Виступ Тамари Білько на Українському радіо у програмі "Формула життя"

21 червня 2024 року
   Виступити на Українському радіо у програмі Формула життя запросили Тамару Білько, доцентку кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві механіко-технологічного факультету Національного університету біоресурсів і природокористування України, інструкторку SAR (“Security and Rescue”) поділитися корисною інформацією про надання допомоги у випадку укусів собак, змій, кліщів та бджіл.
   
   Війна щодня нагадує нам про те, що кожен має бути готовим до будь-яких екстремальних ситуацій, навіть тих, які нерідко здаються нам дуже теоретичними. На жаль, погане може трапитися завжди. І наше завдання - знати, як діяти.
    Чи завжди після контакту з кліщем треба звертатися до медзакладу?
Чим такі кліщі страшні? Щороку масово потерпають і люди, і тварини. Вони останніми роками активізуються ще з перших днів весни. Чим небезпечний укус кліща?
   Кліщі є переносниками багатьох бактеріальних та вірусних захворювань. Найпоширеніші на території України – це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий енцефаліт. Хвороба Лайма-це інфеційне захворювання, яке спричинюється Borrelia burgdorferi.
    Клінічна картина має наступні симптоми: в більшості випадків все розпочинається з підвищеної температури тіла, а на 7 – 14 день проявляється мігруюча еритема у вигляді червоної плями, яка одного дня може бути на животі, наступного – на руці, тобто завжди буде мігрувати по тілу. Еритема може супроводжуватися печінням та свербінням. Пізніші симптоми це головний біль, біль у шиї та суглобах, загальна слабкість. Можуть були проблеми з боку серцево-судинної системи. Ці симптоми можуть розвиватися роками.
   Якщо захворювання переходить у клінічну форму, то за часту, це все закінчується інвалідизацією пацієнта. В Україні протягом року в середньому діагностується 1500 випадків хвороби Лайма.
   Кліщовий енцефаліт - це вірусна інфекція, яка передається людині через укус інфікованого кліща і вражає нервову системну людини. Інфекція проникає безпосередньо в головний і/або спинний мозок. Починається захворювання гостро з підвищенням температури тіла, лихоманка може триматися до двох тижнів. Супроводжується загальною слабкістю, сильним головним болем. Виникає параліч тіла, галюцинації. Велика летальність. В Україні протягом останніх шести років кліщовий енцефаліт офіційно не реєструвався.
    Що робити якщо виявили кліща на тілі?
• за можливості зверніться в найближчий травмпункт, а якщо немає такої можливості, то використайте спеціальний пінцет для діставання кліщів, але це обов’язково потрібно робити у рукавицях. Не використовуйте таких методів: діставати кліща за допомогою косметичного пінцета, нитки, шприца. Не потрібно кліща посипати сіллю чи поливати його олією.
• обов’язково зверніться на консультацію до інфекціоніста, щоб він вам призначив профілактичне лікування хвороби Лайма, оскільки кліщовий бореліоз має кожен четвертий кліщ.
Що потрібно робити щоб запобігти укусів кліщів:
• коли йдете на природу, то потрібно відповідно одягатися, штани заправляємо у шкарпетки, тобто щоб не було оголеного тіла. Краще одягати світлий одяг, оскільки на світлій тканині краще видно кліщів. Користуйтесь спеціальними репелентами (аерозолями) які відлякують кліщів.
• коли повернулися з прогулянки, то необхідно повністю оглянути все тіло, а особливо всі складки. Якщо ви були з своїм собакою, то його також необхідно оглянути на наявність кліщів. Одяг краще випрати, бо струшування не позбавить вас від кліщів.
   
  Також говорили про загрози, які можуть виникати, наприклад, після нападу собаки? Про що варто пам’ятати? Майже кожен господар чотирилапого стверджує, що його собака ніколи не вкусить. Однак реальність часто буває іншою. Як реагувати, якщо собака все-таки вкусив? Чи має значення, що це за пес – домашній чи бездомний? Тут якраз нагадали про сказ – захворювання, яке є дуже небезпечним і від якого не застрахований ніхто з нас.
   Також говорили про змій. Звісно, ми з ними контактуємо набагато рідше, ніж з собаками. Але все ж під час прогулянки лісом, або в горах, а інколи у зовсім незвичних місцях ми можемо натрапити на змій. Деякі з них останнім часом через зміни клімату суттєво розширили свою територію проживання. Приміром, небезпечну гадюку Нікольського тепер можна зустріти і в Карпатах, і у поліській частині Житомирщини. Наскільки загалом небезпечне випадкове побачення зі зміями? Як себе поводити? І перші наші дії. Чи має значення, людина сама в цей момент чи поряд з нею є хтось? Стороння допомога можу прислужитися у разі укуси змії? Що роблять у медзакладах з пацієнтами з укусами змії? Скільки часу є в укушеного, щоб туди дістатися і отримати належну допомогу? Як діяти, якщо вкусила отруйна змія?
   Найбільш небезпечна ситуація, якщо змія вкусила в шию, обличчя або волосисту частину голови. Укуси кінцівок менш небезпечні, але зустрічаються набагато частіше. Також на інтенсивність прояву симптомів впливає температура повітря. Чим вона вища, тим сильніше виявиться вплив отрути на людський організм. Алкоголь посилює токсичну дію зміїної отрути.
   Отже, про які покрокові дії слід пам’ятати:
   Не намагайтесь зловити чи вбити змію – це може тільки ускладнити ситуацію та збільшити кількість постраждалих. Спробуйте запам’ятати, як саме виглядала змія (особливо, якщо ви за кордоном і не знайомі з місцевою фауною.)
   Не панікуйте! Адже паніка тільки завадить правильним діям.
   Забезпечте спокій постраждалому та положення лежачи.
   Викличте екстрену медичну допомогу та обов’язково надайте повну інформацію про подію: стать та вік постраждалого, його стан, чи є алергія на певні препарати, як виглядала змія. Обробіть місце укусу антисептиком та обережно приберіть залишки отрути з поверхні шкіри.
  Якщо під рукою є екстрактор, скористайтесь ним, аби видалити отруту з рани. Такий екстрактор діє як насос. Його прикладають до місця укусу та витягуючи поршень, висмоктують отруту. Екстракцію отрути слід виконувати в перші 5-7 хвилин після укусу.
   Якщо під рукою немає такого засобу, можна накласти чисту пов’язку. Відсмоктувати ротом отруту не рекомендується, адже контакт з чужою кров’ю та зміїною отрутою є небезпечним для того, хто надає допомогу.
   У разі укусу в кінцівку, знерухомити її і забезпечити підвищене положення. Дайте постраждалому багато рідини, але в жодному разі не алкоголь. Забезпечте постійний нагляд за постраждалим під час транспортування до лікарні або до прибуття бригади екстреної медичної допомоги. У випадку погіршення стану постраждалого необхідно повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.
   Пам’ятайте, що уникнути небезпеки завжди бажаніше, аніж намагатись впоратись з її наслідками.
  
  А також згадали про ос та бджіл. Саме їхні укуси є найпоширенішими. Втім, якщо провести опитування серед слухачів, то я переконана, що найчастіше в своєму житті вони страждали від укусів бджіл та ос. Що приваблює цих комах до людей та коли вони стають агресивними? Якщо бджола чи оса вкусила за обличчя, і навіть за язик, бо є такі випадки, що робити?
   Чи є якийсь універсальний антидот, який використовують у разі укусів бджіл чи ос? Чи відрізняються укуси бджіл та ос та їхні наслідки для людини? Для кого насамперед небезпечні укуси цих комах?
   Наскільки вони небезпечні і що робити, аби мінімізувати негативні наслідки для організму людини? Про це все розповідала Тамара Білько у програмі Формула життя на Українському радіо.
   Дякую за запрошення неймовірним ведучим Українського радіо Марині Куликовій та Оксані Маловічко та можливість внести свій внесок у популяризацію безпеки та допомоги в надзвичайних обставинах. Прослухати виступ можна за посиланням:
http://ukr.radio/schedule/play-archive.html?periodItemID=3853651

 

Тамара Білько, Світлана Потапова,
доценти кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві

 
 

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook