Реальний результат співпраці між факультетом тваринництва та водних біоресурсів і факультетом інформаційних технологій

3 жовтня 2022 року
   Національний університет біоресурсів і природокористування України має велику кількість можливостей, оскільки має 13 факультетів та 3 інститути, такий навчальний заклад може комплексно вирішувати проблеми застосовуючи крос-функціональний підхід до підготовки фахівців. Кафедра конярства і бджільництва може бути унікальним майданчиком для цього, завдяки наявності навчально-дослідної пасіки та відповідних спеціалістів.

   Наразі галузь бджільництва займає передові позиції з виробництва та експорту меду у світі, входить в трійку лідерів світового бджільництва за цими показниками. Окремо варто відмітити, що у бджільництві в останні роки спостерігається активне використання сучасних інформаційно-телекомунікаційних засобів.
   Приємно відмітити, що факультет інформаційних технологій на чолі з Оленою Глазуновою постійно працює у забезпеченні інформаційного супроводу різних галузей. Результатом розпочатої співпраці між факультетами були прочитані лекції доцентом Миколою Войналовичем про особливості галузі бджільництва для студентів факультету інформаційних технологій.
   Після цих цікавих лекцій студенти виявили бажання проходити виробничу практику на базі голосіївської навчально-дослідної пасіки факультету тваринництва та водних біоресурсів. Керівником практики від факультету було визначено доцента Миколу Войналовича, який окреслив можливі напрями впровадження сучасних інформаційних технологій на пасіках.
   Студенти поділилися на команди й отримали від керівника практики реальні технічні завдання, зокрема вони стосувалися розробки багатофункціонального онлайн пасічного журналу, мобільного застосунку «Календар виведення маток», розробки 3D моделей найпоширеніших вуликів.
   В процесі практики студенти постійно комунікували з керівником практики, вчасно реагували на його зауваження та враховували всі пропозиції. Результатом практики була презентація власних розробок студентами-практикантами.
   Команда на чолі з Олексієм Кищуком презентувала розроблений сайт NULESBEE для керування та аналізу робіт на пасіці. Як зазначають студенти, дана робота присвячена дослідженням в галузі бджільництва і стосується покращення розвитку сучасних систем контролю та аналізу діяльності пасіки. Актуальність теми полягає у тому, що сучасна індустрія потребує більш зручне середовище для керуванням своєю пасікою на вебресурсах та більш зручний інтерфейс для роботи з ними. При реалізації даного проекту використовувались мови програмування PHP, MySQL, JavaScript, мови розмітки HTML, CSS та фреймворк Bootstrap 4. Для виконання даного завдання необхідно було застосувати не тільки знання мов програмування та її основних структур, але і вміння слідкувати за правильним життєвим циклом розробки інформаційної системи.
   При створенні програмного продукту використовувалися сучасні інструментальні засоби розробки: Microsoft Visual Studio 2019, PhpMyAdmin, MAMP, Sublime, Photoshop CS6, Figma Git. Як відмічають самі студенти, при виконанні даного завдання для них були дуже корисними знання з біології бджолиної сім'ї та технологічних аспектів догляду за бджолами. На нижченаведених фото представлено результати роботи студентів.

   У цьому практичному проекті були вирішені такі завдання:

  • виконаний системний аналіз предметної області та діяльності об'єкта;
  • розроблено структурну схему веб-сайту;
  • зверстана WEB-сторінка мовою HTML та PHP, наділена оформленням та стилями CSS та доповнена функціоналом JavaScript;
  • описано технології, що використовуються при реалізації проекту;
  • сайт розгорнутий на хостингу.

   Проведені розрахунки свідчать про економічну доцільність даної розробки.
   Ще одну цікаву розробку у вигляді мобільного застосунку «Календар виведення маток» представила команда студентів на чолі з Ярославом Маценжиком. Для розробки додатку було обрано рушій Unity. Даний рушій був обраний через зручність і простоту розробки, а також через можливість розробки під декілька платформи. Розроблено андроїд застосунок в програмному середовищі Unity, нижче наведено скриншоти з розробленого додатка.

   Готовий продукт дозволяє пасічникам створювати собі помітки про необхідні роботи та планувати їх. Для виводу маток закладено функціонал створення сім’ї-виховательки, що автоматично генерує необхідні роботи для виведення маток. Також для зручності використання додатку, були додані спливаючі повідомлення про роботу, яку потрібно буде виконати сьогодні пасічнику. Було створено власний дизайн для програми. Даний програмний продукт призначений для мобільних пристроїв на базі Android, та опублікований в магазині додатків Google Play.
   Крім командних робіт, цікавою та корисною була індивідуальна робота Максима Скорика, який розробив 3D моделі найпоширеніших вуликів, дана робота активно використовується у навчальному процесі викладачами кафедри та набула схвальних відгуків від студентів багатьох спеціальностей університету, які в якості вибіркової дисципліни обрали “Практичне бджільництво”.

   Ми вважаємо, що перша “ластівка” співпраці та започаткований крос-функціональний підхід до вирішення проблем буде мати продовження серед студентів інших факультетів нашого університету, оскільки вони активно долучаються до участі у конференціях які проводить кафедра конярства і бджільництва.
   Для бджільництва важливі не тільки технологічні аспекти, але і економічне обґрунтування, фінансове та правове забезпечення, автоматизація і механізація галузі, шляхи покращення медоносної бази бджільництва, ветеринарне забезпечення бджільництва, а також медійне забезпечення галузі. Тому запрошуємо до співпраці інші факультети університету використати найкращу в Україні матеріально-технічну базу кафедри конярства і бджільництва задля розбудови найкращої медової Держави світу ‒ України!


Микола ПОВОЗНІКОВ,
завідувач кафедри конярства і бджільництва

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook