Природокористування і якість життя - поради лікаря: препарати глюкагон-подібного пептиду (glp-1) – додаткові ефекти та ймовірні ризики

March 17, 2025

   Глюкагон-подібний пептид-1, або GLP-1, є гормоном, що складається з короткого ланцюга амінокислот. Сьогодні препарати GLP-1 часто призначають для лікування діабету, але ще частіше схуднення та корекції ваги.

   Глюкагон-подібний пептид посилює природну гормональну відповідь організму на прийом їжі, підвищуючи відчуття ситості, сповільнюючи травлення та підвищуючи чутливість до інсуліну.

   Препарати GLP-1, такі як Ozempic та Wegovy, також сприяють когнітивному здоров’ю та поліпшенню харчової поведінки, а також сприяють подоланню залежностей.

   Однак цей популярний клас препаратів, до якого належать Mounjaro і Zepbound, може викликати побічні реакції, що залучають шлунково-кишкову систему, підшлункову залозу та нирки. Такого висновку дійшли автори нового дослідження, опублікованого в журналі Nature Medicine, в якому вивчався вплив препаратів GLP-1 на 175 різних показників здоров'я.

   Враховуючи новизну препаратів та їхню стрімку популярність, важливо систематично вивчати їхній вплив на всі системи організму, зазначили автори.

ПЕРЕВАГИ: ПОКРАЩУЮТЬ КОГНІТИВНІ ФУНКЦІЇ ТА ЗДОРОВ’Я СЕРЦЯ

   У своєму дослідженні науковці з Сент-Луїса проаналізували медичні картки 2 мільйонів ветеранів, які лікувалися від діабету з жовтня 2017 року по грудень 2023 року. Деякі з них приймали препарати GLP-1, тоді як інші отримували більш традиційні ліки, що продаються під такими торговими марками, як Jardiance (емпагліфлозин), Glipizide (гліпізід) та Januvia (ситагліптин).

   Метою дослідження було визначити вплив препаратів GLP-1 на системи організму. Науковці повідомили, що препарати GLP-1 широко асоціюються з поліпшенням когнітивного та поведінкового здоров'я.

   Ці переваги включали зниження ризику виникнення судомних нападів, а також менший ризик розвитку залежності від таких речовин, як алкоголь, канабіс, стимулятори та опіоїди.

   Дослідники зазначили, що у людей, які приймали препарати GLP-1, також знизився ризик суїцидальних думок, самоушкоджень, булімії та психотичних розладів, таких як шизофренія.

   Результати дослідження також показали нижчий ризик нейрокогнітивних розладів, таких як хвороба Альцгеймера та деменція.

   Препарати GLP-1RA діють на рецептори в ділянках мозку, що відповідають за контроль імпульсів, винагороду та звикання, що потенційно пояснює їхню ефективність у боротьбі з розладами апетиту та залежністю. Крім того, вони зменшують запалення в мозку і призводять до втрати ваги. Це пояснює позитивний вплив на когнітивні функції та зниження ризику таких захворювань, як хвороба Альцгеймера і деменція.

   Дослідження також підтвердило результати попередніх досліджень, які детально описують потенціал препаратів для зниження ризику серцевого нападу, інсульту та інших серцево-судинних захворювань. Однак дослідники зазначили, що ці переваги були дещо скромніші: від 10% до 20% зниження більшості ризиків.

ЙМОВІРНІ РИЗИКИ ДЛЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ, НИРОК ТА ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ

   Дослідження також вказало на деякі потенційні побічні ефекти препаратів, включаючи підвищений ризик шлунково-кишкових проблем, таких як нудота, блювота, діарея, а в рідкісних випадках — спазм шлунку.

   Крім того, за результатами дослідження, препарати GLP-1 викликають підвищений ризик розвитку панкреатиту та захворювань нирок. Тому лікарям необхідно контролювати функцію нирок у людей, які приймають препарати GLP-1. Проблеми з нирками можуть протікати без симптомів, доки захворювання не перейде в запущену стадію з обмеженими можливостями лікування.

   Результати дослідження підкреслюють можливість ширшого застосування препаратів GLP-1, але також вказують на ризики, на які варто зважати. Рішення про прийом цих ліків залежить від конкретної людини. Деякі пацієнти можуть вважати, що користь переважає ризики, тоді як для інших, враховуючи їх медичну історію, ризики можуть бути занадто високими.

   Науковці вважають, що користь від прийому цих препаратів для схуднення зазвичай переважає ризики для більшості людей. Багато ризиків, як розлади шлунково-кишкового тракту, відомі та здебільшого піддаються лікуванню, а деяким, як гіпотонія, потенційно можна запобігти. Важливо зменшити дозу ліків проти артеріального тиску під час схуднення на препаратах GLP-1, оскільки втрата ваги може знизити артеріальний тиск, а препарати GLP-1 також мають прямий вплив на зниження артеріального тиску.

   Що стосується серйозніших побічних ефектів, як панкреатит та ускладнення з боку нирок, то вони трапляються досить рідко.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПРЕПАРАТИ GLP-1

   До них належать Ozempic, Wegovy, Mounjaro і Zepbound. Ці препарати, які приймаються шляхом ін'єкцій, працюють, імітуючи природні гормони, що стримують апетит і сповільнюють травлення. Разом з прийомом препаратів зазвичай рекомендується здорове харчування і фізичні вправи. Доведено, що всі ці препарати ефективно допомагають людям схуднути.

   Ozempic та Wegovy містять активну речовину семаглутид. Ozempic схвалений для лікування діабету 2 типу, а Wegovy — для лікування людей з ожирінням та іншими проблемами контролю ваги. Mounjaro та Zepbound містять активну речовину тирзепатид. Mounjaro схвалений для лікування діабету 2 типу, тоді як Zepbound призначають для контролю ваги.

   Як свідчать дані досліджень, препарати GLP-1 знижують ризик серцевого нападу, інсульту, раку товстої кишки та хвороби Альцгеймера.

   Експерти вважають, що використання цих препаратів, ймовірно, зростатиме в майбутньому, особливо якщо результати лікування залишаться позитивними. Однак радять лікарям обговорювати з пацієнтами стратегію виходу з програми. Адже часто, які досягли успіху завдяки препаратам, бояться припинити їх прийом. Насправді план адаптації повинен включати ефективну стратегію відвикання від препарату після того, як цілі пацієнта будуть досягнуті.

   Препарати GLP-1 представляють перший клас ліків, які пропонують пацієнтам ефективні варіанти схуднення. Рандомізовані клінічні дослідження показують, що вони пов'язані зі значними перевагами, включаючи зниження ризику серцево-судинних захворювань, захворювань нирок, апное уві сні та артриту.

   На думку науковців, ці препарати, швидше за все, матимуть все більше застосувань. Крім того, з'являться новіші препарати, що працюватимуть за схожим принципом. Сьогодні у світі відбувається перехід до лікування ожиріння як довготривалого хронічного захворювання, такого як гіпертонія або діабет. З такою зміною підходу ці ліки, ймовірно, будуть використовуватися в довгостроковій перспективі.

Олег Швець, к.м.н., професор,
завідувач кафедри (в.о.) громадського здоров'я та нутриціології
факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК,
президент Асоціації дієтологів України,
лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії




 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook