Компост — друге життя опалого листя

November 7, 2024

З настанням осені люди починають активно збирати опале листя, інколи спалюючи його, не замислюючись над тим, якої шкоди це завдає здоров’ю та довкіллю. Спалювання листя і сухої трави несе значну шкоду для довкілля, це призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми, порушуються енергетичні потоки в екосистемах, збіднюється біорізноманіття. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, який здатний викликати у людини онкологічні захворювання. Окрім того, з продуктами горіння у повітря вивільняються діоксини — одні з найотруйніших для людини речовини.

На факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології, цими днями, за ініціативи декана факультету Юлії Коломієць, викладачів кафедри екології агросфери та екологічного контролю, а також студентів спеціальності 101 «Екологія» було встановлено контейнери для компостування опалого листя. За своєю суттю компостування фактично є природним процесом розкладання листя, трави та інших органічних відходів за участі кисню, ґрунтових бактерій, а також життєдіяльності каліфорнійского черв’яка. У результаті вірного дотримання технології компостування отримаємо компост — збагачене на органічні речовини добриво, яке покращує ґрунт на вміст поживних речовин та корисні мікроорганізмами без збудників хвороб та насіння бур’янів.

При дотриманні умов компостування в компостній масі через 1-2 роки можна отримати готовий продукт. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Використання компосту планується в якості прикореневої підкормки дерев і кущів на території прилеглій до 4 навчального корпусу.

Студенти-екологи впевнені, що такий підхід утилізації і переробки органічних відходів зелених насаджень сприятиме збереженню природних ресурсів, покращить якість повітря та збагатить ґрунтову екосистему в умовах урбанізації. Сподіваємося, що ініціатива факультету захисту рослин, біотехнологій та екології щодо безпечної утилізації органічних відходів матиме своє продовження й на інших територіях зелених насаджень університету.

 

Олена Наумовська, Світлана Паламарчук,
доценти кафедри екології агросфери та екологічного контролю,
студенти гуртка «Екосвіт»

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook