Київська школа дипломатичних мистецтв: співпрацю продовжуємо
5 грудня 2025 р. Київська школа дипломатичних мистецтв презентувала в онлайн-форматі дослідження на тему «Пронизуючи туман війни: відстеження громадської думки в Росії за допомогою нових онлайн-даних». До заходу долучилися викладачі кафедри міжнародних відносин та суспільних наук разом зі студентами-бакалаврами. Захід відбувся у рамках циклу зустрічей, присвячених інноваційним методам роботи з інформацією та аналізу міжнародних відносин і геополітичної ситуації. Головним доповідачем виступив доктор філософії Роберто Фоа – асоційований професор Інституту державної політики імені Пітера Беннетта (Кембриджський університет) та директор Кембриджського центру майбутнього демократії, який представив роботу, виконану, зокрема, у співпраці з Інститутом Sephira.
У центрі уваги дослідження була новаторська методологія моніторингу громадської думки в Росії через аналіз пошукових запитів користувачів у системах Yandex та Google API. Цей підхід дозволяє отримати дані в режимі реального часу, пропонуючи значно точніше відображення суспільного настрою, ніж традиційні опитування в умовах авторитарного режиму. Доктор Фоа деталізував, що моніторинг здійснюється за шістьма основними індексами, які відображають ключові сфери суспільного життя, включаючи показники фінансового стресу, стану психічного здоров’я, а також рівня зловживання наркотиками та алкоголем. Представлені графіки наочно продемонстрували ефективність такого методу, зокрема, зафіксувавши різке зростання занепокоєння та суспільної незадоволеності після оголошення мобілізації в Росії, підтверджуючи, що «росіяни не сприйняли мобілізацію добре». Дослідження однозначно доводить, що аналіз великих масивів пошукових онлайн-даних є критично важливим інструментом для «пронизування туману війни» та розуміння справжнього, прихованого від державних медіа, ставлення населення до ключових політичних та воєнних подій.
Зустріч зібрала експертів, науковців та студентів, зацікавлених у вивченні глибинних процесів, що відбуваються в Російській Федерації, які часто залишаються прихованими за офіційною пропагандою.
Лекція «Piercing the Fog of War» справила на мене дуже хороше враження. Тема була цікавою й актуальною, особливо тому, що дослідження спиралося на офіційні статистичні дані та інформацію (Станіслав Шундрик). Мені також сподобалося, що вся презентація та обговорення проходили англійською мовою. Це дало можливість почути професійну англійську та краще відчути формат справжніх міжнародних академічних дискусій. Поєднання іноземної мови та обговорення важливих питань справили чудове враження (Катерина Вансаровська, Алла Семенчук). Такого висновку дійшли студенти, що були присутні на заході.