Як врятувати ліси від пожеж

2 вересня 2022 року
ЕКО-iнформ

Що зробити, аби в умовах війни і посухи зберегти ліси?

Європейські вчені прогнозують, що 2022 рік стане рекордним за кількістю пожеж.

Вже на середину липня в ЄС пожежі знищили понад пів мільйона гектарів лісу. В Іспанії більше 200 тис. га, в Португалії майже 25 тис. га, в Румунії – 160 тис. га.

Катастрофічні за масштабами пожежі в Європі негативно впливають і на ситуацію в Україні. Внаслідок війни ми втратили велику кількість спеціальної техніки, лісгоспи передають транспорт військовим і дуже розраховують на підтримку європейських колег. Допомога дійсно надається, наприклад, завдяки дружнім стосункам із лісівниками Польщі нам передали партію позашляховиків (38 одиниць), які ми одразу віддали ЗСУ. Водночас, у цьому сезоні вогнеборці ЄС змушені залучити всі пожежні автомобілі та лісопожежні модулі для розв’язання власних проблем, – зауважив у своєму блозі на LB.UA Голова Держліс­агентства Юрій Болоховець.

У половині випадків причиною лісових пожеж цього року є бойові дії або обстріли крилатими ракетами, вибухи мін тощо. Це те, на що ми не можемо вплинути, – пояснює Голова Держлісагентства. – На жаль, друга половина пожеж пов’язана з людським фактором: частіше це банальна безпечність, а іноді й свідомі підпали. Закарпаття потерпає від посухи – на цей чинник накладається велика кількість людей, які гуляють у лісі, – тож маємо сотні гектарів вигорілого лісу у цьому році у порівнянні з декількома гектарами у минулому.

Минулого року, аби зберегти ліси від пожеж на тлі війни та кліматичних змін, Держлісагентство запустило масштабну програму модернізації всієї протипожежної інфраструктури. Співпраця з NASA відкриває можливість відстежувати поточний стан, динаміку та тривалість пожеж на підставі даних дистанційного зондування Землі. Системи відеонагляду з камерами, які мають функцію тепловізора, здатні виявляти загорання в автоматичному режимі. Сучасне програмне забезпечення застосовують для прокладання найкоротшого маршруту до місця пожежі.

Цього року лісові державні підприємства придбали додатково 9 пожежно-спостережних веж та 15 телевізійних систем спостереження. Але в умовах, коли заміновано тисячі квадратних кілометрів лісів, профілактичні заходи – чи не єдиний безпечний спосіб протидії пожежам. Для запобігання поширенню пожеж влаштовано майже 25,5 тис. км нових мінералізованих смуг, 88 тис. кілометрів оновлено. Перекрито близько 9 тисяч лісових доріг.

Два роки тому ухвалені зміни до Адмінкодексу, посилена відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки в лісах. Штраф для громадян збільшено до 1530–4590 гривень. Якщо виникла лісова пожежа – від 4590 до 15300 гривень. Покарання для посадових осіб ще суворіше.

Є й кримінальна відповідальність. Знищення або пошкодження лісових масивів карається штрафом від 91,8 тис. до 153 тис. грн або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років. При тяжких наслідках – позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Але реально кількість притягнених до відповідальності дуже незначна. З початку року складено менш як сто адміністративних протоколів, виписано штрафів на суму 136 тис. гривень. На фоні колосальних збитків це майже ніщо. Отже, лісівникам, ДСНС, місцевій владі, правоохоронцям потрібно спільно проаналізувати ефективність системи контролю та, якщо потрібно, надати необхідні пропозиції Уряду.

Для розв’язання проблеми «людського фактора» Держліс­агентством створена концепція рекреаційного облаштування лісів. «Пропонуємо суспільству змінити культуру відпочинку у лісах. Відвіду­йте ліси, збирайте гриби та ягоди, але пікніки, багаття, будь ласка, виключно у спеціально облаштованих місцях! Нашими підприємствами вже організовано майже півтори тисячі рекреаційних об’єктів, заплановано додатково створити понад 70 та реконструювати майже 300.

Ми хочемо, щоб у кожному лісництві були утворені такі мальовничі осередочки, де красиво, затишно, прибрано, комфортно, безпечно! Є де розміститись, поставити автомобіль, є навіси від дощу. Відвіду­вання рекреаційних зон абсолютно безплатне – ми навіть дрова даємо, лише не розпалюйте багаття у лісі! Нам економічно вигідніше створити умови для відпочинку людей, ніж витрачати мільйони гривень на гасіння пожеж. Це суто європейська практика, і, я запевняю, якщо українці підтримають нас, це дозволить врятувати від вогню не одну тисячу гектарів лісу», – закликає Юрій Болоховевць.

 

Джерело: ЕКО-iнформ. https://ekoinform.com.ua/?p=16203

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook