Підсумки діяльності економічного факультету в 2022 році та завдання на 2023 рік
Share:
December 22, 2022
21 грудня відбулися збори трудового колективу економічного факультету за участі ректора університетуСтаніслава Ніколаєнка.
Звіт декана економічного факультету Анатолія Діброви «Про підсумки діяльності науково-педагогічного колективу економічного факультету в 2022 році та завдання на 2023 рік» розпочався з хвилини мовчання та вшанування пам’яті тих, хто віддав своє життя за свободу і незалежність України.
Декан зазначив, звітний 2022 рік увійде в історію, як рік повномасштабної війни російської федерації проти незалежної України. Російська агресія, що триває вже понад 300 днів, посилила й розширила виклики, які вже постали перед науково-педагогічним колективом економічного факультету через епідемію COVID-19. Усі ми вчилися та продовжуємо вчитися жити, працювати і навчатися в умовах воєнного стану, відсутності електроенергії та зв'язку.
Але незважаючи на ті труднощі, з якими зіткнувся колектив університету в цілому і економічний факультет зокрема, достойно пройшов цей непростий шлях. Свідченням цього є те, що ми перші в Україні 14 березня відновили навчання в дистанційному режимі, при цьому бої ще велися навколо Києва. Вірне рішення було – розпочати навчальний рік для 2,3 і 4 курсу з 15 серпня.
Анатолій Діброва відзначив, що надзвичайно складною також була вступна компанія. Відбулося внесення змін до правил прийому на навчання. Значна частина вступників внаслідок загрози життю, бойових дій та тимчасову окупацію окремих територій вимушено перемістилася в межах України або за кордон. Проте, як свідчать результати вступної компанії – студентами 1 курсу економічного факультету було зараховано 183 особи. Аналіз свідчить, що в порівнянні з 2021 р. на 1 курс до нас вступило на 42 студенти менше. Цей недобір відбувся переважно за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування».
Станом на листопад 2022 р. контингент студентів економічного факультету складає 1559 осіб, у тому числі на денній формі навчання – 820 студентів, на заочній – 659 студентів.
Декан економічного факультету зауважив, що на сьогодні до складу економічного факультету входять 7 кафедр, які забезпечують підготовку фахівців ОС «Бакалавр» та ОС «Магістр» за 4 спеціальностями. На факультеті функціонує 8 лабораторій, у т.ч.: 1 міжкафедральна навчально-наукова лабораторія, 2 навчальні, 2 навчально-наукових, 2 навчально-науково-виробничих, 1 навчально-виробнича.
Спільно з Нацфінкомпослуг здійснюється підготовка аварійних комісарів для сільського господарства. Науково-педагогічні працівники факультету активно співпрацюють з відокремленими підрозділами Університету, які здійснюють підготовку молодших спеціалістів за спеціальностями «Економіка підприємства», «Бухгалтерський облік», «Фінанси і кредит», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», «Оціночна діяльність», випускники яких продовжують навчання за спеціальністю.
Розширено форми профорієнтаційної роботи: запроваджено регулярне проведення студентських конференцій за участю студентів факультету та інших ЗВО, навчально-наукових семінарів, вебінарів, створено гуртки «Школа фінансової грамотності», «Цифрова статистика», «Брокер», «Підприємець», «Облік і аудит», «Юний економіст», «Юний фінансист» у школах. На факультеті практикується двічі на рік після кожної сесії проведення опитування студентів для з’ясування рівня задоволеності якістю отримуваної освіти. В 2022 р. професорсько-викладацьким складом факультету видано 3 підручники, 13 навчальних посібник, 15 монографій, 160 наукових статей, 112 методичних розробок.
Всі 345 навчальні дисципліни забезпечені електронними навчальними курсами, з яких 51,9% атестовано. Це дозволило факультету в умовах запровадження воєнного стану, оперативно перевести навчальний процес в дистанційний режим. За факультетом закріплено 8 комп’ютерних класів та розміщено 143 комп’ютер, з яких 55,2% - до 3 років.
Факультет активно співпрацює зі стейкхолдерами, зокрема функціонує рада роботодавців економічного факультету, яку очолює директор ТОВ «Школи професійного росту» Захарченко В.П. З метою підвищення якості практичної підготовки протягом 2022 р. укладено договори про стратегічне партнерство факультету з 4 компаніями. Анатолій Діброва зупинився на науково-інноваційній роботі факультету, за звітний період обсяг фінансування НДР склав 1174,0 тис. грн. На факультеті за 4 науковими спеціальностями здійснюється підготовка 94 аспірантів. Функціонує 1 спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій. Протягом поточного навчального року на базі факультету проведено 4 міжнародних науково-практичних конференцій. Протягом звітного періоду проведено 8 круглих столів.
Незважаючи на запровадження воєнного стану в 2022 р. науково-педагогічні працівники економічного факультету активно брали участь у міжнародних заходах в дистанційному режимі. Зокрема, 64 НПП економічного факультету пройшли міжнародне стажування, 74 НПП брали участь в міжнародних конференціях за кордоном та 345 НПП в міжнародних конференціях в Україні в дистанційному режимі. Економічний факультет спільно з факультетом інформаційних технологій виграв тендер на реалізацію проєкту «Інформаційно-навчальна платформа для фінансових/кредитних дорадників» в рамках технічної допомоги ЄС за фінансування Європейського інвестиційного банку, 2021 р. (Керівники Швиденко М.З., Діброва А.Д.), а реалізується проєкт DAAD «Діджиталізація навчального процесу в українських аграрних університетах», 2019-2022 рр. (Ткачук В.А.). На факультеті сформовано англомовні групи на всіх курсах та спеціальностях, за виключенням ОП «Економіка підприємства» ОС Магістр. В середньому майже третина дисциплін від загальної кількості на факультеті викладається англійською мовою. Цього року 11 студентів факультету навчається на відповідних програмах у зарубіжних університетах.
Не зважаючи на складні умови активно діє студентське самоврядування, інститут наставників, розроблено та реалізується річний план культурно-виховної і спортивно-масових робіт економічного факультету. Факультет здійснює системну діяльність щодо поліпшення матеріально-технічної бази навчання. Зокрема, в 2022 р. проведено косметичний ремонт – в кімнатах викладачів 403, 405, 406, 505, 515 к.10. Здійснено заміна меблів у викладацьких кімнат 604, 605, 606, 403, 407,505, 506. Силами студентської будівельно-ремонтної бригади за рахунок позабюджетних коштів і благодійних внесків здійснено капітальний ремонт 13 та косметичний ремонт у 2 кімнатах в гурт. №10 для студентів-першокурсників. Співробітники і студенти факультету брали активну участь у заходах з благоустрою й озеленення території, закріпленої за факультетом.
Також декан в ході доповіді закцентував увагу на якісному складі науково-педагогічних працівників економічного факультету; результатах рейтингу НПП; кількості студентів, що перебувають за кордоном; на успішності студентів економічного факультету, а саме 21% студентів мають академічну заборгованість; результатах опитування студентів 2-4 курсу за підсумками зимової екзаменаційної сесії 2022-2023 н.р.; результатах анкетування випускників-магістрів економічного факультету 2022 року. Студенти економічного факультету є переможцями та призерами конкурсів та Міжнародних олімпіад у 2022 році.
Участь в обговоренні звіту декана економічного факультету взяли завідувач кафедри фінансівНадія Давиденко, заступник декана з наукової роботиЮлія Негода, доцент кафедри обліку та оподаткуванняВолодимир Литвиненкодоцент кафедри статистики та економічного аналізуТетяна Собченко, доцент кафедри організації підприємництва та біржової діяльностіВалентина Яворська, голова студентської організації факультетуВікторія Дорошенко, які позитивно оцінили роботу факультету.
Завідувач кафедри фінансівНадія Давиденко зосередила увагу на навчальній, науковій роботі кафедри, підготовці до акредитації освітньо-наукових програм PhD доктор філософії, підготовці студентських наукових робіт до 1-го етапу Всеукраїнського конкурсу, питаннях рейтингу тощо. Доцент кафедри обліку та оподаткування Сергій Литвиненко розповів про наукову діяльність кафедри та здобутки студентів на олімпіадах, запропонував звіт декана схвалити, роботу колективу визнати позитивною. Вікторія Дорошенко прозвітувала про роботу студентської організації та навчання студентів у військовий період та подякувала викладачам за продуктивну працю. Тетяна Собченко закцентувала увагу на дистанційній освіті, її особливостях та запропонувала схвалити звіт про діяльність факультету. Заступник декана з наукової роботи Юлія Негода розповіла про активізацію наукової діяльності факультету, також в частині публікацій статей в наукометричних базах даних, акредитацію освітньо-наукових програм PhD доктор філософії в наступному році, міжнародне фінансування наукових проектів тощо. Доцент кафедри організації підприємництва та біржової діяльності Валентина Яворська підримала пропозицію схвалити звіт декана, зосередила увагу на роботі зі студентами та батьками, курсах підвищення кваліфікації.
Усі виступаючі позитивно оцінили роботу колективу та основними завданнями на 2023 рік було визначено: - З метою забезпечення якості організації навчального процесу в умовах воєнного стану та підготовкою до 125-річчя університету: підвищити професійні компетенції викладача, серед яких на перший план виходить не тільки високий рівень професіоналізму, але й психологічна стійкість, мобільність, гнучкість, удосконалення володіння сучасними інформаційними технологіями та інноваційними методами викладання; створити умови для забезпечення безпеки усіх учасників освітнього процесу - встановлення постійного взаємозв’язку між студентами і викладачами; удосконалити профорієнтаційну роботу через створення телеграм-каналів, viber-спільноти вступників в розрізі кафедр. Подальша співпраця з Ірпінським академічним ліцеєм НУБіП України та іншими навчальними закладами; здійснити організаційні заходи щодо підготовки студентів 4 курсу та 2-СТ при вступі до магістратури у формі – ТЗНК; досягнути повного наповнення та атестації навчальних дисциплін ЕНК (Завідувачі кафедр); активізувати співпрацю з бізнесом викладання окремих тем лекцій, участь у всеукраїнських конкурсах та 2-гому етапі Всеукраїнського студентського конкурсу наукових та дипломних робіт (Завідувачі кафедр); підвищити якість викладання дисциплін за рахунок удосконалення педагогічної майстерності НПП, запровадження інтерактивних методів навчання (ділові ігри, case-study) (Завідувачі кафедр); формування бази відеолекцій, практичних та семінарських робіт. - Науково-інноваційну діяльність факультету спрямовувати на: акредитацію освітньо-наукових програм підготовки докторів філософії PhD за спеціальностями 071, 072 та 076; подальший розвиток наукового журналу «Економіка та управління бізнесом»; активізацію роботи НПП щодо залучення фінансових ресурсів в т.ч. від державних і вітчизняних комерційних структур, міжнародних грантів на проведення наукових досліджень у проектах програми ЄС з наукової мобільності, досліджень та інновацій «Horizont 2020»; готувати міжкафедральні (міжфакультетські) проекти науково-дослідних робіт на конкурс для фінансування у 2024 р. (Завідувачі кафедр); підвищення кількісних та якісних показників наукових публікацій НПП, докторантів і аспірантів в іноземних рейтингових журналах, у т.ч. тих, що індексуються в науково-метричних базах Scopus, Web of Science та ін.; підвищити ефективність підготовки аспірантів та активізувати роботу щодо підготовки докторантів (Завідувачі кафедр). - В міжнародній діяльності: поглиблювати та розширювати існуючі контакти із закордонними університетами-партнерами зі США, країн ЄС, зокрема Вишеградської асоціації університетів; проведення профорієнтаційної роботи щодо залучення у 2023-2024 н.р. іноземних студентів на навчання; проведення Міжнародних науково-практичних конференцій професорсько-викладацького складу, студентів, а також круглих столів з актуальних питань розвитку національної економіки; налагодити співпрацю зі стажування НПП та студентів факультету в закордонних університетах за програмами Еразмус+ та Горизонт 2020; продовжити практику формування окремих англомовних груп для кожної спеціальності ОС «Бакалавр» і «Магістр» на факультеті та забезпечити викладання дисциплін англійською мовою; підвищити активність кафедр щодо пошуку та здобуття наукових міжнародних грантів, стажування в наукових установах закордонних країн; забезпечити проходження стажування НПП та студентів в університетах-партнерах зі США, ЄС та інших країн. - Розвиток матеріально-технічної бази.
Узагальнюючи роботу колективу декан Анатолій Діброва звернув увагу на виконання поставлених завдань спільними зусиллями, подякував колективу за самовідданну працю в надскладних умовах сьогодення. Також було рекомендовано зміни до складу Вченої ради економічного факультету.
Підсумовуючи звіт декана, ректор університету Станіслав Ніколаєнко зосередив увагу на роботі та завданнях університету: підтримці один одного в колективі, навчальному процесі в умовах воєнного стану, допомозі Збройним Силам України, профорієнтаційній роботі, зростанні контингенту студентів, надходженню позабюджетних коштів, зміцненні матеріально-технічної бази, міжнародній діяльності, реалізації стратегічної програми розвитку Університету «Голосіївська ініціатива – 2025». Наостанок Станіслав Ніколаєнко привітав всіх з прийдешніми святами та побажав всім присутнім здоров’я, Миру та Перемоги.
Лариса Олійник,
секретар вченої ради економічного факультету
Натисніть «Подобається», щоб читати новини НУБіП України в Facebook