Hard skills і soft skills для майбутніх менеджерів

27 листопада 2024 року

  Для того, щоб побудувати успішну кар’єру, необхідно постійно розвивати свої навички, адже оцінка професійних навичок і є тією основою, яка має вирішальне значення. А hard skills і soft skills – дві групи ключових знань і вмінь, які важливі для роботи. Hard skills - це професійні, технічні навички. Soft skills - це вміння вибудовувати робочі процеси, оцінювати свої можливості та працювати в команді.

   Здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 073 Менеджмент на заняттях упродовж першого семестру оволодівають як hard skills і soft skills. Першокурсники вирішили поділитися своїми враженнями про отримання знань та вмінь.
   «Вища математика є одним з ключових предметів, що сприяє розвитку різноманітних навичок, важливих не лише в академічній сфері, а й у професійному житті. Вона допомагає нам оволодіти конкретними технічними знаннями. Окрім цього, вивчення вищої математики сприяє формуванню особистих якостей. Це можна назвати hard та soft skills. Саме вони роблять вищу математику незамінним інструментом для розвитку всебічно підготовлених фахівців, здатних досягати успіху в сучасному світі» - таку думку про набуті навички висловила Вєроніка Миколаєнко.
   До hard skills які формує ця дисципліна, на її думку, можна віднести навички математичного аналізу, уміння використовувати математичні методи для вирішення різноманітних проблем, здатність розбивати складні завдання на частини для полегшення їх вирішення, вміння моделювати реальні процеси шляхом застосування математичних моделей для опису реальних явищ в економіці, роботу з програмами для математичних розрахунків (наприклад, MATLAB, Mathematica).
   Аліна Дейкун, Дарина Псуй та Олександр Радченко зазначили, що поряд з професійними навичками, які можна виміряти, на заняттях з математики студенти набувають таких soft skills, як здатність оцінювати аргументи, логічно мислити та виявляти помилки, здатність наполегливо працювати над складними задачами, звертаючи увагу на деталі.
   На думку здобувачів, комбінація навичок, які дають є викладачі математики Людмила Миколаївна Артемчук та Ганна Анатоліївна Силенок, роблять вивчення вищої математики корисним для розвитку як спеціальних, так і особистих якостей, що є актуальними у сфері менеджменту.
   Дисципліна «Системи технологій тваринництва», яку викладає Потапова Світлана Миколаївна, є важливою частиною професійної підготовки студентів. «Ця дисципліна дає можливість не лише опанувати фундаментальні знання у галузі тваринництва, а й розвинути важливі hard skills та soft skills, що сьогодні необхідні кожному фахівцю», - вважають Анастасія Скорупич, Олександр Селіванов, Максим Сорока.
   Серед основних hard skills, яких набувають студенти, особливе значення мають знання технологічних процесів. Це дає можливість розуміти та контролювати різноманітні аспекти утримання, годівлі та догляду за тваринами, що є основою успішного виробництва. Окрім того, курс охоплює методи моніторингу та оцінки якості продуктів, дозволяючи студентам аналізувати та контролювати відповідність продукції встановленим стандартам. Важливою складовою навчання є також оволодіння основами менеджменту у тваринництві, що допомагає майбутнім фахівцям організовувати виробничі процеси та ефективно керувати тваринницькими комплексами. Крім того, під час курсу студенти здобувають знання з профілактики та діагностики захворювань тварин, що сприяє забезпеченню належного рівня здоров'я на фермах і підвищенню продуктивності господарства.
   Поряд із спеціальними навичками дисципліна розвиває низку soft skills, необхідних для професійного зростання і роботи в команді. Студенти активно вчаться працювати разом під час практичних занять, що розвиває їхні комунікативні здібності та вміння взаємодіяти, а також критично мислити й аналізувати виробничі ситуації, шукаючи найкращі рішення для проблем, які виникають у галузі. Адаптивність і гнучкість є важливими навичками, які також опановують студенти, адже курс охоплює новітні технології та методи, що допомагають швидше орієнтуватися в сучасних тенденціях тваринництва. Великий обсяг матеріалу та практичних завдань також сприяє розвитку вміння управляти власним часом та ефективно розподіляти ресурси.
   Завдяки викладачу Потаповій Світлані Миколаївні дисципліна «Системи технологій тваринництва» забезпечує не лише глибокі знання студентів, а й комплексний розвиток навичок, завдяки постійній практиці, що підвищує їх конкурентоспроможність на ринку праці. А фото зі студентами підкреслює активну взаємодію, яка є важливою складовою якісного та сучасного навчального процесу.
   До думки своїх колег приєдналися Артем Панченко та Іван Дубенський, зазначивши, що на практичних заняттях з дисципліни «Системи технологій: механізація тваринництва», яку викладає Оксана Миколаївна Ачкевич, студенти мають можливість розвивати як тверді, так і м'які навички, необхідні для успішної майбутньої кар'єри.
   На заняттях з дисципліни    «Системи технологій: рослинництво» з перших днів навчання студенти поряд з професійними знаннями набувають soft skills. Крістіна Ніколенко, Костянтин Любинецький говорять: «Віктор Васильович Теслюк завжди проводить заняття пізнавально та цікаво. Ми працюємо в командах, створюємо спільні проекти, обговорюємо різні теми разом, творчо підходимо до завдань, беремо інтерв’ю в один одного. Це допоможе нам в майбутньому, співпрацювати в колективі, пропонувати нові ідеї, доводити свою позицію, прислухатися до інших та знаходити компроміси, зважено приймати рішення, контролювати виконання проектів».
   На дисципліні “Вступ до фаху” студенти отримують важливі знання, вміння та навички, які є базовими для подальшого навчання та роботи в сфері менеджменту. На цих заняттях здобувачі освіти знайомляться з основними концепціями, принципами та підходами в менеджменті, вивчають функції менеджменту, визначають роль менеджера, його відповідальність, обов’язки та вплив на роботу організацію, отримують базові знання про зовнішнє та внутрішнє середовище організації, їх вплив на функціонування підприємства. Одночасно з цим Віра Михайлівна Бутенко, яка викладає цю дисципліну багато приділяє уваги на заняттях розвитку у здобувачів таких soft skills, як комунікаційні навички. «Ми постійно на заняттях вчимося презентувати ідеї, слухати та чути інших, працювати в команді, враховувати різні точки зору та координувати свою діяльність з іншими» - відзначає Софія Остапенко.
   «На дисципліні "Вступ до фаху" ми не лише здобуваємо базові професійні знання, а й розвиваємо ключові навички, які допомагають нам формувати повноцінний профіль сучасного менеджера», - говорять Марʼяна Муренко та Анна Баляс. «На заняттях ми набуваємо базових навичок лідерства, зокрема, вчимося мотивувати свою команду, підтримувати командний дух, розподіляти ролі та обов'язки, досягати спільних цілей шляхом взаємодії та співпраці. Це дає змогу створити сприятливе робоче середовище», - продовжують студентки.
   «Віра Михайлівна постійно наголошує на необхідності для менеджерів бути етично свідомими, розуміти соціальну відповідальність, дотримуватися принципів академічної доброчесності та прозорості у прийнятті рішень», - підкреслила Іванна Білоконь.
   Таким чином, дисципліна «Вступ до фаху» забезпечує студентів необхідною базою як м’яких, так і технічних навичок, які є фундаментом для успішної кар’єри менеджера.
   Аліна Скопич та Єгор Шевченко відзначили, що дисципліна «Економічна інформатика» також надає можливості набути не лише спеціальних навичок, але й soft skills. Зокрема, викладач Тетяна Володимирівна Волошина навчає технічної грамотності, опануванню інструментами і програмами для обробки даних, аналітики та візуалізації, таких, як Microsoft Excel, Power BI або Google Analytics. Це допомагає швидко адаптуватися до роботи з новими програмами в майбутньому. «Тетяна Володимирівна розвиває наші навички по використанню програм для опрацювання даних, правильного оформлення та використання Excel для створення звітів, відповідного оформлення ділових документів в Word, створення ефективних презентацій в Canva та багато іншого» - говорять першокурсники.
   «Для сучасного менеджера надзвичайно важливо мати аналітичне мислення, вміти обробляти великі обсяги даних, аналізувати інформацію, знаходити тренди та закономірності. Це навчає нас ухвалювати обґрунтовані рішення на основі цифр та фактів» - підкреслює Аліна.
   Здобувачі вищої освіти також до переліку дисциплін, які забезпечують розвиток ряду важливих hard skills та soft skills відносять «Економікс».
   До спеціальних навичок, які отримують на цій дисципліні, належать вміння аналітичної роботи, приймати управлінські рішення, надавати консультації у сфері економіки, фінансів, бізнесу чи державного управління.
   Дар’я Попова і Давид Топтаєв відзначають, що Юрій Григорович Власенко, який викладає цю дисципліну, вчить розуміти як працюють ринки, як взаємодіють попит і пропозиція, як формується ціна на товари та послуги, проводити оцінку економічних рішень на основі аналізу потенційних вигод і витрат для прийняття оптимальних рішень, аналізувати вплив державного регулювання на ринок.
   «Навички ефективного розподілу обмежених ресурсів для максимізації прибутку або мінімізації витрат, вміння оцінювати чутливість попиту і пропозиції до змін у ціні, доході або інших чинниках, що впливають на поведінку споживачів є надзвичайно важливими для аналітичної роботи, прийняття ефективних управлінських рішень», - відзначає Влад Дейнека.
   Одночасно з цим на заняттях студенти розвивають свої soft skills, до яких відносять: здатність систематично аналізувати інформацію, ідентифікувати проблеми та знаходити раціональні рішення на основі логічних висновків, розпізнавати економічні проблеми та розробляти ефективні стратегії для їх вирішення, використовуючи теоретичні знання і практичний досвід, аналізувати різні сценарії, оцінювати ризики та вигоди й приймати раціональні рішення на основі даних.
  Надзі Ваіль відмитив, що Юрій Григорович постійно звертає увагу на необхідність чітко й аргументовано пояснювати економічні концепції, вхідну інформацію та висновки, що важливо для ефективного спілкування в команді або перед аудиторією.
   Ілля Тимофєєв зазначив, що дана дисципліна формує важливе вміння бути гнучким та адаптивним, оскільки розуміння складності ринкових систем та їхньої мінливості формує здатність адаптуватися до нових умов і знаходити нестандартні рішення.
  «На заняттях з мікроекономіки, під керівництвом Власенка Юрія Григоровича, ми отримуємо цінний набір hard та soft skills, які можуть бути корисними в багатьох життєвих і професійних ситуаціях, оскільки мікроекономіка допомагає краще розуміти поведінку людей і організацій у різних умовах та розвиває системне і стратегічне бачення», - підсумувала Дар’я Попова.
   «Вивчення англійської мови допомагає нам розвивати як hard skills, так і soft skills» - стверджує Мар’яна Федоренко. Здобувачі вищої освіти наголошують, що підвищення рівня граматики, лексики, розуміння структури речень, вміння писати та читати англійською, навички написання різноманітних текстів або ж повідомлень англійською мовою, знання основ перекладу, розуміння специфіки перекладу на англійську і з англійської відносяться до професійних (hard skills) навичок. Але на заняттях з англійської мови, які веде Харчук Наталія Сергіївна, студенти розвивають і свої soft skills. Зокрема, це комунікаційні навички: здатність чітко висловлювати думки, слухати співрозмовника, ефективно спілкуватися; креативність: пошук оригінальних рішень, використання нових слів та виразів для опису своїх думок; самодисципліна та мотивація: постійне вивчення іноземної мови потребує систематичного підходу і вміння ставити перед собою цілі; адаптивність до нового досвіду: вивчення іншої мови сприяє відкритості до нових знань та культур, що допомагає бути гнучким у різних ситуаціях; тайм-менеджмент: здатність планувати свій час для регулярного вивчення мови, що допомагає вміти працювати з дедлайнами.
   На думку Ярослави Руденко, вивчення англійської мови не лише покращує конкретні мовні навички, але й сприяє загальному розвитку особистості та формує важливі якості, які допоможуть досягти успіху у професійному житті.
   Не оминули студенти своєю увагою і фізичне виховання.
   Дисципліна «Фізичне виховання» на думку Софії Пальок та Дарї Метельської формує такі soft skills, як: командна робота, оскільки заняття спортом часто передбачають командну взаємодію, що вчить працювати разом, координувати дії з іншими та підтримувати колег; самодисципліна, так як регулярне фізичне навантаження допомагає формувати відповідальність за свої дії, контроль і здатність дотримуватися встановлених правил; стійкість до стресу, бо фізичне виховання сприяє адаптації до стресу, допомагає справлятися з напругою, яку можуть викликати змагання чи фізичні труднощі.
   Крім того, спорт розвиває лідерські якості, включаючи відповідальність і здатність вести інших, вчить розуміти свої емоції та емоції інших, керувати ними в стресових умовах, що є важливим у взаємодії з командою та тренером, вчить ставити цілі, працювати для їх досягнення та зберігати мотивацію навіть у складних ситуаціях. «Заняття з фізичної культури, які веде Сергій Володимирович Швець сприяють розвитку вміння швидко знаходити рішення в непередбачуваних ситуаціях, управляти часом, розподіляючи його між тренуваннями, навчанням та відпочинком», - зазначають здобувачі освіти. Ці soft skills є цінними як у навчанні, так і в повсякденному житті, допомагаючи студентам формувати важливі навички взаємодії та самоорганізації.
   Таким чином, на факультеті аграрного менеджменту здобувачі освіти мають можливість поєднати отримання hard skills і soft skills на заняттях, що й формує повноцінний профіль менеджера, який готовий працювати у динамічному та конкурентному середовищі бізнесу, застосовуючи комплексний підхід до управління та адаптуючись до сучасних викликів.
   Здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня освітньої програми «Менеджмент», 1 курс, 5 і 6 групи.
Інтерв’ю брала Віра Бутенко
Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook