Підготовка ділянки під створення лісових культур у ВП НУБіП України "Боярська ЛДС" із застосуванням контрольованого відпалу

17 березня 2025 року
м.Боярка

Починаючи з 2014 року кафедра лісівництва НУБіП України та Боярська ЛДС співпрацюють у напрямку ширшого впровадження у лісогосподарське виробництво експериментальних профілактичних контрольованих відпалів з метою зниження запасів горючих матеріалів. У межах цієї співпраці на території Плесецького лісництва 10-11 березня 2025 року було проведено безпечне спалювання трав’янистої рослинності.

Метою експерименту є підготовка даної лісокультурної площі до створення лісових культур 2025 р. Значні запаси трав’яної рослинності утворилися на ділянці протягом 2020-2024 вегетаційних сезонів після загибелі сіянців посадки 2020 р. Даний захід забезпечить утворення періоду з низькою конкуренцією з боку рудеральної трав’янистої рослинності для нового покоління лісових культур, який триватиме до середини травня, що дозволить працівникам лісового господарства здійснити якісну підготовку грунту та створити лісові культури.

 

З метою дотримання заходів пожежної безпеки в лісах відпал проводився під керівництвом завідувача лабораторії лісової пірології ННІ ЛіСПГ проф. Зібцева С.В. за участі аспіранта кафедри лісівництва Кальчука Є.В., магістра лісового господарства Редька Дмитра, керівника неурядової організації Forest Release Dr. Brian Roth, старшого лісничого Плесецького лісництва Білеки В.В. та представників лісової охорони. До відпалу була залучена пожежна цистерна ЗІЛ-131 та трактор з плугом ПКЛ. На відпалі використовувався ручний інструмент, що був переданий кафедрі проф. Йоганном Георгом Голдаммером, директором Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC).
 

Для безпечного проведення відпалу була розроблена його схема, а також запроваджені заходи з недопущення виходу вогню за межі дослідної ділянки. Враховуючи пориви вітру зі швидкістю до 50 км/год та низьку вологість горючого матеріалу, було передбачено страхування учасниками відпалювання можливого виходу вогню за межі периметру лісокультурної площі у напрямку вітру. Після відпалювання трав’яної рослинності було проведено гасіння тліючих пеньків, яке могло становити загрозу повторного загорання.
У результаті успішного проведення відпалу дані лісові ділянки включені у перелік лісокультурних площ Боярської ЛДС на весняну лісокультурну кампанію 2025 року.
 

"З настанням весняного тепла ризик виникнення неконтрольованих лісових пожеж значно зростає. Тому проведення профілактичних контрольованих палів є важливою складовою протипожежної стратегії", — зазначив керівник Регіонального Східноєвропейського Центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев.

 

Фахівці нагадують, що самовільне випалювання сухої рослинності суворо заборонено законодавством та може призвести до значних штрафів і навіть кримінальної відповідальності. Контрольовані пали проводяться виключно спеціалістами з дотриманням усіх необхідних заходів безпеки.

 

Євген КАЛЬЧУК,
аспірант кафедри лісівництва

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook