Студенти та викладачі факультету захисту рослин, біотехнологій та екології взяли участь в V щорічному всеукраїнському студентському форумі «ESG FUTURE: твоя кар’єра в зеленій відбудові України».
20 березня 2025 року факультет захисту рослин, біотехнологій та екології взяли участь в V щорічному всеукраїнському студентському форумі «ESG FUTURE: твоя кар’єра в зеленій відбудові України». Організаторами форуму виступила асоціація професіоналів довкілля «PAEW» та КНУ ім. Тараса Шевченка. Форум пройшов під патронатом Національної Комісії України в справах ЮНЕСКО.
Щорічний студентський форум зібрав не лише студентів з усієї України, молодих фахівців та викладачів (на форумі були присутні 55 закладів вищої освіти), а й представників бізнесу, державних структур та міжнародних організацій. Він сприяє налагодженню системної взаємодії між ЗВО та бізнесом (роботодавцями) у впровадженні в Україні дуальної освіти, створенні перспектив проходження практики кращими студентами та набуття необхідних прикладних навичок ще під час навчання в ЗВО. Ключова цінність форуму полягає в побудові мосту взаємодії із зацікавленими стейкхолдерами.
Форум надзвичайно важливий, адже екологічна відбудова, відновлення та ESG — це майбутнє ринку праці. Бізнес, державні установи та міжнародні партнери активно впроваджують екологічні, соціальні та управлінські стандарти, що відкриває нові кар'єрні можливості для молоді. Крім того, Україна у процесі відбудови після руйнувань, спричинених війною, а ESG-принципи стануть основою для сталого відновлення економіки, інфраструктури та промисловості. Водночас кліматичні зміни змінюють вимоги до спеціалістів. Фахівці з екологічного менеджменту, енергетики, сталого будівництва та соціального управління вже сьогодні є затребуваними на ринку праці.
Абревіатура ESG розшифровується англійською, як Environmental (навколишнє середовище), Social (соціальний аспект) та Governance (управління), тобто ESG це конкретні якісні та кількісні чинники, за якими оцінюють вплив бізнесу на екологію, суспільство та якість управління компаніями. Екологічні принципи це про те, наскільки компанія дбає про збереження довкілля, а соціальні принципи демонструють ставлення компанії до персоналу, постачальників, клієнтів, партнерів, споживачів. За цими показниками визначають сталість та етичність діяльності бізнесу, ці критерії використовуються інвесторами для прийняття рішень щодо інвестування в бізнес чи підтримки окремих проєктів.
В процесі форуму студенти та молоді фахівці отримали запрошення на стажування та дізналися про актуальні вакансії, перспективи у «зелених» професіях в Україні, хто сьогодні найбільш затребуваний і чого очікує роботодавець, які нові професії з’являються завдяки ESG-трансформаціям, які сектори в Україні найбільше потребують ESG-фахівців, як студенти можуть інтегрувати ESG-знання у свою кар’єру. Крім того, зустріч з представниками бізнесу, держави, міжнародних організацій та екостартапів дала студентам можливості для якісного нетворкінгу, а спікери-практики поділилися, як потрібно впроваджувати ESG-принципи у бізнес, управління та суспільство.
Потенційні роботодавці наголосили, що українським компаніям бракує кадрів, спеціалістів своєї справи. Щоб стати затребуваним фахівцем в ESG необхідно знати іноземну мову, мати екологічну освіту, яку краще доповнити юридичною освітою, а також економічною або технічною, залежно від обраної ніші. Крім того, відвідування тематичних заходів, гуртків, курсів та волонтерство в комплексі дасть професійну перевагу для першого резюме. Будь-яке навчання це не обовʼязок, а перевага. Роботодавці шукають сміливих, завзятих, які готові працювати над собою та прокачувати свої навички.
Щиро вдячні президентці Professional Association of Environmentalists of the World (PAEW) Людмилі Циганюк за організацію чудового заходу та можливість бути присутніми на ньому. Студенти факультету захисту рослин, біотехнологій та екології отримали цінну інформацію на яку варто звертати увагу, дізналися, які навички розвивати і як бути конкурентоспроможним фахівцем в майбутньому.
Наталія Батрак