«Екологічний вікенд» – новий крок до популяризації екологічних знань

10 лютого 2020 року
     У цю суботу, 8 лютого 2020 року, кафедра екології агросфери та екологічного контролю факультету захисту рослин і біотехнологій щиро відкрила свої двері для учасників «Екологічного вікенда».

     Цей семінар-практикум був проведений у новому форматі: усіх присутніх об’єднувала любов до квітів, до землі, бажання працювати на свої «сотках» й можливість отримувати прибуток від свого хоббі. Це однодумці з facebook, які об’єдналися вдруге, щоб поділитися своїм досвідом і проблемами. Але головне – це усвідомлення важливості екологізації середовища проживання і бажання зробити свій посильний внесок в його покращення. Географія учасників охопила третину України: Київську, Житомирську, Рівненську, Черкаську, Чернігівську, Волинську, Кіровоградську та Харківську області.

  

     Відкрив цей захід декан факультету захисту рослин, біотехнологій та екології, професор Микола Доля. Він привітав учасників, презентував здобутки факультету, наголосив на важливості проведення таких зустрічей й побажав плідної співпраці. Заступник декана, доцент Юлія Рибалко, ознайомила присутніх з особливостями підготовки екологів у Національному університеті біоресурсів і природокористування України й відмітила про необхідність популяризації екологічних знань серед різних верств населення.

     В рамках даного заходу організаторами було проведено круглий стіл «Екологізація приватного аграрного сектору: реалії і перспективи». Тут виступили представники науки, бізнесу, дорадчих служб, а також учасники.
     Зокрема, завідувач кафедри екології агросфери та екологічного контролю, професор Володимир Чайка презентував доповідь «Принципи біозахисту квіткових, плодово-ягідних і овочевих культур». Жваве обговорення аудиторії викликали питання біопрепаратів на присадибних ділянках як альтернативи хімічним засобам захисту рослин.

     Спеціаліст компанії Integro-SD Деречін Євген розповів про «Особливості застосування натурального органічного добрива «Гуміно де Галліна». Він ознайомив присутніх про біотехнологічні аспекти виробництва цього добрива із курячого посліду. Розповів про досвід використання під різні культури, а особливо про покращення стресостійкості рослин в сьогоднішніх кліматичних умовах.

     Важливою ланкою для успішної реалізації будь-якого проекту, в тому числі і екологічного, є кооперація. Олена Шкатула, виконавчий директор Житомирської обласної асоціації сільськогосподарської дорадчої служби, виступила з доповіддю: «Кооперація на селі та бізнесові пропозиції». Вона закцентувала увагу особливостях ведення бізнесу в сільській місцевості, реаліях та перспективах органічного виробництва (в т.ч. і лікарських трав), еко-тренди та екопослуги.
     Також поділилися власним досвідом проживання, наявних екологічних проблем і ведення бізнесу в сільській місцевості Анна Кармазіна та Олена Кравчишин (Київщина), Оксана Юрко (Черкащина), Лариса Мельниченко (Кіровоградщина), Тетяна Здоровій (Волинь) та Наталя Рашко (Рівненщина). Усі вони відзначили про наявні проблеми із несанкціонованими сміттєзвалищами та низький рівень екологічної свідомості місцевого населення.

     Крім того, для аналізу екологічних проблем, наявних в приватному аграрному секторі, співробітниками кафедри екології агросфери та екологічного контролю було здійснено анонімне анкетування учасників круглого столу. По 10-бальній шкалі (від 1 до 10) респонденти оцінили екологічну ситуацію на середньому рівні (5,2) із визначенням чітких проблем в залежності від регіону проживання: радіаційне забруднення, забруднення навколишнього середовища промисловими підприємствами агрохолдингами, виснаження річок. Рівень екологічної свідомості їх земляків виявився нижче середнього (4,2). Основною ж екологічно-свідомою ланкою є молодь, яка підтримує напрямок екологізації середовища проживання. Засобами комунікації і організації різноманітних заходів активістами наразі є соціальні мережі.
     Більшість учасників відзначила, що у своїх приватних садибах вони використовують, переважно, хімічні засоби захисту рослин (фунгіциди, інсектициди). Але, не уникають їхньої уваги і біопрепарати (Актофіт, Фітоцид, Байкал, Фітоспорин, Мікосан тощо). Також активно застосовують органічні та органо-мінеральні добрива для підвищення родючості ґрунту і мінеральні добрива для живлення рослин. Органічні рештки із садиби та органічні відходи із домогосподарства 98% опитуваних компостують.

     Широко розповсюдженою проблемою є наявність стихійних сміттєзвалищ у сільській місцевості, спалювання листя та бадилля восени, низька якість води. Покращення стану довкілля відбувається, переважно, за рахунок ентузіазму окремих громадян (спільноти), які за власний рахунок організовують прибирання території та утилізацію відходів. Проте головною проблемою є інертність більшості селян щодо визначених проблем. Тому потрібно активно проводити екологічне просвітництво і популяризацію екологічних знань серед зазначеного населення.
     В цілому, в аудиторії панувала невимушена атмосфера, адже спілкувалися однодумці, ділилися досвідом і планами на майбутнє.


Марина Ладика,
доцент кафедри екології агросфери та екологічного контролю
Юлія Рибалко,
заступник декана факультету захисту рослин, біотехнології та екології

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook