Загальні відомості про ОП, історію її розроблення та впровадження
Підготовку фахівців за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування» у Національному університеті біоресурсів і природокористування України (НУБіП України) здійснює кафедра «Автоматики та робототехнічних систем ім. акад. І.І. Мартиненка» (АРС). Кафедра АРС є структурним підрозділом Навчально-наукового інституту (ННІ) енергетики, автоматики і енергозбереження НУБіП України, який на підставі рішення вченої ради університету від 25 лютого 2009 року, та наказу ректора НУБіП України № 187 від 10 березня 2009 року створено, як ННІ енергетики і автоматики, а в 2015 році отримав нинішню назву ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження.
Кафедра АРС розпочала своє існування у квітні 1974 року як кафедра автоматизації сільськогосподарського виробництва в Українській сільськогосподарській академії. У 2009 р. кафедра була перейменована на кафедру автоматики та робототехнічних систем ім. акад. І.І. Мартиненка, засновника потужної наукової школи. В 2013 р. було здійснено акредитацію спеціальності «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» за другим магістерським рівнем вищої освіти відповідно до рішення Акредитаційної комісії від 03.10.2013 р. протокол №2648-л та отримано сертифікат про акредитацію НД №1193072. Освітньо-наукова програма (ОНП) «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» була оновлена у 2018 році проектною групою у складі: Коваль В.В., д.т.н., професор кафедри АРС (гарант програми); Лисенко В.П., д.т.н., завідувач кафедри АРС (член групи); Шворов С.А., д.т.н., професор кафедри АРС (член групи), Болбот І.М. к.т.н., доцент кафедри АРС (член групи) і затверджена рішенням вченої ради НУБіП України (протокол №10 від 30.05.2018 р. , https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u284/katalog_osvitnih_program_p...).
У зв’язку із зміною назви спеціальності та віднесенням її до галузі знань 17 «Електроніка, автоматизація та електронні комунікації» запропонована зміна назви ОНП підготовки магістрів за спеціальністю 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка» другого (магістерського) рівня вищої освіти, яка затверджена в 2023 році.
Також були внесені зміни до ОНП, що пов’язані з введенням додаткового вибіркового блоку дисциплін "Автоматизація цифрових інфокомунікаційних та електроенергетичних комп’ютерно-інтегрованих систем" та заміною дисципліни «Прикладна статистика для економічних обґрунтувань інженерних рішень» замість дисципліни «Аграрна політика», які запропоновані науково-педагогічними працівниками кафедри в процесі обговорення. Були внесені зміни в ОНП, що пов’язані з введенням нових дисциплін «Методи і засоби сучасної автоматизації цифрових електронних комунікацій» та «Оптимальні та адаптивні системи керування біотехнічними об’єктами», які запропоновані в процесі обговорення з стейкхолдерами. У 2024 році внесено зміни, що пов’язані з заміною дисципліни «Інтелектуальна робототехніка агропромислового виробництва» замість дисципліни «Особливості комп’ютерно-інтегрованих систем автоматизації біотехнічних об'єктів». Також були внесені зміни в ОНП, що пов’язані з заміною дисципліни «Інтелектуальна робототехніка для складних біотехнічних об’єктів» замість дисципліни «Розпізнавання образів та обробка сигналів у робототехніці», які запропоновані науково-педагогічними працівниками кафедри в процесі колективного та індивідуального обговорення.
ОНП для підготовки здобувачів вищої освіти на другому (освітньому) рівні містить обсяг кредитів ЄКТС, необхідний для здобуття відповідного ступеня вищої освіти; перелік компетентностей випускника; нормативний зміст підготовки здобувачів вищої освіти, сформульований у термінах результатів навчання; форми атестації здобувачів вищої освіти; вимоги до наявності системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти. До складу ОНП входить навчальний план, а також графік навчального процесу, які розроблені з урахуванням особливостей форм навчання https://nubip.edu.ua/node/109863, https://nubip.edu.ua/node/23669.
Освітній процес за ОНП здійснюють висококваліфіковані науково-педагогічні працівники, кваліфікація та досвід роботи яких дозволяють забезпечити належну якість підготовки фахівців.
Для провадження освітньої діяльності за ОНП використовується матеріально-технічна база (навчальні аудиторії, спеціалізовані лабораторії, комп’ютерні класи, точки бездротового доступу до мережі Інтернет, мультимедійне обладнання, бази практик та ін.), санітарно-технічний стан і оснащення якої повністю дозволяють забезпечити виконання навчального плану за ОНП. Під час реалізації ОНП підтримуються тісні зв’язки з роботодавцями – провідними підприємствами регіону.
ОНП розроблена згідно нормативно-правової бази, що регулює питання здобуття вищої освіти. Створенню ОНП передувала системна робота з формування програмних результатів навчання, які б відповідали вимогам ринку праці до фахових компетентностей і, вже на підставі затребуваних ринком праці компетентностей, формувались робочі програми навчальних дисциплін. За період реалізації ОНП, з метою удосконалення її змісту, змінювався склад проектної групи, змінювалося наповнення програми відповідно до змін нормативно-правових актів та рекомендацій стейкхолдерів. Перелік компетентностей випускника сформований з урахуванням сучасних вимог до здатності розв'язувати складні завдання та проблеми у галузі автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
Ціллю ОНП є підготовка фахівців, здатних до комплексного розв’язання складних задач створення, модернізації та експлуатації автоматизованих комп’ютерно-інтегрованих систем та їх елементів, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій, оновлення знань в умовах неповної інформації шляхом отримання практичних та наукових результатів з оформленням та захистом магістерської кваліфікаційної роботи. Особливості цієї програми полягають у наданні можливостей в опануванні понять та принципів теорії автоматичного керування, наукових принципів розроблення, модернізації та експлуатації систем автоматизації складних біотехнічних об’єктів, електронних комунікацій, енергетики, інтелектуальної робототехніки з використанням комп’ютерно-інтегрованих технологій, які забезпечують конкурентоспроможність продукції, інноваційний розвиток економіки, безпеку держави.