Підсумки навчальної практики з Міжнародної економіки для студентів спеціальності 051 «Економіка» освітньо-професійної програми «Міжнародна економіка»
Відповідно до Положення про практичну підготовку студентів НУБіП України та навчального плану економічного факультету, з 17 по 28 червня 2024 року відбулася навчальна практика з дисципліни «Міжнародна економіка» для студентів 2 курсу, 2 групи першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 051 «Економіка» освітньо-професійної програми «Міжнародна економіка».
Перед початком навчальної практики було проведено інструктаж з техніки безпеки та охорони праці, обговорено організаційні питання, визначено основні завдання навчальної практики та запропоновано теми для досліджень.
Навчальна практика проводилася на базі міжкафедральної навчально-наукової лабораторія TOPAS ЄС ПРОЕКТ ERASMUS+ та навчально-наукової лабораторії «AGMEMOD» кафедри глобальної економіки економічного факультету, які оснащені сучасною комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням відповідно до порядку проведення атестації навчальних, навчально-виробничих та навчально-науково-виробничих лабораторій НУБіП України.
У відповідності до обраної студентом теми дослідження, після ознайомлення з наявними базами даних у відповідних лабораторіях та особливостями їх використання, кожним студентом для написання звіту було здійснено збір та обробку матеріалу для написання аналітичної та практичної частини звіту з навчальної практики.
У рамках навчальної практики студенти також мали змогу здійснити цікаві екскурсії. Екскурсії були організовані з метою поглиблення теоретичних знань здобувачів вищої освіти в сфері міжнародних економічних відносин та міжнародної економіки а також для вивчення практичних аспектів ведення міжнародної економічної діяльності.
20 червня здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти з міжнародної економіки мали можливість відвідати Міністерство аграрної політики та продовольства України, де зустрілись з начальником управління міжнародної співпраці та євроінтеграції Міністерства аграрної політики та продовольства України Пінчуком Олексієм Ігоровичем, а також із заступником начальника управління - начальником відділу експертизи нормативних актів та взаємодії з КМУ управління правового забезпечення Шумейко Вікторією Дмитрівною.
Представники державної установи ознайомили студентів зі структурою апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України, в т.ч. з функціоналом управління міжнародної співпраці та євроінтеграції, основними компетенціями, та напрямами роботи, нормативно-правовими засадами, зовнішньополітичними та міжнародними аспектами діяльності структурних підрозділів, їх інформаційно-аналітичним забезпеченням тощо. Докладніше Олексій Ігорович Пінчук розповів про сучасний стан реформування аграрного сектору України на шляху до членства в ЄС, висвітлив зміст і напрями роботи по впровадженню європейських протоколів та стандартів, а також розкрив особливості, пов’язані з вирішенням питань та складнощів, що мають місце при їх імплементації в українській практиці.
Цікава та жвава дискусія відбулась в процесі заданих запитань з боку студентів, зокрема, щодо взаємозв’язку володіння необхідними компетентностями для відбору кандидата на державну службу, часових рамок робочого часу та розміром заробітної плати державного службовця даної установи.
Відвідування Міністерства аграрної політики та продовольства України залишило за собою багато гарних вражень і, точно, добрих спогадів. Студенти подякували керівництву управління міжнародної співпраці та євроінтеграції за нагоду ознайомитись з роботою державної інституції та за запрошення доєднатися до команди професіоналів після завершення навчання. Студенти НУБіП України подякували за можливість відвідати Міністерство аграрної політики та продовольства України випускнику кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності факультету аграрного менеджменту Киценку Віталію Петровичу, який займає посаду заступника начальника Управління з питань природокористування та розвитку агропромислового комплексу, завідуючий відділом з питань розвитку агропромислового комплексу господарсько-фінансового департаменту секретаріату Кабінету Міністрів України.
25 червня студенти також мали змогу зустрітись та обговорити практичні питання міжнародної діяльності підприємства з представниками бізнесу. Вони відвідали «Агробудівельний альянс «АБА «АСТРА»» - один із найбільших постачальників та сервісних операторів сільськогосподарської техніки в Україні, яка вже понад 20 років на ринку.
Під час екскурсії студенти мали змогу ознайомитись та побачити різноманітні аспекти діяльності підприємства. Спочатку екскурсанти відвідали навчальний клас, де отримали вичерпну інформацію про діяльність «Агробудівельного альянсу «АБА «АСТРА»», а це - продаж нової і вживаної сільськогосподарської техніки, гарантійний сервіс та післягарантійне сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки та продаж запасних частин до сільськогосподарської техніки. Після презентації діяльності підприємства у здобувачів було багато запитань щодо особливостей імпорту техніки в Україну, зокрема, студентів цікавила калькуляція імпортної ціни, процес розмитнення, логістика та логістичні витрати та інші питання пов’язані з міжнародною складовою діяльності підприємства.
Потім студенти відвідали склад запасних частин. Працівники складу зазначили, що постачання запчастин з Європи відбувається 2-3 рази на тиждень, а по Україні постачання відбувається протягом доби. Асортимент запасних частин компанії «АБА «АСТРА» - понад 20 тис. найменувань (оригінальні запчастини, альтернативні запчастини). З 2020 року підприємство також організувало роботу інтернет-магазину запчастин для сільськогосподарської техніки та налагодило співпрацю з Новою поштою, що прискорило надання відповідних послуг.
Бакалаври з міжнародної економіки також мали змогу побувати на демонстраційній площадці підприємства та ознайомитись із широким спектром техніки, що постачається підприємством вітчизняним аграріям. Техніка, яка там представлена охоплює практично всі види сільськогосподарських робіт в агропідприємствах будь-якого масштабу - колісні та гусеничні трактори, зернозбиральні комбайни, пропашні та зернові сівалки, прес-підбирачі, обприскувачі, телескопічні навантажувачі, ґрунтообробна техніка, розкидачі мінеральних добрив, кругові та фронтальні системи зрошення. Техніка, яку постачає компанія в Україну - це відомі в Європі та світі марки: Fendt, Valtra, Manitou, Horsch, Berthoud, Bogballe, Valmont/Valley, FraMest та Trimble.
Студенти НУБіП України висловили вдячність керівництву підприємства, зокрема, Генеральному директору Губарєву Ігору Анатолійовичу та колективу «Агробудівельного альянсу «АБА «АСТРА»» за нагоду здобути цінні емоції та знання, які вони отримали під час екскурсії, і в майбутньому зможуть використати їх для свого академічного та професійного розвитку.
Цього року навчальна практика з Міжнародної економіки відбулася у режимі офлайн - наживо. Це сприяло кращому сприйняттю та виконанню поставлених завдань. Робоча програма та план практики були виконані в повному обсязі. Студенти здобули практичні навички застосування теоретичних знань для вирішення практичних завдань в сфері міжнародної економіки.
Під час проходження навчальної практики з Міжнародної економіки студенти підготували та захистили звіти з навчальної практики. Серед найкращих, які отримали 90 балів і вище (за 100-ою шкалою), можна виділити таких студентів: Буркацького Микиту, Рудь Анну, Лисюченко Вікторію, Гузняєву Анастасію, Касянчука Тараса, Сохана Івана, Саустенко Антона та Матійчук Анну.
Колектив кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД висловлює вдячність усім посадовцям та представникам бізнесу за участь у проведенні змістовних зустрічей під час навчальної практики, що дозволить підвищити якісний рівень практичної складової підготовки бакалаврів зі спеціальності 051 «Економіка» освітньо-професійної програми «Міжнародна економіка».
Лариса Діброва,
Сергій Кузьменко,
доценти кафедри адміністративного менеджменту
та зовнішньоекономічної діяльності
'