аналітів з хроматографічної колонки з подальшим детектуванням. За допомогою газорідинної хроматографії прекрасний фахівець Ольга Василівна ознайомила студентів із даними про те, що в 15-ти сантиметровому шарі грунту присутні залишки препарату ДДТ та його метаболітів. Це при тому, що цей препарат заборонений до застосування вже більше 50 років.
Світлана Вікторівна Мідик в ході цікавої екскурсії розповіла студентам як дослідити жирно-кислотний склад олії в лабораторії та в домашніх умовах.
В УЛЯБП АПК фахову підготовку проходили 567 співробітники випробувальних лабораторій. І ми раді, що і наші студенти дуже зацікавлено поставились до екскурсії в цій установі. Це дало нашим студентам як прекрасний досвід, так і можливість спілкування із фахівцями своєї справи, можливість працевлаштування за спеціальністю 202«Захист і карантин рослин».
Виїзне практичне заняття для членів наукового гуртка «Фіто – наше життя» факультету захисту рослин, біотехнологій та екології
Для забезпечення професійного самовизначення члени наукового гуртка «Фіто – наше життя» та магістри першого року навчання спеціальності «Захист та карантин рослин» побували на виїзному практичному занятті в компанії «ПОЛЕТЕХНІКА». Набуття практичних навичок фахівців із захисту та карантину рослин проводилося в рамках вивчення дисциплін «Комплексні системи захисту с.-г. культур від хвороб», «Управління чисельністю комах-фітофагів», «Управління чисельністю бур’янів в агрофітоценозах», «Біобезпека та безпека праці в захисті рослин», «Знезараження сільськогосподарської продукції», «Логістика і комунікації у захисті рослин», «Економіка і організація аграрного сервісу».
«ПОЛЕТЕХНІКА» – провідна компанія в Україні, що пропонує сучасну техніку для аграріїв від світових виробників. Майже 10% усієї площі України, а це близько 6 млн. га української землі, обробляються технікою компанії. Крім того успішно реалізуються технології, які пропонує компанія «ПОЛЕТЕХНІКА». Серед партнерів компанії такі бренди, як New Holland, Stara, Horsch, Merlo, Zaffrani, Valentini, Capello, Salford. Компанія «ПОЛЕТЕХНІКА» надає клієнтам повний спектр технічних рішень та послуг, в першу чергу забезпечуючи аграріїв найсучаснішою технікою від світових виробників. Подальший розвиток сільськогосподарського виробництва неможливий без використання високоефективних ресурсозберігаючих технологій, що і мінімізують шкоду на навколишнє середовищє, і є економічно вигідними. Сучасне аграрне виробництво передбачає обов'язкове використання інформаційних технологій з метою якісної інтенсифікації сільського господарства.
Під час виїзного практичного заняття представники компанії ознайомили студентів та викладачів із великою кількістю сільськогосподарської техніки, яку, до речі, можна було особисто «випробувати», показали ремонтний цех, пояснили як працюють новітні види комбайнів, культиваторів, тракторів та техніка для захисту рослин. Варто відзначити, що ми мали можливість не тільки спостерігати за виконанням робіт, а й брати участь у деяких з них. Нашим студентам було цікаво спробувати себе в якості оператора складної техніки – новітнього обприскувача із електронним управлінням. Також студенти скористались можливістю прийняти участь в заправці обприскувача препаратами для проведення обробок в польових умовах.
Компанія «ПОЛЕТЕХНІКА» забезпечує агровиробників якісним посівним матеріалом різних сільськогосподарських культур, засобами захисту рослин та мікродобривами. Студенти в польових умовах ознайомились із роботою посівного комплексу, що проводив посів соняшнику разом із удобренням.
В рамках програми виїзного заняття студенти і викладачі відвідали складські приміщення компанії, які є одними із найбільших в Україні для зберігання продукції. Партнерами компанії є найвідоміші фірми - Syngenta, RoundUp, BASF, Limagrain, YARA, Агрохімічні технології, FMC.
Девіз компанії – «Працюємо на результат – ваші найвищі врожаї».
Виїзне практичне заняття було дуже цікавим. насиченим та необхідним для якісної професійної підготовки студентів ОС «Бакалавр» та «Магістр» спеціальності «Захист та карантин рослин». Спеціалісти компанії не тільки вміло представили техніку та виробничі процеси, а також ділилися своїм досвідом та відповідали на всі наші запитання.
Щиро вдячні компанії «ПОЛЕТЕХНІКА» за гостинність та можливість ознайомитись із найновітнішими моделями сільгосптехніки та прогресивними технологіями вирощування та захисту сільськогосподарських культур.
Екскурсія членів наукового гуртка «Фіто – наше життя» та студентів II курсу ФЗРБтаЕ до тепличного господарства ТОВ «Камелія - PR»
В напрочуд теплий, по-літньому сонячний день члени наукового гуртка «Фіто – наше життя» та студенти 2 курсу спеціальності Захист та карантин рослин побували на неймовірно красивій екскурсії в тепличному господарстві «Камелія - PR».
Історія тепличного господарства розпочалась у 1994 році, коли команда однодумців почала імпортувати зрізані квіти і кімнатні рослини з Голландії. Через деякий час, взявши на озброєння передові голландські технології, компанія стала розвивати власне квіткове виробництво в Україні.
На сьогоднішній день компанія «Камелія - PR» стала однією з провідних національних корпорацій квітів, що має високотехнологічні теплиці та біля 30 фірмових магазинів. За роки роботи «Камелія – PR» успішно освоїла всі основні напрямки квіткового бізнесу: від виробництва до оптово-роздрібного продажу та фіто- і ландшафтного дизайну.
Студенти ознайомились із сучасними зрошувальними і спеціально освітлювальними теплицями господарства, що розміщені на площі 7,5 гектарів, в яких вирощується біля 40 сортів троянд; тюльпани, пеларгонії, цикламени, бегонії тощо.
Неймовірну кількість чудових троянд ми побачили і багато цікавого дізнались про вирощування їх в теплицях під час екскурсії, яку провів для нас колишній випускник-бакалавр нашого факультету, а нині магістр 1 року навчання за спеціальністю «Карантин рослин», члену нашого гуртка та провідний фахівець ТОВ «Камелія – PR» Олексій Карпенко.
Студенти дізнались, що в інноваційних, високотехнологічних теплицях підключена система клімат-контролю для підтримки необхідної температури для вирощування рослин цілий рік; система крапельного поливу рослин, що здійснюється за допомогою комп’ютерних програм та система додаткового штучного освітлення, що продовжує світловий день для рослин.
Особливо цікавила студентів, як майбутніх фахівців - захисників рослин, система захисту рослин, зокрема троянд, від шкідливих організмів. Багато питань виникало з приводу біологічного методу захисту. Студенти дізнались, що в теплицях крім біопрепаратів і хижих кліщів «працюють» кішечки і котики , їх «робота» полягає в полюванні на мишей.
Для вирощування троянд використовується мінеральний субстрат найвищої якості, а після зрізування, яке проводиться двічі на день, троянди проходять процес напоювання в холодних приміщеннях, які обладнані іонізуючими установками. На наступний день після напоювання троянди сортирують і упаковують. В цих приміщеннях студенти також побували, познайомились із працівниками і узнали багато нового.
Деякі із студентів навіть вже визначились із місцем проходження практики та, навіть, роботи після закінчення університету. Ми мали змогу ознайомитись з усіма циклами вирощування троянд від розсади до сортування. А ще студентів дуже вразило, що в усіх теплицях постійно звучить класична музика, бо за голландською технологією вважається, що ці звуки сприяють росту, розвитку і красі квітів.
Екскурсія підтвердила девіз тепличного господарства «Камелія – квіти, що дарують радість». Дякуємо за радість побачити цю красу і за змістовну, цікаву екскурсію члену нашого гуртка та магістру спеціальності КР Олексію Карпенко і ТОВ «Камелія - PR».
Гостьова лекція директора ТОВ «"УКРАГРОХІМТРЕЙД» на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології
15 Листопада 2023 року на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології для магістрів спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» з дисципліни «Знезараження сільськогосподарської продукції» була проведена гостьова лекція представником Ради роботодавців факультету Денисом Середняком - директором ТОВ «УКРАГРОХІМТРЕЙД», засновником ТОВ «PROPECS», який співпрацює з факультетом більше 10 років.
На сьогодні ТОВ «УКРАГРОХІМТРЕЙД» – лідируюча компанія на ринку послуг з інтегрованого контролю шкідників. Студентам - магістрам було цікаво дізнатись про компанію, яка працює на ринку України з 2015 року і успішно здійснює свою діяльність під торговою маркою PROPECS. Компанія надає послуги у сфері Pest Management, впроваджуючи ефективну систему захисту від шкідників на харчових, аграрних, торговельних, фармацевтичних підприємствах, а також на об’єктах готельно-ресторанного господарства.
Магістри суттєво збагатили свої знання щодо таких комплексів захисних заходів як дезінфекція, дезінсекція та фумігація. Денис Петрович звернув увагу магістрів на основні механічні засоби, які використовуються для дезінсекційних робіт. Це і електричні прилади (або інсектицидні лампи) для вилову літаючих комах (дані прилади відрізняються між собою зручним дизайном, різним спектром та радіусом дії, наявністю липкого або феромонного екрану); це і липкі феромонні пастки для відлову як повзаючих так і літаючих комах (дані пастки відрізняються різним складом феромону з метою постійного моніторингу або відлову комах за їх певним видовим складом); це і механічні пастки для вилову комах, які використовуються за допомогою застосування методу харчових принад (що є доволі зручним та економічно ефективним рішенням).
Магістри поцікавились ефективністю обробок хімічними та біологічними методами. Хімічні методи включають застосування отруйних для комах та кліщів хімічних речовин, зокрема використання акарицидів та інсектицидів широкого спектру дії. Інсектицидні препарати поділяються на різні групи за характером дії: контактні – проникають крізь зовнішні покриви комах, кишкові – потрапляння інсектициду через органи травлення та інсектициди фумігантної дії – проникають через органи дихальної системи комах.
Серед біологічних засобів активно використовуються репеленти рослинного походження в залежності від видового складу шкідливих комах.
Магістри задавали питання про комплекс дезінсекційних заходів, спрямованих на знищення шкідливих організмів за допомогою застосування фумігантних речовин, які знаходяться в газоподібному стані. І отримали змістовну відповідь про фумігацію, що залишається одним з найефективніших методів дезінсекції, враховуючи дифузійні властивості газоподібних речовин. Будь які об’єкти зберігання зернових (елеватори, складські приміщення), транзитні об’єкти при транспортуванні (контейнери, трюми суден, вагони та ін.) підлягають фумігації при виявленні небезпечних шкідників, зокрема комах та кліщів. На підприємствах харчової промисловості (виробничі лінії, тара та продукція, сировина та її похідні) також досить часто виникає необхідність фумігації.
Між директором компанії та студентами виник жвавий діалог. Магістри задавали питання щодо невідповідностей при зберіганні продукції, варіантів подальшого використання та утилізації невідповідної продукції. Денис Петрович дав на всі питання вичерпні відповіді.
Наприкінці лекції Денис Середняк звернув увагу магістрів на можливість тісної співпраці та залучення студентів до проходження виробничої практики, а також працевлаштування.
Щиро дякуємо Середняку Д.П. за дуже цікаву і змістовну лекцію.
Свято весни на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології
«Знов весна, і знов надії», - писала Леся Українка. Пора пробудження, пора любові, пора початку нових справ – це все про весну! В давні часи прихід весни був справжнім святом. Весну закликали, її прихід відзначали піснями, раділи кожному її прояву.
Окраса весни і її символ, чудовий дар природи - квіти. Вони надають віри і натхнення, супроводжують нас протягом всього життя – зустрічають при народженні, прикрашають оселі, дарують радість на іменинах, при одруженні, відзначенні свят.
Гуртківці кафедри, студенти I курсу ФЗРБтаЕ та магістри 1 року навчання (спеціальність Захист та карантин рослин) взяли участь у вікторині – конкурсі «Свято весни». Чотири команди змагались за перемогу в конкурсі. Завдання, що отримували команди, були різноманітними і дуже цікавими, було навіть «Поле чудес» і конкурс капітанів, в якому перемогу здобув капітан команди магістрів Назар Тарнавський. Всі команди показали гарні знання перших весняних квітів, лікарських та отруйних рослин, прислівій про квіти та рослини. Наші дівчата та хлопці знають багато пісень про квіти і чудово співали, виконуючі одне з завдань конкурсу.
Шановне журі, головою якого була декан факультету Ю.В.Коломієць, визначило переможців конкурсу-вікторини. Переможці отримали грамоту і солодкий приз - торт. Не залишились без подарунків і інші команди. За 2,3 та 4 місця студенти отримали цукерки.
Східна мудрість говорить: «Свято без квітів, що день без сонця. Ми провели чудовий сонячний день! І ще раз впевнились, що «Фіто-це дійсно наше життя!»