Засідання секції «Інформаційні системи і технології в економіці, техніці та природокористуванні» XII Міжнародної науково-практичної конференції "Глобальні та регіональні проблеми інформатизації в суспільстві і природокористуванні 2024"
21 листопада 2024 року на кафедрі Інформаційних систем та технологій НУБіП України у межах XII Міжнародної науково-практичної конференції "Глобальні та регіональні проблеми інформатизації в суспільстві і природокористуванні 2024"відбулось засідання секції конференції «Інформаційні системи і технології в економіці, техніці та природокористуванні».
Результати досліджень представляли професори, доценти та аспіранти кафедри Інформаційних систем та технологій.
Було представлено особливості організації викладання дисципліни «Інформаційні системи і технології в управлінні» для першого (бакалаврського) рівня здобувачів вищої освіти через наступні об’єкти впливу: забезпечення належно високого конкурентного рівня викладання дисципліни з врахуванням досвіду українських і закордонних вишів щодо підготовки фахівців, вимоги стейкхолдерів щодо вивчення сучасних актуальних систем автоматизації бізнесів, різний рівень знань і мотивації здобувачів освіти і необхідність впровадження кейс-технологій навчання, як дієвого інструменту осмислення реальних професійних ситуацій, опис яких водночас відображає не тільки практичні проблеми, а й актуалізує певний комплекс знань, які необхідно засвоїти для їх розв'язання та існуючі обмеження у часі і тижневому навантаженні при організації навчального процесу.
Проаналізовано впровадження систем штучного інтелекту для платформи електронного дорадництва, яке замінює сільськогосподарського консультанта в галузі рослинництва, та досліджені найкращі платформи, що спеціалізуються на обробці природної мови (NLP) та аналізі текстових даних. Більш детально порівняно системи, що забезпечують гнучкі можливості для аналізу текстових даних та створення інтелектуальних консультантів на основі ШІ.
Запропоновано засади технічної реалізації організації процесу вибору студентами дисциплін за допомогою системи управління курсами Moodle. Зокрема обґрунтовано інтеграцію платформ для управління навчанням з університетськими інформаційними системами, що дозволяє значно оптимізувати процеси вибору курсів, уникати помилок при реєстрації, автоматично формувати академічне навантаження та підтримувати баланс між кількістю студентів і викладачів.
Було розглянуто особливості застосування блокчейн-систем у енергетичній галузі. Проаналізовано виклики, з якими стикається енергетичний сектор. Обґрунтовано створення смарт мережі та смарт обліку для торгівлі енергією. Висвітлені проблеми сфери охоплення блокчейна, обумовлені процесами поточного стану цифровізації і інтелектуалізації технологій енергетичної галузі та гарантування безпечної та збалансованої її роботи.
Для побудови системи прийняття рішень для відновлення родючості ґрунтів, деградованих внаслідок бойових дій, методом декомпозиції виділені задачі аналізу нормалей трикутників, генерації карти висот, аналізу градієнтів висоти, застосування фільтрації локальних екстремумів та методи їх вирішення. Послідовне вирішення зазначених задач дасть змогу отримати деталізовану карту рельєфу, де кожен метод доповнює один одного. Аналіз нормалей і карта висот формують загальну структуру рельєфу, тоді як градієнти та локальні екстремуми уточнюють його, виділяючи критичні області. Це забезпечує точний і комплексний підхід до візуалізації та аналізу рельєфу, що сприяє більш ефективному оцінюванню нерівностей на поверхні.
По завершенні роботи секції були підведені підсумки і результати представлених доповідей рекомендовані для друку у фаховій факультетській збірці наукових праць.
Вікторія Смолій
Професор кафедри ІСТ