Можливі загрози державній безпеці: тиждень виховних бесід на кафедрі технологій та дизайну виробів з деревини
У контексті триваючої збройної агресії проти України, країна-агресор використовує різноманітні методи для досягнення своїх стратегічних цілей. Одним із ключових інструментів є залучення громадян України до протиправної діяльності, спрямованої на підрив державної безпеки та послаблення обороноздатності. Така діяльність ведеться системно і охоплює як військову, так і цивільну сфери.
Відповідно до потреб забезпечення національної безпеки та боротьби із поширенням дезінформації, відповідно до рекомендацій МОН України та наказу НУБіП України тиждень виховних бесід наставників кафедри був присвячений саме вказаним викликам суспільно-політичного життя України і світу.
Так з магістрами проведена бесіда щодо інформації, що може бути віднесена до державної таємниці. Було обговорено теми, які включають дислокацію військ, місця управління, застосування систем озброєння, геодезичні дані, розробку нових зразків озброєння, склад Збройних Сил України, державні запаси дорогоцінних та рідкісних металів, обсяги поставок ЗСУ, експорт та імпорт озброєння, організацію та процедуру охорони адміністративних будівель та інших державних об’єктів, аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що можуть загрожувати безпеці громадян, а також кримінальну відповідальність за такі дії.
Бакалаври також активно долучались до обговорення. Зокрема розібрали методи впливу та вербування щоб знати як реагувати на них та не попасти під вплив. Проаналізували методи інформаційної війни через розпалювання паніки, можливе залучення студентів до збору секретної інформації, а також хакерські атаки на структури різного рівня і значення. Тут важливо застосовувати заходи самозахисту та вчасно «вмикати» критичне мислення, також усвідомлено вибирати соціальне оточення та підтримувати здорову міжособистісну комунікацію.
Які наслідки пошкодження військових об’єктів та об’єктів критичної інфраструктури? На це питання у студентів своє розуміння. Серед відповідей була втрата можливості оборони країни, адже військові бази, склади та штаби можуть бути знищені частково чи повністю. Також це може призвести до гуманітарної катастрофи, якщо пошкоджені електростанції, водопостачання чи лікарні. Вагомі наслідки має знищення енергетичних об'єктів, особливо в холодний період, та атаки на транспортну інфраструктуру, що ускладнює евакуацію та постачання ресурсів. Все це та потреба значних ресурсів і часу на відновлення таких об’єктів може негативно вплинути на економіку країни.
Наставники разом зі студентами проаналізували суть злочину та покарання відповідно до статей Кримінального кодексу України. У ході бесіди розібрали що відноситься до державної зради та диверсії, які дії охоплює терористичний акт та як може кваліфікуватись передача ворогу інформації.
Державна таємниця – це інформація, розголошення якої може загрожувати безпеці держави, тоді як дані, що стосуються прав людини, екології та суспільного життя, не можуть бути засекречені. Тож важливо знати яка інформація відноситься і не відноситься до таємниці. Згідно зі ст. 8 Закону України виділено чотири категорії: у сфері оборони, у сфері економіки, науки та техніки, у сфері зовнішніх відносин та у сфері державної безпеки. На зустрічі студенти спільно з наставником детально обговорили зміст інформації в кожній категорії та важливість її нерозголошення.
Студенти всіх курсів в ході бесід та обговорень виявили свідомість, продемонстрували обізнаність та патріотичне виховання. Загалом такі зустрічі стабілізують соціо-психологічну ситуацію життєдіяльності колективу.
Олена Пінчевська, Юрій Лакида, Сергій Мазурчук,
Денис Зав’ялов, Олександра Горбачова