НАША МАЛАНКА НЕ САМА ХОДИТЬ, НАШУ МАЛАНКУ ВАСИЛЬКО ВОДИТЬ.

14 січня 2021 року

 НАША МАЛАНКА НЕ САМА ХОДИТЬ,

НАШУ МАЛАНКУ ВАСИЛЬКО ВОДИТЬ
        
       Що не кажіть, Україна – країна унікальна: і Різдво ми два рази на рік святкуємо, і Новий рік до нас приходить двічі. Але, напевне, і краще, що є такі розбіжності між юліанським і григоріанським календарем, адже вони спонукають нас, українців, оберігати і відтворювати народні звичаї і обряди, створювати свято для тих, хто поруч з нами.
        Ось і вчора рекреаціями навчального корпусу №3 неслося: 
               Ой господарі, господарочки,
          Пустіть до хати Маланочку…
          Пустіть до хати погріти п’яти,
          Пустіть до груби погріти зуби,
          Пустіть до печі зігріти плечі, - це працівники кафедри культурології , за давнім народним звичаєм, «водили Маланку» і щедрували.
      Святкування Маланки походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю.      За стародавнім міфом, окрім сина, у всеєдиного Лада, вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Миланкою, бо вона була така мила й чарівна. Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Миланку й запроторив у підземне царство. Визволив її і одружився х нею славний богатир Безпальчик-Васильчик. Ось чому після Маланки у народі святкують Василя. Маланка-Вода приходить разом із Василем-Місяцем перед Новим роком сповістити господарів про наступні урочистості та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Маланки. Наші предки вірили, що чим багатшими будуть в цей вечір гуляння, тим заможніше буде жити сім’я в новому році. Тому цей вечір і називали Щедрим.
      За християнським календарем, преподобну Маланку Римлянку вшановують 13 січня, а пам’ять святителя Василія Кесарійського – 14 січня, тож в українській народній традиції дохристиянський і християнський обряд об'єдналися, а свято отримало назву – свято Маланки і Василя.
      Зазвичай у ці дні  веселі щедрувальники вітають усіх зі святом піснями-щедрівками, бажаючи миру, добра і благополуччя, а їх прихід є доброю ознакою для господарів. Щиро прийняли нашу Маланку і Василя і в залі засідань ректорату. Ректор університету Станіслав Миколайович Ніколаєнко подякував за теплі віншування і висловив бажання, щоб наступного разу серед щедрувальників було менше викладачів. а більше студентів, щоб наш університет міг виконувати свою безпосередню місію – вчити!
         
        
 
           А потім Маланка з Василем заходила у всі відчинені двері – і доброго настрою, усмішок, тепла вистачило усім, сподіваємось, надовго! Тож
 
Хай же будуть в році новім
Мир і щастя в Вашім домі!
Щедрий вечір, добрий вечір
Добрим людям на здоров'я!
 
Ірина Майданюк,
 завідувач кафедри культурології
 
Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook