Ректор Станіслав Ніколаєнко звернувся до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука щодо особливостей вступної кампанії-2024
4 квітня 2024 року на День відкритих дверей в Національному університеті біоресурсів і природокористування України завітали понад 1570 школярів-одинадцятикласників з багатьох куточків країни.
Спілкування з цьогорічними вступниками, батьками, вчителями виявило гостру занепокоєність щодо умов проведення у 2024 році національного мультипредметного тесту (НМТ). Зокрема йшлося про складання тестів з більшої кількості предметів – чотирьох у 2024 році проти трьох у 2023 році, задовга тривалість процедури тестування (4 години). Учні говорили про неспроможність багатьох школярів скласти чотири предмети (НМТ) за один день, фактично за один раз. Адже кожен блок тесту триватиме дві години, а рівень складності кожної дисципліни значно відрізняється, на що матиме вплив психологічне здоров’я та стан, розумові здатності дитини. Тривале проходження даного тесту спричинить недостатню уважність дітей, їхній психологічний розлад. Така розумова робота, під час якої однозначно виникатиме коливання уваги, зниження її концентрації, що у поєднанні з високим емоційним напруженням, спричинить до помилок у відповідях. Як наслідок – знижується валідність тестування – воно виявлятиме не стільки рівень знань, скільки поєднання збереженості психіки школяра з його стресостійкістю та рівнем набутих знань.
Без відповіді залишається питання організації проведення тестування при загрозі ракетних ударів, сповіщенні про повітряну небезпеку тощо, можливий зрив і перенесення цих процедур.
Учні, вчителі та батьки одностайно зазначають про існуючу величезну психологічну перенапругу, яка спричинена тривалою війною та майже щоденними сигналами повітряної тривоги, попередніми роками карантинних обмежень, а також складнощами навчання у випускному класі.
У таких реаліях, на нашу думку, міністерство освіти і науки мало б ще раз ретельно проаналізувати ситуацію та піти на зустріч сотням тисяч випускників шкіл, спрощуючи умови проведення вступної кампанії 2024 року. Зокрема спростити НМТ, запропонувавши на вибір дві пари предметів: 1) українська мова та математика; 2) українська мова та історія.
Учні і батьки зазначають, що профільне міністерство не скористалося досвідом проведення вступної кампанії 2023 року і продовжує створювати додаткові підстави для відтоку української молоді за кордон, де практично відсутня така практика оцінювання на рівні держави.