Дотримання процедур академічної доброчесності – запорука якісної освіти
3 лютого 2025 р. для магістрів освітньої програми «Карантин рослин» факультету захисту рослин, біотехнологій та екології розпочався новий навчальний семестр. Перші зустрічі зі здобувачами завжди присвячені знайомству з новими навчальними дисциплінами, основним вимогам до виконання завдань, та досягненню практичних результатів.
Робота є системною і кропіткою. Гарант програми Оксана Сикало ознайомила здобувачів із програмою другого семестру. Студенти мають опанувати програму двох вибіркових дисциплін та п’яти фахових компонентів, виконати курсову роботу, закріпити практичні навики на виробництві та провести збір експериментальних даних для написання випускної магістерської роботи.
Проводячи зустріч зі здобувачами, гарант наголосила, що переважна більшість студентів закладів вищої освіти вважають, що достатньо обізнані щодо інформації про плагіат, зокрема, академічний плагіат. За результатами нашого опитування здобувачів попередніх років (майже 93%) констатували, що вони обізнані з тим, що вважається плагіатом. Проте ситуація докорінно змінюється на практиці та визначення плагіату на конкретних прикладах. Статистика свідчить, що переважна більшість студентів (більше 90%) використовує ті чи інші форми плагіату при написанні робіт.
Згідно Закону України «Про вищу освіту» у ст. 69 академічним плагіатом вважається оприлюднення (частково або повністю) наукових результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження та/або відтворення опублікованих текстів інших авторів без відповідного посилання. «Плагіат містить використання інтелектуального матеріалу, отриманого іншою особою, не визнаючи його джерело».
Плагіат є серйозним порушенням академічних норм та правил поведінки як студентів, так і науковців. «Плагіат - привласнення авторства на чужий твір науки, літератури, мистецтва або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на авторство».
В академічному середовищі плагіат найчастіше виражається в публікації під власним іменем чужого тексту або у запозиченні фрагментів чужого тексту без зазначення джерела запозичення.
Студенти також задавали питання: «Яким чином буде відбуватися перевірка дипломних робіт на плагіат?». Згідно інформації директора наукової бібліотеки Тетяни Кіщак, починаючи з 1 липня 2024 р. у НУБіП України, перевірка випускних магістерських робіт до 30.06.2024 року здійснювалась програмою Unicheck, а з 1.07.2024 року здійснюється програмою StrikePlagiarism.
Здобувачів було проінформовано, що в університеті розроблені та діють:
- Положення про академічну доброчесність у НУБіП України;
- Положення про порядок перевірки наукових, навчально-методичних, дисертаційних, магістерських, бакалаврських та інших робіт на наявність плагіату;
- Положення про систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості вищої освіти у НУБіП України;
- Етичний кодекс науково-педагогічного працівника;
- Положення про підготовку і захист магістерської кваліфікаційної роботи у НУБіП України.
В НУБіП України створена Комісія з питань етики та академічної доброчесності. Правила дотримання академічної доброчесності поширюються на всіх учасників освітнього процесу. Також гарант програми Оксана Сикало детально зупинилася на певних формулюваннях академічного плагіату, до яких відносять:
- перефразування частин тексту інших авторів зі зміною порядку слів або наслідування структури їхньої аргументації без посилання на джерело;
- оприлюднення твору, написаного третьою особою на замовлення студента чи викладача;
- списування письмових робіт інших студентів;
- фальсифікація (вигадування тих чи інших, наприклад, статистичних показників з подальшим вказуванням їх у якості власної роботи);
- реплікація (це процес копіювання даних з одного джерела на багато інших і навпаки, тобто своєрідне «тиражування» інформації без дозволу автора);
- републікація (повторне або багаторазове обнародування в іншому джерелі чужої інформації за справжнім підписом автора й посиланням на джерело);
- рерайт (додавання до чужого матеріалу без дозволу автора додаткової інформації, з переробкою раніше обнародуваного матеріалу і заміною слів та виразів).
Першим тренувальним етапом навчання в магістратурі для студентів запланована участь у щорічній студентській науковій конференції «Досягнення і перспективи захисту рослин», яка відбудеться у квітні 2025 р. Здобувачі матимуть змогу попрацювати з науковим матеріалом, вивчити глибину висвітлення питання у наукові літературі та виразити свої думки у вигляді тез доповідей, створюючи посилання та дотримуючись правил академічної доброчесності.
А вже восени на постерній конференції здобувачі візьмуть участь у презентації власних результатів досліджень та матимуть можливість порівняти отримані дані з даними інших дослідників та підтвердити чи спростувати зроблені висновки. Це буде підведення підсумків їх роботи за півтора роки навчання в нашому університеті.
Гарант програми зазначила, що для успішного написання та захисту курсових та магістерських робіт студент повинен чітко уявляти структуру та зміст роботи, знати основні вимоги до викладу та наукового рівня матеріалу, правила оформлення і, звичайно, вчасно приступати до їх виконання.
Ольга Дмитрієва,
доцент кафедри ентомології,
інтегрованого захисту та карантину рослин