Персональна сторінка

 6 січня 1888 року в місті Балашові Саратовської губернії народився майбутній вчений фізіолог Іван Михайлович Толмачов, учень і послідовник відомого вченого Є. П. Вотчала.

Після закінчення Саратовського хіміко-технологічного училища (1909 р.), приїхав в Київ, поступив в Київський політехнічний інститут на сільськогосподарське відділення (1909-1914рр.). Закінчивши, одержав диплом агронома, працював лаборантом Центральної хіміко-бактеріологічної лабораторії м. Тифліса (нині Тбілісі).
В 1918 році повернувся в Україну, Київ. Не маючи київської приписки змушений був працювати поденно на різних роботах. В 1919 році був зачислений аспірантом на кафедру ботаніки сільськогосподарського відділення КПІ.
Після закінчення аспірантури (1921 р.) Івану Михайловичу було доручено проводити практичні заняття з студентами по фізіології рослин. Проводячи заняття, майбутній вчений проводив досліди, щодо фотосинтезу цукрового буряку. Ці досліди, які проводив І.М. Толмачов вперше довели: шо виділення вуглекислого газу цукровими буряками в полуденну пору в умовах водного дефіциту, призводить до втрати накопичених метаболітів і в цілому - зниження продуктивності рослин.
З 1922-1941 - викладач на посаді доцента, професора Київського сільськогосподарського інституту. Одночасно займається дослідницькою справою в Інституті селекції, під керівництвом професора Є. В. Вотчала.
З 1935-1941 роки працюючи по сумісництву у Всесоюзному науково-дослідному інституті цукрових буряків на посаді професора лабораторії анатомії, фізіології і біохімії рослин та займається дослідженнями, щодо виливу азотних речовин на ріст цукрових буряків.
Рішенням Вищої атестацінної комісії СРСР від 23 березня 1938 року було присвоєно офіційно: вчена ступінь кандидата сільськогосподарських наук та вчені звання професора без захисту дисертацій.
Велика Вітчизняна війна змінила плани мирного населення і Іван Михайлович змушений був з сім'єю евакуюватись в Саратовську область.
З 1 серпня 1941 до 1 лютого 1944 року працював викладачем сільськогосподарського технікуму ім. Тімірязєва в м. Жовтневе Саратовської області. Нагороджений медаллю - «За трудовую доблесть в период Отечественной войны 1941-1945».
Після закінчення війни приїхав в Україну, почав читати курс «Фізіологія рослин» в Білоцерківському сільськогосподарському інституті (1944-1954рр.), продовжуючи постійно працювати на посаді старшого наукового співробітника у Всесоюзному науково-дослідному інституті цукрових буряків, проводячи досліди, щодо виділення вуглекислого газу цукровими буряками в полуденну пору в умовах водного дефіциту.
В січні 1952 року 1. М. Толмачов звільнений з посади старшого науковою співробітника Всесоюзного науково-дослідного інституту цукровою буряка в зв’язку з переходом на постійну роботу в Білоцерківський сільськогосподарський інститут.
В 1955 році професор І. М. Толмачов повертається в Київ і починає працювати в Українській сільськогосподарській академії до 1962 року на посаді завідувача кафедри фізіології рослин. З 1962 по 1969 роки - професор цієї кафедри.
Іван Михайлович поряд з науковою і викладацькою діяльністю проводив велику роботу по підготовці аспірантів і наукових працівників, а також надавав консультативну допомогу спеціалістам виробництва.
Він був надзвичайно вимогливим до якості публікацій і скрупульозності в експериментальній роботі, тому науковий доробок складає понад 30 опублікованих робіт.
Упродовж багаторічної науково-педагогічної і організаційної діяльності І.М. Толмачов виступав з науковими доповідями на конференціях, семінарах й засіданнях Всесоюзного й Українського ботанічних товариств, надавав кваліфіковану науково-консультативну і методичну допомогу спеціалістам сільського господарства з питань буряківництва та яровизації рослин озимої пшениці. Він виступав з лекціями перед слухачами підвищення кваліфікації сільськогосподарських вузлів СРСР при кафедрі фізіології рослин УСГА, був на рідкість інтелігентною, високоосвіченою, працьовитою, вимогливою, далекоглядною і щедрою людиною, поважав думку колег по роботі, студентів та аспірантів. Серед його учнів є кандидати наук.
Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook