Нові сорти садових культур селекції НУБіП України

1 лютого 2023 року
  Нещодавно Державний реєстр сортів рослин України поповнився новими сортами плодових, лікарських та декоративних культур, дібраних фахівцями агрономічного факультету в колекційному-селекційному саду лабораторії "Генетичних ресурсів, інтродукції та селекції нетрадиційних плодових та декоративних культур", що розташована у ВП НУБіП України "Агрономічна дослідна станція". Університет отримав відповідні патенти на нові сорти та виключне право на їхнє розмноження.
ШИПШИНА «СПАЛАХ»
  Автори: Володимир Меженський, Людмила Меженська. Плоди вітамінної шипшини вирізняються надвисоким умістом вітаміну С (аскорбінової кислоти) та провітаміну А (каротину), що надає їм потужних лікувальних властивостей. Сорт "Спалах" містить гени шипшини травневої та шипшини Веббової, тобто є міжвидовим гібридом, що поєднує цінні властивості батьківських видів. Нижні частини стебел вкрити численними шипами, проте в зоні плодоношення шипи повністю відсутні, що полегшує ручне збирання. Проте вирощування на промислових плантаціях передбачає механізоване збирання плодів для потреб фармацевтичної промисловості. Нині науковці НУБіП України працюють над питання розмноження цього сорту.
БУЗИНА «ЧОРНА РУТА»
  Автори: Володимир Меженський, Людмила Меженська, Артур Ліханов. У країнах Європи бузину чорну введено в промислову сортову культуру вже декілька десятиліть. Хоча бузина є звичайною рослиною для флори України, "Чорна Рута" є першим вітчизняним сортом, що дозволяє розпочати її широке культивування на наших теренах. Плоди бузини чорної мають високий протиокислювальний потенціал завдяки вмісту флавоноїдів, що тому їх використовують для лікування та в системі раціонального здорового харчування. Окрім того плоди цінуються як потужний природний харчовий барвник. Квітки також є важливою фармакологічною сировиною. Учені НУБіП України виявили зразок бузини, який перевершував інші за умістом рутину в квітках, тому новий сорт отримав відповідну назву за забарвленням плодів і накопичуванням великої кількості рутину в квітках – "Чорна Рута". Він має універсальне використання, тобто для цього слугують і квітки, і плоди. У лабораторії мікроклонального розмноження сорт вводять у культуру in vitro, щоб у стислі терміни можна було виростити потрібну кількість садивного матеріалу для промислових насаджень.
ЯБЛУНЯ «ОКСАНА»
  Яблуня є не тільки провідною зернятковою культурою в світі, а й вирізняється неабиякими декоративними властивостями. Найпоширенішими є сорти декоративної яблуні з червоними квітками, що походять від центральноазійської яблуні Сіверса Недзвецькієвої, яка має антоціанове забарвлення всіх органів. Під час виконання досліджень по державній тематиці "Селекція нетрадиційних плодово-декоративних культур з фітонцидно-лікувальними властивостями і розробка технологій натурального виробництва садовини в умовах Лісостепу України" було створено зокрема гібридний фонд декоративної яблуні. Серед нього дібрали низку перспективних форм, що поєднують високі декоративні властивості зі стійкістю до парші й борошнистої роси. Одну з них, що рясно квітує рожево-червоними квітками зареєстровано під назвою "Оксана". Хоча основне призначення сорту декоративне для потреб зеленого будівництва, проте її плоди, хоча й дрібні, але містять високу кількість біологічно активних речовин, тому придатні для переробки на компоти, мармелад, пастилу тощо. Отже маємо три в одному: декоративність, екологічність та садовину з лікувально-профілактичними властивостями.
 
Володимир Меженський,
професор кафедри садівництва ім. проф. В.Л. Симиренка

  

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook