Кафедра агрономії
Андрій СЕМЕНІХІН
Історія кафедри розпочалася з 2017 року, коли в інституті було відкрито спеціальність 201 Агрономія галузі знань 20 Аграрні науки і продовольство (рішення про ліцензування – Наказ МОН України від 14.12.2017 р. № 469л).
Перший набір здобувачів освітньої програми «Агрономія» було здійснено 1 вересня 2018 року. Випусковою для неї стала кафедра життєдіяльності та природокористування, яку з 1 вересня 2021 року було реорганізовано в кафедру агрономії у складі факультету агротехнологій та економіки.
Професорсько-викладацький склад кафедри:
- БОЖЕНКО Анатолій, доцент; кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник;
- БУНЯК Олександр, старший викладач, кандидат сільськогосподарських наук;
- ЛАВСЬКА Наталія, старший викладач, кандидат сільськогосподарських наук;
- МОСКАЛЕНКО Олег, доцент, кандидат хімічних наук, доцент;
- РИЖЕНКО Анатолій, старший викладач, доктор філософії з спеціальності 201 "Агрономія"
- СЕМЕНІХІН Андрій Вікторович, доцент, кандидан біологічних наук, доцент;
- ЦАРУК Ілля, асистент;
- ШЕВЯКОВ Юрій, доцент, кандидат сільськогосподарських наук, доцент.
До складу кафедри агрономії НАТІ НУБІП входять лабораторії: агрохімії, грунтознавства та охорони грунтів; гербології та сільськогосподарської ентомології; сільськогосподарської мікробіології; загальної та біоорганічної хімії. Лабораторії на сьогодні оснащені необхідним обладнанням для проведення якісного агрохімічного аналізу та контролю якості рослинної сільськогосподарської продукції.
На полях навчально-дослідного господарства (1000 га) протягом останніх років закладено досліди що прискорюють темпи розвитку землеробства та інтенсифікують виробництво:
- елементи біологічного землеробства,
- застосування органічних добрив на основі природних консорціумів грунтових мікроорганізмів.
Результатом плідної роботи колективу НАТІ у цьому напрямку є не тільки підвищення врожайності та якості (екологічної привабливості) сільськогосподарської рослинної продукції, а і проведення інноваційних наукових досліджень у галузі біотехнологій та біоінженерії – комплексному дослідженню АТФазної, карбоангідразної, естеразної активностей ключового ферментного комплексу світлової фази фотосинтезу АТФсинтази тилакоїдів та карбоангідразної та естеразної активностей найважливішого ферменту темнової стадії фотосинтезу – рибульозобіфосфаткарбоксилази/оксигенази (РУБІСКО) з листя гороху. Вперше вивчено вплив на активності ферментів низки екзогенних чинників та Екстракону – мультифункціонального біологічного препарату на основі природного консорціуму грунтових мікроорганізмів.
За науково-дослідницькою темою: «Біотехнологічна регуляція родючості грунтів при формуванні ефективних рослинно-мікробних систем» на кафедрі АГРОНОМІЇ ВП НУБіП «Ніжинський агротехнічний інститут» та студентами спеціальності 201 «Агрономія» проводяться комплексні дослідження щодо впливу мікробіологічних добрив Екстракону та поліміксобактерину на мінерально-органічний склад грунтів. На дослідних ділянках закладено довготривалий дослід по вивченню впливу Екстракону та поліміксобактерину на динаміку накопичення у грунті та асиміляцію рослинами (горох, кукурудза, соняшник) нітрогену, фосфору, калію.
За науково-дослідницькою темою: «Моніторинг забруднення грунтів іонами важких металів потенціометричним методом» на кафедрі та студентами спеціальності 201 «Агрономія» ВП НУБіП «Ніжинський агротехнічний інститут» на полях навчально-виробничного господарства здійснюється постійний моніторинг вмісту у грунтах іонів Pb2+, Cd2+, Ag+ та ін.. на основі використання іонселективних електродів.
На кафедрі проводяться дослідження особливостей використання тифону в господарській діяльності. Визначено основні напрями використання тифону в господарській діяльності оскількі тифон є універсальною культурою, яка використовується як корм для тварин, як попередник та зелене добриво для сільськогосподарських культур, як біопаливо для енергетики.
В лабораторії агрохімії, грунтознавства та охорони грунтів проводяться дослідження щодо селективного визначення концентрації вмісту аніонів і катіонів у водних розчинах солі резонансом іонів в електричному полі. (Патент (на корисну модель) №135524 Україна, МПК (2006) G01N 27/49, H01J 47/04 (2006.01), A61P 11/00)