Міжнародна конференція «Єдине здоров’я: соціальний вимір» об’єднала експертів з України та світу
3 грудня 2024 року у Києві відбулася міжнародна конференція «Єдине здоров’я: соціальний вимір» в рамках проєкту програми ЄС Еразмус+ Модуль Жана Монне «Інтеграція політики та засад Єдиного здоров’я ЄС в Україні». Подія стала важливим кроком у впровадженні принципів Єдиного здоров’я в українське суспільство.
У роботі Міжнародної конференції, окрім представників Національного університету біоресурсів і природокористування України, взяли участь представник Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (Париж, Франція), міжнародні та національні експерти з питань єдиного здоров’я, продовольчої безпеки, зокрема, Офісу ВООЗ в Україні, Державного інституту серологічних досліджень Даніі в Копенгагені, Проекту ЄС з Єдиного здоров’я, Центру здоров’я тварин і безпеки харчових продуктів Університету Міннесоти, Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського, Української лабораторії якості та безпеки продукції АПК, науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів України. Загалом на захід зареєструвалося понад 150 осіб.
Захід розпочався з привітальних слів декана факультету ветеринарної медицини НУБіП України Миколи Цвіліховського,який наголосив на важливості впровадження концепції Єдиного здоров’я у навчання і практику ветеринарної медицини. Менеджер напряму Жан Моне Національного Еразмус+ офісу України Петро Крайнік підкреслив роль міжнародних освітніх програм у формуванні міждисциплінарних компетентностей. проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності Олександр Лабенко наголосив наважливості координації зусиль науковців, практиків, політиків і громадськості, завдяки співпраці в межах подібних конференцій та підтримці університету в реалізації міжнародних проєктів.
Конференція була організована в онлайн форматі та складалася із двох секцій.
Перша частина конференції висвітлила актуальні виклики та стан впровадження підходу Єдиного здоров’я в Україні. Модератором першої кекції був завідувач кафедри Ветеринарної епідеміології та охорони здоров'я тварин Володимир Мельник.
Заступник Голови Держпродспоживслужби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Захарін ознайомив учасників із сучасним станом впровадження принципів підходу Єдиного здоров'я у діяльність Держпродспоживслужби України та налагоджену співпрацю між Міністерсвами і відомствами і визначені пріоритети.
Експерт проекту, д.вет.н.,професор, координатор міжнародних програм факультету ветеринарної медицини НУБіП України Марина Галат доповіла про перспективи розвитку паразитологічної науки в Україні.
Професор Віталій Недосєков поділився практиками контролю сказу, що застосовуються в світі та Україні.
Керівник Центру інфекційних уражень нервової системи ДУ"Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В Громашевського НАМН України" Олена Панасюк висвітлила ризики, пов’язані з інфекціями нервової системи.
Молоді вчені, зокрема аспіранти НУБіП України Назар Гаврищук, Олександра Мурашко презентували роботи з тематики факторів ризику лептоспірозу та короткий нарис хронології вивчення факторів передачі збудників інфекцй.
Особливий інтерес слухачів викликала доповідь Ганни Петькун щодо результатів вивчення різних аспектів благополуччя тварин в контексті єдиного здоровя.
З результатами аналізу Campylobacter в Україні учасників конференції ознайомила співробіник ДНДІЛДВСЕ Наталія Щур.
Значну увагу було приділено економічним, правовим та екологічним аспектам впровадження підходу Єдиного здоров’я.
Особливий інтерес учасників привернув виступ професора Якуба Зінштага, доктора наук зі Швейцарського інституту тропічної медицини та громадського здоров'я. Його доповідь на тему «Наукова думка про політику ЄС з Єдиного здоров’я» висвітлила найновіші дослідження та підходи, що застосовуються в країнах Європейського Союзу.
Професор Зінштаг наголосив на важливості міждисциплінарного підходу у вирішенні складних викликів, які стоять перед сучасною медициною, ветеринарією та екологією. Він детально зупинився на ролі інтеграції наукових знань у формування політик, спрямованих на захист здоров'я людей, тварин і навколишнього середовища.
Директор ТОВ «Єколайн корп» Ольга Мартиненко провела захопливу екскурсію сучасною лабораторією Limaria, ознайомивши учасників конференції з передовими методами та технологіями, які використовуються для досліджень.Особливу увагу вона приділила технологіям, які дозволяють оперативно виявляти резистентні штами бактерій, що мають велике значення для профілактики поширення антибіотикорезистентності в харчовій промисловості.
Друга сесія, яка проходила англійською мовою, була присвячена міжнародному досвіду впровадження концепції One Health. Зокрема, представники Університету Міннесоти поділилися досвідом реагування на епідемії, впливу африканської чуми свиней та дослідженнями з контролю сказу в різних країнах світу.
Доктор Гільєрмо Арсега Кастільо представив систему 7-1-7 для реагування на спалахи, що була адаптована із системи забезпечення громадського здоровя в систему управління здоровям тварин.
Рейчел Шамбоу та Джеспер Чіа-Хуі Хсу поділилися дослідженнями впливу африканської чуми свиней на громадське здоровя та довкілля.
Кауші Кананкеге наголосила на важливості екологічних досліджень у ветеринарії.
Уповноважена відділу розбудови потенціалу Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ВООЗТ) Валентина Шарандак під час конференції представила ключові ініціативи ВООЗТ у підтримці концепції «Єдиного здоров’я».
У своїй доповіді вона наголосила на важливості міжнародної співпраці у боротьбі із зоонозами, контролі антибіотикорезистентності та забезпеченні благополуччя тварин. Окрему увагу було приділено проєктам, спрямованим на зміцнення ветеринарних систем та підвищення кваліфікації фахівців для впровадження підходу One Health. Доповідь доктора Шарандак підкреслила роль ВООЗТ як провідного міжнародного партнера у розбудові стійких систем Єдиного здоров’я.
Консультант з Єдиного здоров’я Офісу ВООЗ в Україні Олена Курята у своєму виступі підкреслила, що ВООЗ активно підтримує інтеграцію міждисциплінарних підходів для вирішення комплексних проблем охорони здоров’я. Основний акцент доповіді був зроблений на координації дій між секторами охорони здоров’я людей, тварин та довкілля, зміцненні національних систем для боротьби з інфекційними захворюваннями, розробці рекомендацій та наданні технічної підтримки для впровадження принципів One Health на державному рівні.
Олена Курята відзначила зусилля ВООЗ у розбудові стійких національних систем охорони здоров’я та їхньої адаптації до глобальних викликів. Її виступ став важливим внеском у розуміння того, як міжнародні організації сприяють розв’язанню актуальних проблем охорони здоров’я в Україні.
Європейський експерт проекту, доктор Пікка Йокелайнен , керівник відділу безпеки інфекційних захворювань та Єдиного здоров'я Державного інституту сироваток (Statens Serum Institut, Данія), поділилася досвідом трансформації свого закладу в інститут, орієнтований на принципи One Health.
Вона розповіла про еволюцію підходів до боротьби з інфекційними захворюваннями, інтеграцію ветеринарної, медичної та екологічної складових у дослідження та практику, розробку інноваційних методів діагностики та контролю інфекцій, які враховують зв’язок між здоров’ям людей, тварин і довкілля, відзначивши роль міжнародної співпраці у підвищенні ефективності заходів з профілактики та реагування на глобальні епідемії.
Екологічна складова підходу єдиного здоровя була представлена в доповіді професора та координатора проєктів Жана Моне ProEU і EcoEurope Ігоря Якименка. У своїй доповіді він акцентував на важливості інтеграції екологічної складової в підхід «Єдиного здоров’я», зокрема у контексті екологічної політики ЄС.
Професор Якименко розповів про амбіції Європейської зеленої угоди, яка спрямована на досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, та зазначив ключові виклики, які постають перед країнами, що прагнуть адаптувати ці підходи, зокрема про зв’язок між здоров’ям екосистем і ризиками для здоров’я людей та тварин, необхідність скорочення впливу сільського господарства та промисловості на довкілля для зменшення ризику зоонозів.
Конференція стала ефективною платформою для обміну досвідом між українськими та міжнародними фахівцями. Захід висвітлив необхідність впровадження інноваційних підходів для інтеграції Єдиного здоров’я в Україні. Конференція стала платформою для обміну досвідом і налагодження міжнародної співпраці.
Організатори висловлюють вдячність усім учасникам і партнерам за підтримку, а також відзначають важливість впровадження принципів Єдиного здоров’я для покращення здоров’я людей, тварин і навколишнього середовища в Україні.
Запис заходу буде доступний на сайті проєкту для всіх зацікавлених.
Марія Галабурда