Новинки лексикографічної праці. Викладач Ірпінського фахового коледжу презентував унікальний словник на Всеукраїнському форумі
Новинки лексикографічної праці. Викладач Ірпінського фахового коледжу презентував унікальний словник на Всеукраїнському форумі
11 вересня 2024 року
Під гаслом «Нематеріальна культурна спадщина: НКС єднає» 05 вересня 2024 року у Рівному відбувся ІІІ Всеукраїнський форум, присвячений культурній спадщині України. Серед учасників форуму особливу увагу привернула доповідь викладача української мови та літератури Ірпінського фахового коледжу НУБіП України, Олександра Котяша, який презентував свій багаторічний науковий доробок – «Словник говірки села Залужжя» (Дубровицького району Рівненської області).
Олександр Котяш, знаний діалектолог і дослідник говірки с. Залужжя, представив свою книгу, що є результатом копіткої праці та досліджень. Цей словник став важливим внеском у збереження та популяризацію нематеріальної культурної спадщини, адже він фіксує багатство мовного матеріалу, характерного для локальної діалектної спільноти. Говірка села Залужжя досліджувалася на двох часових зрізах: середина ХХ ст. та початок ХХІ ст., що дозволяє простежити зміни в лексичному складі мови.
До реєстру словника увійшли не лише окремі слова, але й стійкі словосполучення, фразеологізми та паремії, що відображають матеріальну та духовну культуру залужан. Олександр Котяш підкреслив, що кожна лексема – це не просто слово, а носій традицій, звичаїв і повсякденного життя мешканців села. У словнику представлено термінологію, що стосується різних аспектів життя: традиційне господарювання, ткацьке ремесло, будівництво, звичаї та обряди.
Окрім лексичного матеріалу, до книги додані мікротопоніми, антропоніми, корінні прізвища залужан та світлини носіїв говірки 1940–1990 років, з коментарями, поданими у фонетичній транскрипції. Такий підхід дозволяє глибше відчути атмосферу і звучання мови тієї епохи.
Ця праця є значним внеском у збереження культурної спадщини України та, без сумніву, стане джерелом для подальших наукових досліджень. Як зазначив Олександр Іванович, завдяки щоденній праці діалектологів вдається зберігати давню лексику, а також фіксувати унікальні мовні явища, які з часом можуть зникнути.
Форум також нагадав про важливу роль Збройних Сил України, завдяки яким ми маємо можливість працювати та досліджувати культурну спадщину на благо нашого народу. Олександр Котяш висловив вдячність директору Ірпінського фахового коледжу Дмитру Костюку за підтримку його участі на форумі та за допомогу у реалізації таких важливих культурних ініціатив.
Робота Олександра Котяша є яскравим прикладом того, як дослідження місцевих діалектів сприяє збереженню національної ідентичності, а також збагаченню наукового та культурного обігу в Україні.
Людмила Клименко,
голова циклової комісії філологічних дисциплін