Зустріч зі стейкхолдерами: обговорення ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «Менеджмент»

26 лютого 2025 року

   Пріоритетним завданням для закладу вищої освіти, в контексті стратегії реформування вищої освіти, орієнтованої на створення системи забезпечення та постійного поліпшення її якості, що відповідає рекомендаціям і стандартам Європейського освітнього простору, враховує кращі світові практики та виступає головною технологією досягнення відповідності освітньої системи вимогам і потребам суспільства та особистості, є: залучення зовнішніх та внутрішніх стейкхолдерів до організації та удосконалення освітнього процесу, що гарантуватиме стійке функціонування та розвиток системи забезпечення якості вищої освіти.

   25 лютого 2025 року з метою оновлення освітньо-професійної програми у рамках взаємодії освіти і ринку праці для забезпечення якості освітньої діяльності, що відповідає рекомендаціям і стандартам Європейського простору вищої освіти, на кафедрі менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського відбулася чергова зустріч проєктної групи з оновлення та супроводу ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 073 Менеджмент галузі знань 07 Управління та адміністрування (гарант програми – доцент кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського, кандидат економічних наук, доцент Ольга Петрівна Гогуля, члени проєктної групи: завідувач кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського, кандидат економічних наук, професор Тетяна Іванівна Балановська, доценти кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського, кандидати економічних наук, доценти Оксана Миколаївна Гавриш і Кристина Павлівна Драмарецька, здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Менеджмент організації і адміністрування» Катерина Валеріївна Носар) зі стейкхолдерами. Слід зауважити, що на вимогу Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2024 р. № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти» назви галузі та спеціальності ОП змінено, а саме: галузь знань 07 «Управління та адміністрування», спеціальність 073 «Менеджмент» змінено на галузь знань D Бізнес, адміністрування та право, спеціальність D3 Менеджмент. 

   Обговорення проходило у змішаному форматі, що дозволило залучити широке коло учасників, серед яких були здобувачі вищої освіти, випускники ОПП, представники академічної спільноти, роботодавці та інші стейкхолдери, зокрема:
- представники академічної спільноти: д.е.н., професор, завідувач кафедри менеджменту, публічного управління та адміністрування ЗВО «Подільський державний університет» Алла Дмитрівна Чикуркова, д.е.н., професор, професор кафедри фінансових ринків та технологій Державного податкового університету Олена Євгенівна Гудзь, д.е.н., професор, професор кафедри економіки і менеджменту, завідувач відділу навчально-науково-інноваційної діяльності, ВСП «Бережанський фаховий коледж НУБіП України» Світлана Михайлівна Судомир, к.е.н., доцент, завідувач кафедри менеджменту Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Анна Михайлівна Сорока, викладач циклової комісії економічних дисциплін ВСП «Боярський фаховий коледж НУБіП України» Наталія Володимирівна Куліш, голова циклової комісії економічних дисциплін, викладач циклової комісії економічних дисциплін ВСП «Боярський фаховий коледж НУБіП України» Людмила Андріївна Алєксова, завідувач економічного відділення ВСП «Боярський фаховий коледж НУБіП України» Ірина Леонідівна Семенюта;
- випускники ОПП, роботодавці: начальник відділу методології ціноутворення та аналізу цінової ситуації управління цінової політики департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України Роман Андрійович Прокопенко; спеціаліст навчального центру компанії Linkos Group, член розробників програмного забезпечення M.E.Doc Артем Сергійович Кім; фінансовий директор НВО «Агробіоноватіка» Сергій Миколайович Кабанець; заступник начальника управління роздрібного продажу Київського регіону АТ Банк ПУМБ Олександр Петрович Григоренко; старший економіст Департаменту інспектування Національного банку України Микола Святославович Грозовський; Інспектор з кадрів ТОВ «Укрпрофігруп» (Корпорація «ПРОФІ») Тетяна Миколаївна Файдюк; менеджер з розвитку бізнесу LG Electronics Україна Олег Валентинович Білуха; фахівець по роботі з клієнтами ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна» Євгенія Олександрівна Омельяненко; менеджер зі збуту Приватного підприємства виробничо-комерційна фірма «Вікос» Таміла Віталіївна Прокопишина, випускник ОПП «Менеджмент організації і адміністрування» Сергій Олександрович Ніколаєнко (член проєктної групи, 2024 р.).

   З вітальним словом до учасників зустрічі звернулася завідувач кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського Тетяна Балановська, яка представила запрошених до обговорення, оновлений у 2024/2025 н.р. склад проєктної групи освітньо-професійної програми «Менеджмент організацій і адміністрування», проінформувала про враховані основні зміни, запропоновані під час минулорічного обговорення ОПП.

   Перед обговоренням подальших перспективних змін та напрямів удосконалення освітньої програми гарант ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» Ольга Гогуля під час презентації зупинилась на основних складових проєкту освітньої програми на 2025/2026 н.р., відмітила відповідність зроблених уточнень та внесених змін Стандарту вищої освіти України, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 10.07.2019 р. № 959, а також Положенням, що регламентують підготовку здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю D3 Менеджмент у Національному університеті біоресурсів і природокористування України.

   Освітньо-професійна програма «Менеджмент організацій і адміністрування» спрямована на забезпечення фундаментальної теоретичної та практичної підготовки фахівців, здатних розв’язувати практичні проблеми та складні спеціалізовані завдання у сфері управління організацією та її підрозділами. Програма сприятиме формуванню у магістрів ділових якостей, професіоналізму, творчої активності, підприємництва, самостійності в процесі розробки й прийняття рішень, організованості, готовності працювати в умовах динамічного висококонкурентного середовища.
   Слід відмітити, що аналізуючи та оцінюючи перелік навчальних дисциплін, які є обов’язковими компонентами циклу загальної та спеціальної (фахової) підготовки майбутніх фахівців з менеджменту: Ділова етика та соціальна відповідальність бізнесу, Психологія управління, Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності, Ділова іноземна мова, Управління бізнесом, Сучасні концепції управління, Лідерство та управління людськими ресурсами організації, Управління проєктами в організації, Диджитал-менеджмент, Управління конкурентоспроможністю підприємства, Антикризове управління підприємством на предмет їх актуальності, своєчасності і правильності відповідного вибору і наповнення такими компонентами навчального плану був підтриманий стейкхолдерами та не викликав жодних сумнівів.

   По завершенню представлення гарантом програми проєкту освітньо-професійної програми «Менеджмент організацій і адміністрування», ділячись враженнями, практичним досвідом, висловлюючи думки щодо дискусійних моментів і пропозиції стосовно змістовної частини освітньо-професійної програми, учасники зустрічі, як зовнішні, так внутрішні стейкхолдери, серед позитивних сторін відмітили: відповідність освітньої програми нормам Стандарту вищої освіти України, Положень, що регламентують підготовку здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти; актуальність мети ОПП у світлі потреб національної економіки, освітніх компонентів, які забезпечують формування основних компетентностей, наявність та володіння якими роблять випускників ЗВО конкурентоспроможними на ринку праці; поліфункціональність підготовки майбутніх фахівців, тісний кореляційний зв'язок очікуваних компетентностей з навчальними дисциплінами; універсальність ОПП щодо можливостей працевлаштування в організаціях різних форм власності та організаційно-правових форм господарювання, виробничої і невиробничої сфер економіки, а також в органах державного управління та місцевого самоврядування; належне кадрове та матеріально-технічне забезпечення реалізації програми; акцентували увагу на особливостях освітньої програми, яка відображається у освітніх компонентах.
   Окрему увагу було приділено перспективам розвитку ОПП, можливостям удосконалення освітнього процесу та впровадження інноваційних підходів у підготовці фахівців із менеджменту. Учасники також обговорили шляхи підсилення інтеграції новітніх цифрових технологій у навчальний процес.
   Ґрунтовну оцінку ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» у своєму виступі зробила професор кафедри фінансових ринків та технологій Державного податкового університету Олена Гудзь, яка під час участі в обговоренні підкреслила відповідність освітньої програми якісним критеріям, зокрема наявність тісного взаємозв’язку між освітніми компонентами і програмними результатами навчання, освітніми компонентами і визначеними компетентностями; обґрунтованість розподілу кредитів для опанування освітніх компонентів та забезпечення програмних результатів навчання. Позитивними сторонами ОП професор вважає представлені види навчальних занять, використання різних методів організації освітнього процесу, навчання та оцінювання, кадрове забезпечення; відповідність освітньої програми сучасним тенденціям ринку праці. Разом з тим Олена Гудзь зауважила на доцільності чіткіше підкреслити фокус ОПП та її унікальність, включивши до освітніх компонентів теми (модулі) з акцентом на біоекономіку, сталий розвиток, екологічний менеджмент тощо.
   Професор кафедри економіки і менеджменту, завідувач відділу навчально-науково-інноваційної діяльності ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» Світлана Судомир відмітила логічну структурованість ОПП зазначивши серед переваг чіткий баланс між обов’язковими і вибірковим компонентами, що становить 71% і 29% відповідно та забезпечує ґрунтовну базову підготовку і залишає простір для індивідуалізації навчання. Логічна послідовність освітньо-наукового процесу передбачає опанування загальними дисциплінами (наприклад, «Ділова етика і соціальна відповідальність бізнесу», «Психологія управління») та спеціальними («Управління проєктами», «Диджитал-менеджмент») завершуючи проходження виробничої практики та виконання магістерських кваліфікаційних робіт. Професор кафедри економіки і менеджменту ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» акцентувала увагу на змістовності і актуальності дисциплін циклу загальної підготовки: «Ділова етика та соціальна відповідальність бізнесу» має практичну значущість в умовах зростання уваги до принципів сталого розвитку (тобто довкілля, соціальної сфери та корпоративного управління); «Психологія управління» – важлива для розвитку soft skills, ключових для менеджера; «Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності» готує до написання магістерської кваліфікаційної роботи та аналітичних досліджень; «Ділова іноземна мова» необхідна для роботи в міжнародному середовищі. Серед обов’язкових компонентів циклу спеціальної підготовки Світлана Судомир відмітила універсальність навчальних дисциплін «Управління бізнесом», «Сучасні концепції управління», «Лідерство та управління людськими ресурсами організації» як базових дисципліни для менеджера будь-якої організації і будь-якого управлінського рівня; «Диджитал-менеджмент» – відображає тренд цифровізації бізнес-процесів, що є критичним у 2025 році; «Управління конкурентоспроможністю підприємства» та «Антикризове управління» – актуальні в умовах економічної нестабільності, особливо в Україні. Обґрунтувала безсумнівну актуальність вибіркових компонентів («Управління змінами», «Бренд-менеджмент», «Креативний менеджмент», «Управління ризиками», «Логістичний менеджмент», «Управління діяльністю кооперативів»), що є збалансованими і охоплюють як класичні аспекти менеджменту, так і сучасні виклики (цифровізація, кризовий менеджмент). Вибіркові дисципліни дозволяють випускникам адаптувати освіту до потреб ринку чи особистих цілей.
   Крім зазначеного завідувач відділу навчально-науково-інноваційної діяльності ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» позитивно оцінила практичну спрямованість ОПП, відповідність ринку праці та її практичний фокус - поєднання теорії, практики та дослідницької роботи. Також висловила слушні поради та пропозиції, порекомендувавши підсилити міжнародний аспект дисциплінами чи темами із глобальним фокусом, а технологічну складову, зокрема освітній компонент «Диджитал-менеджмент» підсилити, додавши в одну із тем штучний інтелект чи аналітику даних. Під час обговорення Світлана Судомир відмітила унікальність ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування», що розкривається через її зорієнтованість на цифрові технології, антикризовий менеджмент, гнучкість спеціалізації та розвиток лідерських компетентностей поряд із практичною й дослідницькою підготовкою. Конкурентні переваги ОП в її актуальності для сучасного ринку, адаптивності до нестабільних умов і досить широких можливостях щодо працевлаштування випускників, які прагнуть бути універсальними, інноваційними і етично відповідальними менеджерами у глобальному контексті сьогодення.
   Завідувач кафедри менеджменту, публічного управління та адміністрування ЗВО «Подільський державний університет» Алла Чикуркова акцентувала увагу на тематиці магістерських кваліфікаційних робіт. Рекомендувала проаналізувати теми досліджень на предмет відповідності їх всім не лише основним компонентам, а й вибірковим, які мають відображати відповідну проблематику. Серед позитивних сторін програми виокремила складові освітньої програми, які торкаються антикризового управління, формування конкурентної позиції організації, а саме відмітила беззаперечну актуальність навчальної дисципліни «Управління кронкурентоспроможністю підприємства». Щодо підкреслення унікальності програми альтернативною ідеєю на майбутнє вбачає фокусування на питаннях цілей сталого розвитку, управління соціоекологічними системами, при підготовці фахівців з менеджменту.
Поділилась враженнями і думками щодо освітньої програми голова циклової комісії економічних дисциплін, викладач циклової комісії економічних дисциплін ВСП «Боярський фаховий коледж НУБіП України» Людмила Алєксова, позитивно оцінивши структуру і змістовність освітньої програми. Відмітила широке поле придатності до працевлаштування випускників з огляду на посади, зазначені у ОП у відповідності до професій Національного класифікатора України. Підкреслила важливість підготовки висококваліфікованих фахівців, які володіють синергією Hard skills та Soft skills, здатних працювати в сучасних організаціях.
   Проєктна група з оновлення та супроводу ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» вдячна роботодавцям, представникам бізнесу за участь в обговоренні, висловлені слушні думки з практичної точки зору щодо компетентностей, якими мають володіти випускники такої програми. Так, спеціаліст навчального центру компанії Linkos Group, член розробників програмного забезпечення M.E.Doc Артем Кім, який щорічно бере активну участь в обговореннях, неодноразово виступав перед здобувачами у ролі гостьового лектора, проводив практичні заняття зі студентами і науково-педагогічними працівниками щодо опанування програмним забезпеченням M.E.Doc, відмітив актуальність і змістовність наповнення навчальними дисциплінами освітньої програми, удосконалення її структурних складових. Старший економіст Департаменту інспектування Національного банку України Микола Грозовський, найперше, як випускник обговорюваної ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування», зробив наголос на тому, що освітній процес має сприяти формуванню у майбутніх фахівців з менеджменту не лише професійних знань, умінь, навичок, а також сприяти розвитку комунікативних здібностей, здатності до взаємодії та співпраці на різних управлінських рівнях, зокрема у міжнародному професійному контексті. Для розвитку стресостійкості, розкриття і реалізації потенціалу, відновлення внутрішніх резервів у фізичному та інтелектуальному сенсі, засвоєння освітніх компонентів ОП має здійснюватись з використанням різних методів, засобів та технологій навчання і викладання, зокрема інтерактивних методів навчання: круглі столи, ділові ігри, кейс-метод, тренінги, методи проєктів, робота в групах. Інспектор з кадрів ТОВ «Укрпрофігруп» Тетяна Файдюк, менеджер з розвитку бізнесу LG Electronics Україна Олег Білуха, фахівець по роботі з клієнтами ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна» Євгенія Омельяненко разом з позитивною характеристикою ОП відмітили крайню необхідність приділяти увагу практичним аспектам лідерства, мотивації, комунікацій, розвитку людських ресурсів, людського потенціалу. Випускниця ОП, а нині менеджер зі збуту приватного підприємства виробничо-комерційної фірма «Вікос» Таміла Прокопишина відмітила практичну сторону програми як таку, що відповідає запитам роботодавців, які цінують готовність випускників до роботи. Зокрема, сильною стороною ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» є навчальна дисципліна «Диджитал-менеджмент», теми якої у повній мірі формують відповідні компетенції та програмні результати навчання, відповідають викликам сьогодення.
   Поділилася своїми враженнями і нинішня здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Менеджмент організації і адміністрування», член проєктної групи Катерина Носар, яка зазначила, що багато дисциплін орієнтовані на практику – під час занять здобувачі розглядають кейси з реального бізнесу, аналізують актуальні проблеми компаній, вчаться приймати управлінські рішення щодо їх розв’язання. Корисним є й той факт, що програма дозволяє обирати дисципліни відповідно до власних професійних цілей. Це дає змогу глибше зосередитися на тих сферах управлінської діяльності, які найбільше цікавлять.
   Зустріч відбулася у форматі конструктивного діалогу, обміну думками, презентація освітньої програми викликала активне обговорення. За результатами зустрічі було прийнято рішення рекомендувати проєктній групі з оновлення та супроводу ОПП опрацювати висловлені учасниками пропозиції та врахувати їх в ОПП, при формуванні робочих програм, силабусів на наступний навчальний рік.
Завідувач кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського Тетяна Балановська, гарант і члени проєктної групи ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування» щиро подякували учасникам зустрічі за приділену увагу, відгуки, слушні пропозиції, конструктивні рекомендації, змістовну роботу щодо удосконалення освітньо-професійної програми та запросили до подальшої співпраці.

Ольга Гогуля,
гарант ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування»,
доцент кафедри менеджменту ім. проф. Й. С. Завадського
 
Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook