«Цариця полів» або шлях до величі

30 липня 2021 року

        Микита Сергійович Хрущов, вразившись цією культурою, привіз її в СРСР, а вже звідси вона захопила цілий світ. Культура стала гідною конкуренткою матерів хлібів. Прогнозувалося, що цей унікальний злак замінить такі зернові культури як пшениця та жито. Цей допис про велич і не легкий шлях до неї володарки полів кукурудзи.

          Ця культура за якихось пів століття захопила поля, а з ними і ринки світу. Вражає, чи не так?!
          Нині налічується 9 її різновидностей, кожна з яких варта уваги.

    Тому кафедра генетики, селекції та насінництва ім. проф. М. О. Зеленського вирішила поділитися з вами секретами як маленьке зернятко у вмілих руках селекціонера за декілька років досягає царської величі, захоплює все більше територій і полонить серця агрономів.

     Скульптор - це митець, який зтесує з каменю все зайве. Селекціонер пряма тому протилежність – це митець, який поєднує все найкраще в крихітній насінині.
     На кафедрі генетики, селекції та насінництва ім. проф. М. О. Зеленського селекцією кукурудзи займаються в. о. завідувача кафедри, кандидат сільськогосподарських наук Макарчук Олександр Сергійович, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Жемойда Віталій Леонідович та асистент Спряжка Роман Олегович.
     Свою роботу вони розпочинають із планування робочої програми та схеми, що проводять взимку за результатами даних випробування попередніх років. За схемою добирають насіння, необхідне для закладки досліду.
     У липні проводиться опилення рослин в селекційному розсаднику. Там за допомогою ізоляторів для волоті і качана покладаючись на багаторічний досвід та мистецький хист селекціонера відбуваються чудеса, результати яких вже в серпні-вересні можна спостерігати і оцінити за різними морфо-біологічними та господарсько-цінними ознаками. Лише досвідчений митець може віднайти ті рослини та їх комбінації, які жодного агронома не залишать байдужим. Проте до цього дебюту, кукурудза повинна пройти ряд «репетицій» на полях розсадників.
     Першим таким полем є колекційний розсадник, де кожен зразок може похизуватися своїми ознаками та привернути увагу спеціаліста. Основне призначення цього розсаднику це збір, розмноження та підтримка різних зразків кукурудзи.

     Зразки, що зацікавили селекціонера в колекційному розсаднику потрапляють до селекційного розсадника. Тут генетики-селекціонери  створюють нові самозапильні лінії різними методами, вивчають їх комбінаційну здатність, оцінюють за фенотипом, створюють різні ізогенні лінії та інше.

     Далі насіння, отримане в селекційному розсаднику потрапляє на ряд випробувань, кожен з яких має свою назву і завдання.
     Так, першими є розсадник порівняльного випробування та контрольний розсадник. Тут проводиться первинне оцінювання, за результатами якого вибраковується значна частина зразків, які не задовольняють вимог, що були поставлені в конкретному дослідженні.
     Після такого відбракування зразки потрапляють на попереднє випробування для проведення повних фенологічних спостережень та біометричних вимірювань. Таким чином відбраковується ще частина зразків.
     Конкурсне випробування є завершальним розсадником, де проводять оцінювання гібридів перед передачею їх до Держсортослужби (ДСС) на реєстрацію. Це останній етап вагань селекціонера з вибору найкращих гібридів кукурудзи, майбутніх «цариць полів».
     Впевнившись в досконалості своєї роботи, селекціонери передають отримані гібриди кукурудзи на екологічне випробування. Дуже інтригуюча мить. Оскільки саме цей етап визначить, які простори зможе полонити конкретний гібрид – Степ, Лісостеп чи Полісся, а, можливо, він стане унікальним для всіх регіонів.
     Перед передачею гібрида до Держсортослужби за наявності достатньої кількості насіння воно може також пройти через розсадник виробничої перевірки, де перевіряється придатність до традиційних елементів вирощування.
     І, нарешті, проводиться офіційне випробування, де гібрид проходить експертизу за ВОС-тестом та випробування на придатність до поширення. За результатами цього випробування гібрид можуть занести до Державного реєстру.
     Після успішної реєстарції гібриди кукурудзи можуть також потрапляти до післяреєстраційного випробування для подальшого детального вивчення та до демонстраційного розсадника, що фактично є першим етапом впровадження гібридів у виробництво – рекламною компанією під назвою «Дні поля».

     Маже всі ці розсадники мали можливість відвідати і прийняти участь у дійстві під назвою “гібридизація” студенти 3-го курсу на полях кафедри генетики, селекції та насінництва ім. проф. М. О. Зеленського в ДГ «Агрономічна дослідна станція».

Шпакович Ірина
Завідувач лабораторії генетики, селекції і насінництва
ім. проф. М.О. Зеленського
Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook