- Головна
- Історія кафедри
- Навчальна робота
- Робочі програми, силлабуси та ЕНК на 2024-2025 н.р.
- Магістр "Ветеринарна медицина"
- Доктор філософії з ветеринарної медицини
- Аспірантура
- Навчально-методична робота
- Перелік дисциплін
- Навчальні лабораторії
- Навчальна література
- Наукова діяльність
- Інноваційна діяльність
- Співпраця
- Практична підготовка
- Положення
- Клініка дрібних тварин
Історія кафедри
Історія кафедри внутрішніх хвороб тварин Національного університету біоресурсів і природокористування України має свої витоки з 20-х років ХХ століття.
У 1922 р. першим завідувачем кафедри клінічної діагностики Організаційною комісією КВЗІ було затверджено професора Михайла Степановича Леонтовича, який пропрацював на цій посаді 8 років. З 1923 р. на посаду асистента кафедри клінічної діагностики було зараховано талановитого в майбутньому вченого і видатного організатора навчального процесу на ветеринарному факультеті КВЗІ В’ячеслава Йосиповича Борисевича.
Грунтуючись на результатах цих досліджень Г.І. Антонець у 1956 р., а К.В. Орлова у 1958 р. захистили кандидатські дисертації. В цей період завідувачі обох кафедр – В.Й. Борисевич та М.А. Полянський – були активними співавторами підручників і навчальних посібників: «Довідника ветфельдшера» (Харків, 1950), «Колгоспної виробничої енциклопедії» (Київ, 1956), підручника «Основи ветеринарії» (Київ, 1958).
У 1959 р. відбулося останнє об’єднання кафедри патології і терапії незаразних хвороб с.-г. тварин із кафедрою клінічної діагностики з рентгенологією та радіобіологією зі створенням кафедри терапії і клінічної діагностики.
Під керівництвом М.Т. Скородумова створюється наукова школа, головними напрямками досліджень якої стають вивчення патогенезу, розробка методів діагностики, лікування та профілактики за шлунково-кишкових і респіраторних хвороб молодняку, патології печінки та хвороб сечової системи с.-г. тварин.
Уперше у ветеринарній медицині були розроблені ендоскопічні методи дослідження тварин: метод гастроскопії та гастрофотографії (В.Ю. Чумаченко), лапароскопії, гастробіопсії (О.Л. Коршак), бронхоскопії (В.Я. Колесник), нові методи досліджень (за допомогою фістул) шлунка, кишечнику, печінки, підшлункової залози та інших органів (Г.Д. Святовець, В.С. Козачок, В.Ю. Чумаченко, А.Е. Шестеренко, О.Л. Коршак та ін.).
Упродовж 1957–1968 рр. співробітниками кафедри терапії і клінічної діагностики, під керівництвом професора М.Т. Скородумова, виконано, підготовлено і опубліковано велику кількість оригінальних наукових праць з досліджуваних проблем. Для забезпечення навчального процесу професором М.Т. Скородумовим був написаний і виданий перший підручник для студентів ветеринарних факультетів «Патологія і терапія внутрішніх хвороб домашніх тварин», який багаторазово перевидавався.
У 1968 р. на посаду завідувача кафедри терапії і клінічної діагностики за конкурсом обирається талановитий і перспективний вчений, доктор ветеринарних наук, професор Микола Олександрович Судаков.
У цей час на кафедрі терапії і клінічної діагностики, працювали доценти Г.І. Антонець, М.І. Оніпенко, В.С. Козачок; асистенти З.П. Ковальчук, О.Л. Коршак, В.Я. Колесник, Г.М. Ткаченко; старші лаборанти Л.А. Ліпінська, О.С. Мельничук; ординатор О.Ф. Сотнікова; зав. рентгенрадіобіологічною лабораторією І.Г. Погурський; стажист В.І. Береза; старший препаратор В.І. Будник.
Вивченню мікроелементозів у с.-г. тварин у різних біогеохімічних зонах України присвячено цілий ряд кандидатських дисертацій, виконаних і успішно захищених аспірантами та співробітниками кафедри під керівництвом професора М.О. Судакова, в числі яких: Береза В.І. (1973 р.); Погурський І.Г. (1974 р.); Павленко О.І. (1974 р.); Левицький А.Е. (1983 р.); Січкар В.С. (1985 р.); Копил М.І. (1985 р.); Бондар В.О. (1988 р.); Долецький С.П. (1989 р.); Товстига В.П. (1989 р.).
Успішно виконують і захищають кандидатські дисертації під керівництвом: професора М.О. Судакова (доктор філософії): Аль-Азарі Мунтасір Чад Уейід (1983 р.); Аль-Ані Аудей Юнес Хасан (1984 р.); Солдж Ассо Бендима (1984 р.); Саїд Карім Хашимі (1989 р.); доцента Г.М. Ткаченка – Яхья Ібрагім Ельхаг (1989 р.); доцента В.Я. Колесника – Джеридан Хамза (1989 р.) і Бабакір Мохамед Ель-Амір (1989 р.).
Всесоюзне визнання кафедри терапії і клінічної діагностики стає безперечним завдяки активній участі її співробітників у підготовці великої кількості ветеринарних лікарів для всіх республік колишнього Радянського Союзу та участі професора М.О. Судакова у підготовці ряду довідників і підручників, таких як «Велика ветеринарна енциклопедія», «Ветеринарний енциклопедичний довідник», «Внутрішні незаразні хвороби тварин», виданих російською та українською мовами.
Упродовж завідування кафедрою професора М.О. Судакова, її співробітниками було опубліковано біля 300 наукових та навчально-методичних праць, зокрема 3 монографії, 8 підручників та навчальних посібників, 7 довідників, 14 науково-практичних рекомендацій та настанов і більше 10 методичних вказівок для навчального процесу.
У цей час кафедра терапії і клінічної діагностики УСГА здобуває і широке міжнародне визнання, завдяки підготовці ветеринарних фахівців для ряду країн Європи, Азії, Африки і Америки. Професор М.О. Судаков запрошується до складу міжнародного авторського колективу з написання підручника «Хвороби спортивних коней», який було видано німецькою мовою.
У цей час на кафедрі працюють професор М.О. Судаков, доценти В.І. Береза, В.Я. Колесник, М.І. Оніпенко, І.Г. Погурський, асистенти В.С. Січкар, С.П. Долецький, А.Е. Левицький, В.О. Бондар, Т.І. Левищенко, старші лаборанти Г.А. Скибун та О.С. Мельничук, лаборанти Л.С. Бризницька, Г.Р. Мироненко, ветеринарний лікар-рентгенолог (з 1973 р. по 1986 р. – зав. рентгенрадіобіологічною лабораторією) А.К. Поліщук та ветеринарний лікар-ординатор Л.О. Шевчук.
У цей період співробітниками кафедри проводяться дослідження з розробки методів ранньої діагностики, лікування та профілактики за патології обміну речовин у тварин з використання ЕОМ та з вивчення ролі природної резистентності в патогенезі, лікуванні і профілактиці захворювань тварин, особливо новонароджених.
Тоді ж виконують і успішно захищають кандидатські дисертації під керівництвом професора В.Ю. Чумаченка: Макарова С.М. (1990 р.); Довгій Ю.Ю. (1996 р.); Макарін А.О. (1999 р.); доцента В.Я. Колесника – М.В. Айшпур (1997 р.).
Упродовж завідування кафедрою терапії і клінічної діагностики (1988–1999 рр.) проф. В.Ю. Чумаченка, її співробітниками було опубліковано більше 200 наукових та навчально-методичних праць, зокрема 3 монографії, 6 підручників та навчальних посібників, 2 типові навчальні програми, 3 довідники, 9 науково-практичних рекомендацій та настанов на ветеринарні препарати, біля 10 методичних вказівок для забезпечення лабораторних занять студентів, одержано 4 авторські свідоцтва на винаходи.
У цей час на кафедрі працюють професор В.Ю. Чумаченко, доценти М.І. Оніпенко, В.Я. Колесник, В.І. Береза, О.І. Павленко, І.Г. Погурський, В.С. Січкар, С.П. Долецький, В.О. Бондар, В.А. Грищенко, асистенти А.О. Макарін, Т.І. Левищенко, старші лаборанти Г.А. Скибун та В.І. Хрипун, ветеринарний лікар-рентгенолог А.К. Поліщук, ветеринарний лікар-ординатор Л.О. Шевчук, лаборанти К.К. Дерев’янко та О.І. Ящук, аспірант Н.І. Руда.
Під керівництвом професора М.І. Цвіліховського на кафедрі терапії і клінічної діагностики вже в лютому 1999 р. створюється проблемна наукова лабораторія «Внутрішніх незаразних хвороб тварин» і започатковуються дослідження за темами: «Дослідити внутрішні незаразні хвороби молодняку тварин та розробити нові методи їх діагностики, профілактики і лікування», «Вивчити особливості метаболічної і функціональної адаптації телят до позаутробного життя та розробити способи профілактики і корекції виявлених порушень» і госпдоговірних тематик з науково-дослідним господарством «Шевченківське» Інституту цукрових буряків УААН Тетіївського району Київської області «Діагностика, профілактика і терапія порушень обміну речовин у великої рогатої худоби» та з держплемзаводом «Плосківський» Броварського району Київської області «Комплексна профілактика ацидозу і порушеного обміну речовин у великої рогатої худоби із застосуванням біогенних компонентів».
Водночас, під керівництвом проф. В.Ю. Чумаченка продовжуються дослідження за започаткованими раніше науковими напрямками, а також за темою «Розробити теоретичні основи комп’ютерного методу диспансеризації тварин з метою діагностики, терапії та профілактики патології обміну речовин».
У 2000 р. кандидатську дисертацію успішно захищає здобувач кафедри О.А. Дикий (науковий керівник – доц. В.Я. Колесник), а в 2001 р. Н.І. Руда (нині Бойко) (науковий керівник – проф. В.Ю. Чумаченко).
У цей час дослідження кафедри здійснюються в напрямках: вивчення молекулярних механізмів становлення функціональної активності кишечнику у тварин в ранній постнатальний період онтогенезу в нормі та за патології; розробка методів ранньої діагностики, лікування та профілактики за патології обміну речовин, у тварин; рання діагностика та профілактика порушень обміну речовин в організмі дрібних тварин; вивчення ролі природної резистентності в патогенезі, лікуванні та профілактиці захворювань тварин, особливо новонароджених; дослідження молекулярних механізмів формування імунорезистентного стану організму новонароджених тварин; розробка нових лікувально-профілактичних препаратів з імуностимулюючим ефектом, створюваних на основі біогенних сполук мікроелементів; дослідження функціонального стану організму спортивних коней та розробка методів їх реабілітації після інтенсивних фізичних навантажень; розробка методів діагностики, лікування та профілактики внутрішніх хвороб тварин з використанням новітніх технологій у ветеринарній медицині.
Упродовж 2005–2008 рр. у зв’язку з тим що академік М.І. Цвіліховський очолював Навчально-науковий інституту ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва НАУ, виконуючим обов’язки завідувача кафедри був кандидат ветеринарних наук, доцент Сергій Іванович Голопура.
У цей час, під керівництвом професора М.І. Цвіліховського виконали та успішно захистили кандидатські дисертації аспіранти кафедри: Скиба О.О. (2006 р.); Грушанська Н.Г. (2006 р.); Бугай А.О. (2008 р.).
Також протягом першого десятиріччя ХХІ століття продовжують працювати над виконанням дисертацій: докторських – доценти Д.М. Масюк, С.П. Долецький та А.О. Макарін; кандидатських – О.В. Саган, Р.І. Шестопалка, С.Г. Вишневський, О.О. Павелиця, Т.В. Немова і здобувачі О.М. Вержиховський, О.Д. Заріцький та Л.В. Ситніченко.
У цей час кафедра продовжує брати активну участь у проведенні післядипломного навчання лікарів ветеринарної медицини України. Завідувач кафедри, проф. М.І. Цвіліховський наказом Голови державного департаменту ветеринарної медицини Мін АП України за № 15 від 18 лютого 2005 р. призначений головою навчально-методичного центру з післядипломної освіти лікарів ветеринарної медицини України.
На початку 2000-х років колектив кафедри поповнився новою когортою науково-педагогічних працівників та аспірантів: кандидат біологічних наук, доцент О.М. Якимчук, кандидати ветеринарних наук, доценти С.І. Голопура, Н.І. Бойко, О.О. Скиба, кандидати ветеринарних наук Н.Г. Грушанська, В.М. Костенко, К.С. Медведєв, А.М. Титаренко та асистенти Р.І. Шестопалка, С.Г. Вишневський, аспіранти О.О. Павелиця, Т.В. Немова, Т.А. Палюх, М.В. Дробот, М.М. Обруч, М.О. Маринюк, які разом із досвідченим і відповідальним виконавцем наукових тематик кафедри, кандидатом ветеринарних наук, доцентом В.І. Березою працювали над створенням нових ветеринарних препаратів, їх патентуванням, розробкою на них технічних умов, настанов та інструкцій по застосуванню тощо.
Окрім науково-педагогічних працівників якість навчального процесу з 2000 року забезпечували старші лаборанти: Г.А. Скибун, О.Г. Мокієнко, О.В. Саган, Л.В. Лозова; лаборанти: Т.О. Сопленко, О.В. Дієсперова, Ю.В. Подоліч, Л.В. Кірик, О.В. Хуторна, В.Г. Обруч; лікарі-ординатори: М.Є. Балалова, П.В. Мартиненко, О.О. Ланіна, О.В. Солодуха, М.В. Дробот. лікарі-рентгенологи: А.К. Поліщук, О.Г. Гулякова.
Сьогодні, крім викладання двох класичних дисциплін – «Клінічна діагностика хвороб тварин» і «Внутрішні хвороби тварин» для студентів ОС «Бакалавр» і дисципліни «Спеціальна пропедевтика, терапія і профілактика внутрішніх хвороб тварин» для студентів ОС «Магістр», кафедра бере активну участь у забезпеченні багатьох магістерських програм і є куратором магістерської програми «Ветеринарні превентивні технології забезпечення здоров’я тварин».
Підготовку фахівців третього освітньо-наукового рівня вищої освіти (доктор філософії) спеціальності 211 «Ветеринарна медицина» з дисципліни професійної підготовки «Діагностика і терапія тварин» забезпечує доктор біологічних наук, професор, академік НААН України М.І. Цвіліховський. За його ж керівництва здійснюється науково-дослідна діяльність кафедри в умовах проблемної науково-дослідної лабораторії «Внутрішніх незаразних хвороб тварин».
Головними напрямками наукових досліджень на кафедрі сьогодні є: вивчення молекулярних механізмів мембранного травлення в тварин у нормі та за патології, пошук і розробка способів корекції виявлених порушень; дослідження патології обміну речовин в організмі тварин та розробка високоефективних діагностичних і лікувально-профілактичних засобів; вивчення механізмів формування колострального імунітету та його ролі в системі профілактики хвороб новонароджених телят; експериментальне обгрунтування та розроблення (інформативних) неінвазивних методів діагностики мікроелементозів у тварин та корекції порушень обміну мінеральниих речовин; розробка методики, приладів і обладнання для дистанційної діагностики клінічних показників у тварин; рання діагностика, лікування та профілактика за незаразної патології в організмі дрібних домашніх тварин; дослідження функціонального стану організму спортивних коней та розробка методів їх реабілітації після інтенсивних фізичних навантажень.
Протягом останнього 10-річчя під керівництвом академіка НААН України, професора М.І. Цвіліховського виконали та успішно захистили докторські дисертації: Руденко А.А. (2013 р.); Долецький С.П. (2015 р.); Грушанська Н.Г. (2019 р.); а також кандидатські дисертації: Шестопалка Р.І. (2009 р.); Немова Т.В. (2010 р.); Вержиховський О.М. (2010 р.); Павелиця О.О. (2011 р.); Палюх Т.А. (2012 р.); Ситніченко Л.В. (2014 р.); Локес-Крупка Т.П. (2015 р.), Вишневський С.Г. (2017 р.); Маринюк М.О. (2017 р.); Плисюк В.М. (2018 р.); Іванченко Н.Ю. (2019 р.).
Продовжують працювати над виконанням дисертацій: докторських –Д.М. Масюк, С.І. Голопура, А.О. Макарін А.О. Бугай, Т.П. Локес-Крупка; кандидатських – М.В. Дробот, П.В. Лазаренко, М.М. Обруч, О.С. Костюк, Б.В. Попадюк, І.М. Якимчук, М.М. Кощавка, Ю.В. Корнійчук, М.С. Великанова, В.О. Біленький, Р.П. Сіренко.
З 2008 року співробітниками кафедри опубліковано близько 650 праць, зокрема 28 підручників, навчальних посібників та довідників, близько 100 методичних вказівок для навчального процесу, 10 монографій, 18 наукових та науково-виробничих рекомендацій, одержано 40 авторських свідоцтв і патентів, підготовлено і видано 5 галузевих стандартів освіти та типових навчальних програм, 1 технічні умови і настанови на ветеринарні препарати, опубліковано більше 400 наукових, навчально-методичних, бібліографічних статей та тез доповідей українською, російською, польською й англійською мовами.