«Польовий курс з вивчення наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для навколишнього середовища»: молоді науковці з 10 країн світу побували в зоні відчуження

7 вересня 2016 року

     7 вересня 2016 року. В університеті триває представницький міжнародний семінар «Польовий курс з вивчення наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для навколишнього середовища», програма якого наповнена лекціями провідних науковців-радіологів Європи і лабораторними заняттями. Та, напевно, найбільше його учасникам запам’ятався день другий, вчорашній: 13 годин поспіль вони провели у зоні відчуження ЧАЕС. Їх супроводжували фахівці Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології на чолі з його директором і модератором курсу Валерієм Кашпаровим та творча група інформаційної служби університету. Принагідно вітаю всіх творчих працівників сайту і газети «Університетський кур’єр», членів Національної спілки журналістів України з нашим професійним святом – Міжнародним днем солідарності журналістів, яке святкуватимуть завтра, 8 вересня.

     

     Як зазначив у розмові з нами Валерій Кашпаров, такий семінар в Україні проводиться вперше, але виявився дуже популярним. Якщо спочатку планувалося 15 учасників, то до Києва приїхало удвічі більше. Це аспіранти, магістри, молоді доктори наук, які нещодавно захистилися, з провідних університетів і наукових закладів Великої Британії, Норвегії, Франції, Іспанії, Фінляндії, Чехії, Австрії, Японії, Китаю та України. Лекції їм читали провідні європейські фахівці з радіоекології – професори Валерій Кашпаров, Девід Копплестон (Університет Стерлінг, Велика Британія), академік Норвезької академії наук директор Центру радіоактивності навколишнього середовища Бріт Салбу. Пані Салбу, до речі, співпрацює з нашим університетом ще з 1989 року, і саме їй належить першість у визначенні величезного значення поведінки в навколишньому середовищі гарячих часток – часток опроміненого ядерного палива.

     У Чорнобилі учасники семінару спілкувалися з директором Державного спеціалізованого підприємства «Екоцентр» Сергієм Кірєєвим, ознайомилися із загальною інформацією про зону відчуження та стан радіоактивного забруднення, комплексною системою моніторингових досліджень на її території. Велике зацікавлення викликало і відвідання тамтешніх спеціалізованих лабораторій, зокрема центральної аналітичної лабораторії з характеризації радіоактивних відходів. Укомплектована найсучаснішим обладнанням за рахунок міжнародних проектів, вона просто не може не викликати захоплення людей, фахова сфера яких – саме радіоекологія.

     А потому був власне польовий вихід – на експериментальні дослідні полігони Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології в зоні відчуження. Один з них розташований в напрямку першого радіаційного викиду із зруйнованого четвертого блоку. Тоді тут стояв повністю голий колишній хвойний ліс, який ми знаємо під назвою «рудий», а в Європі – «червоний». Побоюючись подальших пожеж, у 1987 році його повністю вирізали, а те, що залишилося від дерев, захоронили у величезних траншеях, засипаних чистим піском. Над однією з них – 22-ю – у 2000 році і змонтували легкий мобільний павільйон для дослідників. Значну допомогу у цьому тоді надали французи (інтерес яких до процесів, що відбуваються в зоні ЧАЕС, зрозумілий: у Франції діє велика кількість атомних електростанцій) і норвежці. Саме тут завідувач лабораторії ядерно-фізичних методів аналізу і радіохімії УкрНДІСРГ Святослав Левчук демонстрував відбір проб води з траншеї з радіактивно захороненим матеріалом, мета яких – виясняти, як радіонукліди мігрують з неї з ґрунтовими водами (так звана латеральна міграція), паралельно вивчається і міграція ізотопів плутонію. На експериментальному майданчику у селі Копачі учасники семінару під керівництвом фахівців з УкрНДІСРГ відбирали проби грунту і рослинності для виявлення їх забрудненості радіонуклідами. Як сказав магістр з Університету Ліверпуля Деніель Тудор, все це треба вивчати і засвоювати саме тут, а не на паркеті у виші.

     Величезне враження на молодих науковців з Європи і Азії справили також місто-привид Прип’ять, павільйон об’єкту «Укриття».

     

     

     

     Цей міжнародний семінар – один з вагомих кроків нашого університету з виконання проекту комісії Європейського співробітництва «Координація та впровадження пан європейського інструменту для радіоекології» (СОМЕТ), адже НУБіП – учасник 7-ї рамкової програми ЄС, що стосується цього питання, говорить Валерій Кашпаров. Він цілком обґрунтовано сподівається, що практика проведення таких семінарів стане традиційною.

Валентин Обрамбальський
 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015