Методи дистанційного зондування для вивчення структури рослинності: досвід міжнародного навчального курсу у Швеції

14 липня 2025, 11:21
Шведський університет сільськогосподарських наук (SLU), м. Альнарп

   У рамках міжнародної академічної співпраці між Національним університетом біоресурсів і природокористування України та Шведським університетом сільськогосподарських наук (SLU), а саме у межах міжнародного проекту «QuantiFOR: Розвиток спроможності у кількісних методах та науковій експертизі для молодих лісових дослідників в Україні», аспірант кафедри таксації лісу та лісового менеджменту ННІ лісового і садово-паркового господарства Максим ФЕСЮК (керівник доцент Олександр ЛЕСНІК) взяв участь у двотижневому навчальному курсі «Remote sensing methods to uncover vegetation structure», який проходив на базі факультету лісового господарства в м. Альнарп (Швеція).

 

  Навчання було орієнтоване на опанування сучасних методів дистанційного зондування, зокрема використання лазерного сканування (лідара) для аналізу структури лісових екосистем. Програма охоплювала як лекційні, так і практичні заняття, а основним програмним середовищем для обробки даних використовувалась мова програмування R. Особливістю курсу було поєднання традиційних методів інвентаризації лісів із високоточними дистанційними технологіями.

  Учасники курсу мали змогу ознайомитися із питаннями просторового аналізу, структурної різноманітності рослинності, типами дистанційних даних, зокрема супутниковими зображеннями та LiDAR-даними з відкритих джерел. Учасники курсу працювали з растрами, лазерними знімками, тривимірними хмарами точок, а також навчилися обчислювати структурні метрики (наприклад, висота дерев, щільність пологу) у різних форматах – растр, воксель, площинний рівень.

  

   Практична частина курсу передбачала виконання індивідуальних робіт, збору польових даних (координати дерев, порода, діаметр, висота тощо) у парку Альнарп, а згодом поєднання їх із відкритими дистанційними даними, а також виконання аналізу ділянки високощільної лідарної зйомки лісів Південної Швеції, з обчисленням різноманітних метриків та візуалізації результатів.

 

  

  Окрему увагу було приділено порівнянню підходів до обробки даних: індивідуального та площинного. Учасники ознайомилися з сучасними методами виявлення дерев за допомогою тривимірного аналізу, а також обговорили переваги і виклики використання дистанційного зондування в лісовому менеджменті та екологічному моніторингу.
  Підсумковими етапами стали консультаційні сесії з науковцями та запрошеними лекторами, а також презентація результатів виконаних завдань. Варто відзначити високий рівень організації курсу, практичну орієнтованість та дружню атмосферу міжнародної співпраці.

 

   Участь у таких заходах сприяє не лише професійному розвитку, а й налагодженню нових партнерств задля подальших спільних наукових досліджень у сфері лісової інвентаризації, управління лісовими ресурсами та впровадження інноваційних технологій у лісовому господарстві. 

  Щира подяка колегам зі Шведського університету сільськогосподарських наук, зокрема постдоктору Південного шведського лісового наукового центру, керівнику та ментору проєкту Максиму МАЦАЛІ за високий рівень підготовки курсу, практичну цінність занять та можливість долучитися до європейського академічного середовища!

Євгеній ХАНЬ,
заступник директора ННІ ЛіСПГ з міжнародної діяльності

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook