Поєднуючи навчання та дослідження: як проходила навчальна практика з лісової таксації

4 липня 2023 року
Кафедра таксації лісу та лісового менеджменту
     ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» є сучасною базою практичного навчання для здобувачів, які прагнуть опанувати фах лісівника. Лісовий фонд станції представлений високопродуктивними лісовими насадженнями за домінування сосни звичайної, загальна продуктивність яких, за багаторічними спостереженнями кафедри таксації лісу та лісового менеджменту, може досягати понад 1000 м3 на 1 га (за 100 років). Спостереження на постійних пробних площах дозволяють одержати найбільш повне уявлення про ріст і продуктивність лісових насаджень, однак потребують довготривалих досліджень упродовж трьох-чотирьох поколінь.

   Для розуміння потенціалу лісів та виконання ними екосистемних функцій адміністрація ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» ініціювала звернення до вченої ради ННІ ЛіСПГ щодо проведення дослідження поточного об’ємного приросту лісових насаджень підприємства. В результаті було прийняте рішення розпочати наукові дослідження з залученням студентів, які проходять навчальну практику з лісової таксації під керівництвом викладачів кафедри таксації лісу та лісового менеджменту

   Лісова таксація має важливе значення в підготовці майбутніх фахівців, оскільки забезпечує формування знань із обліку лісових ресурсів і практичних навичок використання різноманітного вимірювального обладнання. Враховуючи зацікавленість ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» у дослідженні приросту насаджень, цьогорічна практика з лісової таксації передбачала в собі закріплення здобутих теоретичних знань під час реалізації дослідницького проекту. Керівники практики спроєктували територіальну основу вибірки, а студенти, озброївшись сучасним обладнанням, розпочали збір дослідних даних. Комплексність піднятої проблеми передбачала відпрацювання на практиці всієї програми навчання – таксації ростучого дерева, закладання пробних площ з рубкою дерев, відбору кернів з дерев, заповнення таксаційної характеристики насаджень тощо. Загалом за період тритижневої практики було відвідано понад 50 лісових насаджень різного віку та продуктивності, на яких відібрано близько 1000 кернів з дерев.

  

 

 

   Практика поєднувала польові роботи, на яких студенти опановували принципи роботи з лазерними та ультразвуковими висотомірами Trupulse, Vertex, HEC, відбору кернів за допомогою вікових бурів Haglof, навігації в лісі за допомогою польових ГІС, а також камеральну обробку результатів. Усі зрізані модельні дерева були ретельно проаналізовані, підраховані річні кільця, виміряні прирости, а на пробах обчислено приріст деревини. Відібрані керни теж були підготовлені для подальшого сканування та комп’ютерної обробки.

 

 

  

 

   Принагідно, кафедра таксації лісу та лісового менеджменту висловлює подяку адміністрації ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» за ефективно організовану логістику в найбільш віддалені ділянки лісового фонду, хороші умови та підтримку практичного навчання та наукових досліджень.


Віктор МИРОНЮК,
професор кафедри таксації лісу та лісового менеджменту

Олександр ЛЕСНІК,
доцент кафедри таксації лісу та лісового менеджменту

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook