Квітка-Розмарія – символ прощання з літом…
«Квітка-Розмарія» – одна з найзагадковіших рослин, символ прощання з літом, теплом і сонячними днями. Її цвітіння починається під час великого свята Успіння Пресвятої Богородиці й триває аж до кінця жовтня, наповнюючи кожен осінній день чарівною атмосферою. Саме локації цієї квітки днями досліджували студенти спеціальності 242 Туризм ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України», адже 2024рік вважається роком квіткового туризму.
Пізньоцвіт осінній або «Квітка-Розмарія» – це багаторічна трав’яниста рослина з родини лілійних (Liliaceae). Підземна частина – бульбоцибулина, від якої восени розвиваються блідо-рожеві квітки, навесні з’являються зелені широколанцетні листки і плоди. Бульбоцибулина дворічна, сидить досить глибоко в ґрунті. Квітки великі – рожево-лілові, рідко білі. Плід – коробочка. Цвіте у вересні-жовтні. Вся рослина отруйна. Попри свою отруйність, вона має лікувальні властивості та є медоносом.
Росте на вологих луках в низині, передгір’ї та гірській частині Закарпатської області, в Прикарпатті, на Буковині, особливо в басейні Пруту й Тиси, невеличкими заростями по кілька гектарів. Природні зарості пізньоцвіту на Закарпатті взято під охорону в межах всього ареалу. Їх використовують як насінники.
Зараз його можна побачити В Ужанському національному природному парку на галявинах ботанічних заказників "Пасіки" та "Ірташі", на околиці сіл Забрідь та Ставне Ужгородського району, біля села Мала Копаня на схилах Чорної гори біля Виноградова; цвіте біля Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря.
Однак пам’ятайте — зрізати ці квіти не можна, адже цей вид занесений до Червоної книги України у статусі «Неоцінений».
Мар’яна Пиринець,
викладачка туристичних дисциплін